کبد 20 درصد ایرانی ها چرب است، دومیلیون نفر گرفتار هپاتیت B و C

به گزارش مجله گرگانلند، عضو پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به عارضه های هپاتیت، گفت: حدود 20 درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب هستند.

کبد 20 درصد ایرانی ها چرب است، دومیلیون نفر گرفتار هپاتیت B و C

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محمد امانی در ارتباط با هپاتیت و عوارض این بیماری، گفت: پیشرفت هپاتیت می تواند به نارسایی کبد، سیروز و در مواردی سرطان کبد منجر گردد، که در نهایت فرد باید پیوند گردد. لذا، پیشگیری از پیشرفت هپاتیت، می تواند خیلی مهم باشد. زیرا، علاوه بر حفظ سلامت فرد، از تحمیل هزینه های سرسام آور به نظام سلامت نیز جلوگیری خواهد شد.

وی با عنوان این مطلب که هپاتیت اصطلاحاً به التهاب کبد گفته می گردد، گفت: هپاتیت به انواع حاد و مزمن و نیز به انواع مسری و غیر مسری تقسیم می گردد. موارد حاد معمولاً پر سر و صدا هستند و بیشتر با علایم شبیه درد بدن، خستگی، سرماخوردگی و زردی همراه است و خود به خود یا با درمان معمولاً بهبود یافته یا مزمن می گردد.

امانی ادامه داد: نوع مزمن هپاتیت معمولاً علامت پر سر و صدایی نداشته و اکثراً به صورت اتفاقی حین آزمایشات روتین یا اهدای خون متوجه آن می شویم.

وی به هپاتیت مسری اشاره نمود و گفت: این نوع هپاتیت شامل نوع B و C است و شایع ترین نوع هپاتیت غیر مسری نیز هپاتیت ناشی از کبد چرب غیر الکلی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با عنوان این مطلب که در حال حاضر حدود 1.5 میلیون نفر در کشور مبتلا به هپاتیت B و حدود 500 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند، اضافه کرد: در خصوص کبد چرب و هپاتیت ناشی از آن میزان ابتلا بالا است و به نظر می رسد حدود 20 درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب باشند.

امانی با اشاره به بی علامت بودن هپاتیت در خیلی از افراد، گفت: بعضا علائم هپاتیت به صورت خستگی، بی حالی، عدم برطرف خستگی بعد از خواب، به هم خوردن چرخه خواب و بیداری، احساس سنگینی روی کبد، گاهاً لک پوستی و جوش و در مراحل پیشرفته با آب آوردن شکم (آسیت) واریس مری و خونریزی گوارش می تواند ظاهر گردد.

وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر برای هپاتیت B و C درمان وجود دارد، ادامه داد: با صنعتی شدن جامعه، چاقی و کم تحرکی، کبد چرب و التهاب ناشی از آن در حال افزایش است و متأسفانه شایع ترین علت پیوند کبد در ایران از سمت بیماری مزمن هپاتیت B و C به سمت سیروز ناشی از کبد چرب تغییر نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 643

به "کبد 20 درصد ایرانی ها چرب است، دومیلیون نفر گرفتار هپاتیت B و C" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبد 20 درصد ایرانی ها چرب است، دومیلیون نفر گرفتار هپاتیت B و C"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید