8 ایرانی در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند

به گزارش مجله گرگانلند، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، دانشگاه استنفورد آمریکا پایگاهی برای معرفی و ارائه اطلاعات بیش از 100 هزار دانشمند برجسته دنیا ایجاد و اطلاعات دانشمندان در 22 حوزه علمی و 176 زیر شاخه را در آن ارائه نموده است.

8 ایرانی در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند

بر اساس آخرین اعلام این پایگاه علمی، 8 ایرانی در میان دو درصد دانشمندان برتر جهان نهاده شده اند. این افراد بر اساس شاخص هایی چون تعداد مقاله چاپ شده، تعداد کار علمی انجام داده، اندازه تاثیرگذاری آنها و مقالاتشان در حوزه فعالیت و اندازه ارجاعات به مقالات منتشر شده آنها انتخاب می شوند.

این تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد هر ساله بر اساس معیارهای علم سنجی، افرادی را که در رشته های خود تأثیرگذار هستند، تحت عنوان دانشمندان یک درصد و دو درصد، انتخاب می نماید. بر اساس پژوهشی که به وسیله دانشمندان دانشگاه استنفورد روی داده های اسکوپوس صورت گرفته است، فهرست دانشمندان پر استناد در تمامی رشته ها و نیز دو درصد برتر حوزه های علمی شناسایی و معرفی شدند، که در امسال میلادی 8 سرآمد علمی ایرانی نیز در این آمار نهاده شده اند.

دانشمندان و اساتید ایرانی منتخب در این فهرست شامل دکتر احمدرضا دهپور، دکتر مصطفی قانعی، دکتر مرتضی ایزدی، دکتر مجید سعیدی، دکتر سید فاضل نبوی، دکتر سید محمد نبوی، دکتر آزاده منائی و دکتر صدیقه عسگری می گردد.

دکتر احمد رضا دهپور

احمدرضا دهپور استاد فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران است. بیشتر مطالعات وی در طی دوره تخصصی، پژوهش بر روی رفتارهای سلول های خون از منظر بی و شیمیایی و بیوفیزیکی بوده و در شهر زوریخ صرف کار در زمینه بیولوژی مولکولی شده است.

بعلاوه در فعالیت های پژوهشی با گروه های دیگر کشورها نظیر انگلستان، آمریکا و دانمارک نیز همکاری نموده است و تعدادی پروژه مشترک با این مراکز داشته و یا در حال انجام دارد که در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده اند.

دکتر مصطفی قانعی

مصطفی قانعی پزشک و محقق ایرانی و فوق تخصص ریه است. وی سال 2017 در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان نهاده شد. نام او در دو سال اخیر به علت بروز بیماری کرونا و انتخاب وی به عنوان رییس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای مردم بیشتر آشنا است. وی که رئیس سابق انستیتو پاستور ایران است به علت تجربه در درمان مصدومین شیمیایی در سال 91 به وسیله دبیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به عضویت این سازمان عایدی.

وی در حال حاضر به عنوان دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مشغول به فعالیت است و مقالات زیادی از وی در سایت های معتبر علمی جهان به چاپ رسیده است.

دکتر مرتضی ایزدی

مرتضی ایزدی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) است و مقالات زیادی در زمینه های علمی زیادی دارد که در سایت های علمی ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. وی فلوشیپ عفونی و گرمسیری و متخصص داخلی است.

دکتر مجید سعیدی

استاد گروه فارماسیوتیکس، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز یکی دیگر از دانشمندان ایرانی منتخب در این فهرست است. مجید سعیدی مقالات زیادی دارد که در نشریات خارجی و کنفرانس های ارائه و نمایه شده است.

دکتر سید فاضل نبوی

یکی دیگر ار دانشمندان برجسته ایرانی که دانشگاه استنفورد در فهرست دو درصد دانشمندان برتر جهان آورده است سید فاضل نبوی است که در علوم کشاورزی فعالیت دارد و مقالات زیادی از وی در سایت های داخلی و بین المللی به چاپ رسیده است.

دکتر سید محمد نبوی

محمد نبوی یکی از پزشکان حاذق و متخصص آلرژی و ایمنی شناسی بالینی، است. وی با فعالیت در این حوزه مقالات بین المللی را به چاپ رسانده است. مقالاتی که تاثیر زیادی در توسعه این حوزه علمی داشته و ارجاعات بین المللی به این مقالات بالا است.

دکتر آزاده منائی

یکی از دانشمندان برجسته حوزه فارماکوگنوزی است. وی در حوزه شناسایی اثر ترکیبات طبیعی و گیاهان دارویی، استخراج، خالص سازی و معین ساختار مولکولی، شناسایی مکانیزم اثر و ارتباط بین ترکیبات طبیعی و گیاهی و درمان بیماری ها فعالیت دارد.

دکتر صدیقه عسگری

صدیقه عسگری یکی دانشمندان برجسته ایران دکترای حرفه ای داروسازی در کشور است. وی استاد رشته فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو هیئت علمی پژوهشکده قلب و عروق اصفهان است و مقالات زیادی در این زمینه به چاپ رسانده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1381

به "8 ایرانی در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 ایرانی در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید