چالش های فراروی دولت جدید عراق، روابط تهران - بغداد بی نظیر است

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران، گروه بین الملل - سمیه خمارباقی: پس از گذشت 5 ماه از استعفای دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و طرح اسامی مختلف برای تصدی پست نخست وزیری، نمایندگان مجلس عراق پایان به کابینه مصطفی الکاظمی رأی اعتماد دادند. وی اعلام کرده است دولت وی، دولت راه حل است نه دولت بحران ها . به همین مناسبت گفتگویی را با علی العلاق نماینده سابق مجلس و یکی ار رهبران حزب الدعوه عراق انجام دادیم که از نظر می گذرد:

چالش های فراروی دولت جدید عراق، روابط تهران - بغداد بی نظیر است

*دولت عراق بالاخره بعد از مدتها تشکیل شد، چه چالشهایی متوجه دولت کنونی است؟

در حقیقت، دولت کنونی عراق با چالش های بسیار بزرگی روبرو است که نیازمند تلاش زیاد برای مقابله با این چالش ها است، چالش هایی که یکی از مهمترین آنها اقتصادی است. از آنجایی که تنها منبع درآمد عراق فروش نفت است، طبیعتاً کاهش قیمت نفت تأثیر زیادی بر شرایط اقتصادی کشور خواهد داشت و کمبود شدید ارز یکی از تبعات منفی این موضوع است. تا جایی که دولت برای پرداخت حقوق بازنشستگان و دیگر نیازهای اقتصادی ناگزیر به وام دریافت است.

اوضاع اقتصادی عراق در حال حاضر نیازمند مطالعه و بررسی و راهکار است. چالش خطرناک دیگر دولت در حال حاضر بیماری کووید 19 است که تمامی کشورهای جهان از جمله عراق با آن دست به گریبان هستند.

دولت عراق نیز در زمینه بهداشت و درمان اقدامات و تدابیر لازم برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از گسترش آن اتخاذ کرده است که منع آمد و شد و فاصله گذاری اجتماعی از جمله این تدابیر است. چالش مهم دیگر دولت عراق، امنیتی است.

چالش امنیتی در عراق هنوز وجود دارد علیرغم اینکه گروه تروریستی داعش به طور رسمی نابود شده است اما بقایای آن و دیگر گروه های تروریستی همچنان وجود دارد. داعش همچنان توسط کشورهای استکباری و کشورهای منطقه حمایت می شود و از سوی این کشورها همچون ابزاری برای برهم زدن امنیت و ثبات عراق در راستای تحقق اهدافشان به شمار می رود.

اوضاع داخلی عراق از نظر جنبه امنیتی نیاز به بازسازی دارد به طوری که مثلاً الحشد الشعبی به عنوان یک نیروی اساسی در مبارزه با تروریسم در عراق باید ساماندهی شود. همچنین تجهیز تسلیحاتی ارتش عراق یک ضرورت است و باید در سامانه دفاعی کشور در راستای افزایش توان خود برای دفاع از عراق بازنگری شود.

چالش دیگر فراروی دولت عراق موضوع تظاهرات و خواسته های معترضین است. همانطور که می دانید متأسفانه خواسته های مشروع معترضین با درخواست های غیر قانونی و نامشروع ترکیب شد لذا دولت باید با دقت، خواسته های مشروع از نامشروع را تشخیص دهد و آنها را بررسی کند. از جمله درخواست ها فراهم کردن مقدمات انتخابات حساس و شفاف است، انتخاباتی که نیاز عراق به انتخاب شایسته ترین فرد برای اداره کشور را پاسخ می دهد.

*فعالیت های داعش در عراق تشدید شده است، دلایل این موضوع چیست؟

در خصوص دلایل تشدید تحرکات داعش در عراق باید گفت همانطور که می دانید گروه تروریستی داعش به طور کامل در عراق از بین نرفته است و در برخی شهرها و روستاها بقایای آن به چشم می خورد لذا این امر نیاز به تحت تعقیب قرار دادن دارد و نیروهای امنیتی عراق بقایای تروریست ها را تحت پیگرد قرار می دهند.

گروه های تروریستی همچون داعش از سوی کشورهای استکباری و منطقه برای ضربه به ثبات عراق مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع هدف کشورهای استکباری و منطقه این است که از طریق داعش عراق را به کشوری ضعیف و سرسپرده در برابر سیاست هایشان تبدیل کنند.

با وجود تلاش های این کشورها برای احیای مجدد داعش در عراق، نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی در کمین تروریست ها نشسته اند و داعشی ها تا به امروز نتوانسته اند ضربه جدی به عراق وارد کنند و در حقیقت خطری برای امنیت این کشور محسوب نمی شوند.

*رویکرد سیاست خارجی دولت کنونی عراق در خصوص ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

ایران یک کشور راهبردی برای عراق است و روابط دو کشور شاهد عمق تاریخی، اعتقادی و فرهنگی است. در نتیجه روابط بغداد و تهران ویژه است به طوری که نظیر آن در سطح کشورهای جهان دیده نمی شود. ایران و عراق برای وحدت مواضع برنامه ریزی می کنند.

در عین حال حفظ سلامت واقعیت شیعه در جهان و موضع جهانی در مبارزه با توطئه های جهانی علیه تشیع یک هدف مشترک برای دو کشور است. متأسفانه امروزه شیعه همچون حزب الله لبنان، اهل تشیع در یمن، ایران، عراق، بحرین و دیگر مناطق مختلف از سوی استکبار آمریکا مورد هجوم قرار گرفته است و دولت عراق در حال حاضر به صورت جدی به دنبال ترسیم طرحی مشترک با دولت ایران برای دفع چنین خطرهایی است.

روابط ایران و عراق فقط به جنبه اعتقادی و امنیتی محدود نمی شود. جنبه اقتصادی نیز بسیار مهم است، همچنین روابط اجتماعی و سیاسی که نیازمند گسترش روابط است. دو کشور به برگزاری جلسات گفتگوهای مداوم برای پشت سر گذاشتن موانع و دستیابی به تفاهم نیاز دارند.

متأسفانه برخی طرف ها وجود دارند که خواهان مانع تراشی بر سر راه گسترش روابط عراق و ایران هستند و در این میان ایادی استکبار در داخل عراق وجود دارند که سعی می کنند چهره جمهوری اسلامی ایران را تخریب کنند اما الحشد الشعبی به طور کامل این توطئه را رد می کنند و بر نقش فعال و تأثیرگذار ایران در حمایت از عراق به ویژه در زمینه امنیتی تاکید دارد و همواره اذعان می کند که ایران نخستین کشوری است که به عراق در مبارزه با داعش و تروریسم یاری رساند.

*اخیراً یک فایل صوتی منسوب به گفتگوی یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و معمر قذافی که گفته می شود مربوط به سال 2004 میلادی است منتشر شده است. در این فایل، یوسف بن علوی به قذافی می گوید که مقامات سعودی به اطلاع او رسانده اند که 4 هزار تروریست سعودی در عراق فعالیت دارند، ارزیابی شما از نقش عربستان در عراق چیست؟

همانطور که می دانید کشورهای حاشیه خلیج فارس متأسفانه از زمان های دور برای تضعیف عراق و عدم گشایش روابط با بغداد تلاش کرده اند. عراق در حال حاضر خواهان روابط حسنه است و فضای متشنج با کشورهای حاشیه خلیج فارس به نفع عراق نیست. عراق به دنبال اتحاد در کشورهای عربی و اسلامی است و برای جلوگیری از هرج و مرج و ناامنی که آمریکا یا کشورهای استکباری خواهان آن هستند، تلاش می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 544

به "چالش های فراروی دولت جدید عراق، روابط تهران - بغداد بی نظیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های فراروی دولت جدید عراق، روابط تهران - بغداد بی نظیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید