پیش بینی افزایش 10 برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران/مرکزی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: سال گذشته مجموعا دویست میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان کشور به وسیله کانون ها پرداخت شد. سال جاری با افزایش 10 برابری، دو هزار میلیارد تومان در این خصوص پیش بینی شده است که اولین مرحله آن از هفته آینده شروع می گردد و تا انتها سال پنج مرحله دیگر انجام خواهد شد.

پیش بینی افزایش 10 برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تامین اجتماعی

مصطفی سالاری روز پنجشنبه 22 خرداد در نشست با کانون ها، تشکل های کارگری، انجمن ها و بازنشستگان استان مرکزی، اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی کشور حدود 43 میلیون بیمه شده معادل بالغ بر 53 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و حمایت درمانی از بیمه شده و افراد تحت تکفل، پرداخت هزینه های درمان، بیمه بیکاری، دستمزد، حقوق بازنشستگی، از کارافتادگی و... و پرداخت مقرری و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شامل 3.5 میلیون بیمه شده (با احتساب خانواده حدود 12 میلیون نفر) از وظایف سازمان در قبال این بیمه شده هاست.

وی اضافه نمود: جمعیت تحت پوشش استان مرکزی حدود 68 درصد جمعیت استان و 15 درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد شرایط هزینه های سازمان توضیح داد: در سال 98 هزینه های سازمان تامین اجتماعی ماهی 9600 میلیارد تومان بوده است که هفت هزار میلیارد از این رقم مستمری بازنشسته هاست و از 19 تا 26 هر ماه پرداخت شده و 2300 میلیارد تومان هزینه های درمان و حدود 400 میلیارد تومان سایر هزینه ها بوده است.

سالاری اعلام کرد: در امسال ماهانه 9 هزار میلیارد تومان هزینه مستمری بازنشسته ها، 2800 میلیارد هزینه درمان و 700 میلیون تومان نیز مختص سایر هزینه هاست که مجموع هزینه های سازمان در سال 99 ماهانه حداقل 12 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد شد و در صورت عدم تحقق آن مجبور به دریافت تسهیلات خواهیم بود.

وی با اشاره به اولویت های سازمان ادامه داد: افزایش اعتبار دفترچه های درمانی تامین اجتماعی به منظور افزایش حرمت بیمه شدگان از جمله مهمترین اولویت های سازمان است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به بدهی های این سازمان تاکید نمود: اوایل تیرماه طلب وزارت بهداشت از سازمان 10 هزار میلیارد تومان بود که تماما پرداخت شد و صفر باقی مانده است، همچنین بدهی مراکز خصوصی و غیردولتی نیز 6 هزار میلیارد طلب داشتند که در حال حاضر فقط دو ماه عقب هستیم و کوشش می کنیم این بدهی تا دو ماه آینده پرداخت گردد.

سالاری در رابطه با مطالبه بازنشسته ها از سازمان در راستای متناسب سازی حقوق بازنشستگان افزود: سال گذشته از مجموع 3.5 میلیون نفر بازنشسته تقریبا 65 درصد کمتر از 1.5 میلیون تومان در ماه دریافت می کردند که کفاف زندگی را نمی دهد.

وی اضافه نمود: از اواسط سال گذشته مذاکراتی با مسئولان و اعضای دولت انجام شد که سهام 20 شرکت به سازمان تامین اجتماعی برای تسویه بدهی دولت به سازمان واگذار گردد که به سبب پایین بودن کیفیت چهار شرکت، تعداد شرکت ها به 16 شرکت رسید. با واگذاری سهام این شرکت ها به تامین اجتماعی،50 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت و هزینه سه سال متناسب سازی حقوق بازنشستگان تسویه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از وصول 55 هزار میلیارد تومان از مطالبات این سازمان از دولت در امسال اطلاع داد و گفت: 50 هزار میلیارد تومان این بدهی ها به وسیله سهام شرکت های مذکور و 5 هزار میلیارد تومان هم از محل اسناد خزانه به این سازمان پرداخت می گردد. سال گذشته نیز بیش از هشت هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به سازمان وصول شده است.

سالاری اعلام کرد: خدمات الکترونیک در تمامی دولت ها مورد توجه بوده است، از 97 و نیم میلیون نفر مراجعه در سال به شعب و کارگزاری ها، 39 میلیون نفر مراجعه در مورد تمدید اعتبار دفترچه ها کاسته شد و این اقدام از اول خردادماه بدون احتیاج به حضور انجام می گردد، اما هنوز اطلاع رسانی دقیق انجام نشده، انجام این اقدام به شش روش انحام می گردد که سه روش احتیاج به اینترنت دارد و سه روش بدون احتیاج به اینترنت است.

وی اعلام کرد: در کوشش هستیم بتوانیم در امسال دفترچه درمان را حذف کنیم و افراد با استفاده از کد ملی یا اثر انگشت از خدمات لازم بهره مند شوند که مقدمات اولیه این مهم فراهم شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان اعلام کرد: پیشنهادات در مورد افزایش حقوق بازنشستگان به هیئت دولت ارائه شده و افزایش حقوق بازنشستگان بعد از تصویب هیات دولت در واریزی ماه های بعدی اعمال خواهد شد، نمی توان قول داد که این افزایش با حقوق خردادماه پرداخت گردد، اما به محض تصویب، چند روز بعد به عنوان مابه التفاوت به حساب بازنشستگان واریز می گردد چراکه حقوق های خرداد در حال واریز است.

سالاری در مورد بازنگری در بن خواروبار و حق مسکن اضافه نمود: در این رابطه مقرر شده رقم مورد نظر ظرف 10 روز آینده با همفکری کانون بازنشستگان معین و نهایی گردد گرچه اواخر سال 98 در بودجه سال 99 افزایشی در این خصوص لحاظ شده است.

وی با اشاره به اثرات کرونا و مدیریت بحران کرونا ادامه داد: کرونا افزایش هزینه های درمان، افزایش بیکاران مشمول دریافت بیمه بیکاری و کاهش درآمد را برای سازمان تامین اجتماعی به همراه داشته است.

سالاری توضیح داد: در اسفندماه سال گذشته حدود 220 هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می کردند که در فروردین 680 هزار نفر به این آمار اضافه شد و طی مذاکراتی که با دولت داشتیم قرار است، اسامی نفرات اضافه شده برای سازمان برنامه و بودجه ارسال گردد و از محل اعتبارات بیمه بیکاری به وسیله این سازمان به صورت مستقیم برای افراد بیکار واریز گردد. از 220 هزار نفر سهم سازمان 103 هزار نفر حق بیمه را دریافت نموده اند و مرحله دوم نیز در روزهای آینده پرداخت خواهد شد. افزایش درخواست بیمه بیکاری ظرف سه ماه حدود پنج هزار میلیارد تومان و تا مهرماه حدود هشت هزار میلیارد هزینه برای دولت خواهد داشت.

وی اعلام کرد: در مورد تسهیلات قرض الحسنه پارسال باتفاق بانک رفاه تصمیم گیری شد و سال گذشته مجموعا دویست میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان کشور به وسیله کانون ها پرداخت شد. امسال با افزایش 10 برابری، دو هزار میلیارد تومان در این خصوص پیش بینی شده است که اولین مرحله آن از هفته آینده شروع می گردد و تا خاتمه سال پنج مرحله دیگر انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود: در مورد مراکز خدماتی، اقامتی و رفاهی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز پیش بینی هایی در پنج استان از جمله استان مرکزی(شهر اراک) اجرا شده تا مراکزی برای استفاده در استان در نظر گرفته گردد و حتی اردوهای خارج از استان با هماهنگی کانون بازنشستگی ایجاد گردد.

سالاری افزود: لایحه سه جانبه گرایی با همراهی کانون ها و تشکل های مربوطه در دی ماه آماده شد و مقدمات مطرح شدن آن در مجلس فراهم شده ولی با توجه به شیوع بیماری کرونا و تغییر مجلس هنوز به صحن مجلس شورای اسلامی نرسیده است که امیدواریم در مجلس جدید به نتیجه برسد.

وی اعلام کرد: هدفگذاری سازمان در حوزه بازنشستگان در سال 99، متناسب سازی حقوق مستمری بگیران است که البته باید مقدمات این مسئله فراهم گردد زیرا اگر منابع آن فراهم نگردد در میان کار متوقف خواهد شد.

استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: استان مرکزی یکی از استان های شاخص در زمینه کار و فراوری است که با کوشش تمام نیروهای کارگری، فراورینمایندگان و کارافرینان در دوسال اخیر، در تحقق شعار سال عملکرد خوبی داشته است.

سیدعلی آقازاده اعلام کرد: تحقق شعار جهش فراوری در امسال نیز در دستور کار مسئولان و واحدهای صنعتی و فراوریی استان است.

وی در مورد شروع عملیات اجرایی ساختمان کانون بازنشستگان استان مرکزی که با حضور وزیر کار در اراک اجرا شده بود ادامه داد: امیدواریم با حمایت سازمان تامین اجتماعی زمینه بهره برداری از این ساختمان نیز فراهم گردد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: پرداخت یک میلیون و 300 هزار تومان به بعضی بازنشستگان تامین اجتماعی دور از عدالت و دور از شان جمهوری اسلامی ایران و باعث شرم است.

محمد حسن آصفری ادامه داد: هزاران جوان کشور در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی به منظور ایجاد عدالت و انصاف در کشور جان خود را از دست داده و شهید شدند.

وی اعلام کرد: در بعضی از مجموعه های سازمان تامین اجتماعی از جمله شستا، دوهزار نفر از همه جا بازمانده که زمانی جزو نمایندگان مجلس و وزرا یا استاندار بوده اند حضور دارند که حقوق های چند 10 میلیون تومانی دریافت می نمایند و این در حالی است که تعدادی از بازنشستگان پس از 30 سال فعالیت دو میلیون تومان حقوق دریافت می نمایند.

به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در جریان سفر به اراک از شعبه دو تامین اجتماعی شهرستان اراک، بخش های مختلف بیمارستان امام خمینی(ره)، پلی کلینیک در حال ساخت بیمارستان امام خمینی(ره) و سالن چند منظوره ورزشی تامین اجتماعی بازدید کرد .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 560

به "پیش بینی افزایش 10 برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش 10 برابری تسهیلات قرض الحسنه بازنشستگان تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید