پرهیز از خام فروشی و تامین احتیاج های داخل، اولویت پتروشیمی هاست

به گزارش مجله گرگانلند، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر نفت گفت: پرهیز از خام فروشی، تامین احتیاج های داخلی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده، مهم ترین هدف و برنامه دولت در بخش پتروشیمی است.

پرهیز از خام فروشی و تامین احتیاج های داخل، اولویت پتروشیمی هاست

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه در مراسم بهره برداری از طرح های وزارت نفت که دیروز با حضور رئیس جمهور بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار گردید اضافه نمود: تولید محصولات پتروشیمی با رشد 80 درصدی در مقایسه با سال شروع دولت که ناشی از جهش دوم پتروشیمی کشور است، به 100 میلیون تن خواهد رسید و ارزش این تولیدات به 25 میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

وی اضافه نمود: در جهش سوم بخش پتروشیمی نیز هدف ما تولید 133 میلیون تن فراورده پتروشیمی در سال 1404 خواهد بود.

به گفته وزیر نفت، از ابتدای سال تا به امروز, 5 طرح با سرمایه گذاری 3 میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است و افتتاح طرح اوره آمونیاک لردگان که امروز به بهره برداری خواهد رسید ششمین طرحی است که سال جاری به بهره برداری رسیده و این طرح جز طرح های محرومیت زدایی است که در یک منطقه محروم، اجرا می گردد.

افزایش دو میلیون تنی اوره تا انتها 1400

وزیر نفت اضافه نمود: طرح اوره آمونیاک لردگان با تولید روزانه 3 هزار و سالانه یک میلیون تن اوره، ظرفیت تولید این محصول را در کشور به سالانه 6/5 میلیون تن خواهد رساند و با اجرای این طرح و همچنین دو طرح واحد اوره مسجد سلیمان و هنگام تا انتها سال 1400، دو میلیون تن به ظرفیت اوره کشور اضافه نموده می گردد.

زنگنه میزان مصرف داخلی اوره را در کشور سالانه دو میلیون تن دانست و گفت: مابقی این فراورده می تواند صادر گردد.

وی اضافه نمود: یکی از اولویت های راهبردری ما، توسعه صنایع پیشران و همچنین پایین دستی بخش پتروشیمی است و به همین دلیل تعداد زیادی طرح و از جمله کریستال ملامین لردگان و چندین طرح دیگر در دست اجرا واقع شده است و با توجه به خوراک تخصیص یافته به این بخش و بر اساس طرح آمایش سرزمینی، ریل گذاری مناسبی برای توسعه این بخش اجرا شده است که طرح پروپیلن مرکز از جمله این طرح ها محسوب می گردد ضمن اینکه چند مگا پروژه هم در دست اجراست که بزودی شروع عملیات اجرایی یا بهره برداری از ان ها با حضور رئیس جمهور شروع خواهد شد.

بهره برداری از واحد فراورش 50 هزار بشکه ای نفت در غرب کارون

وزیر نفت همچنین در مورد دومین طرحی که امروز با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید گفت: واحد فراورش 50 هزار بشکه ای فراورش نفت در غرب کارون جزو طرح های اجرایی میادین مشترک غرب کارون است.

وی اضافه نمود: از سال 92 تا 99 برداشت ایران از میادین مشترک غرب کارون از 70 هزار به 400 هزار بشکه افزایش یافته است.

زنگنه ادامه داد: این طرح با هدف تسریع در اجرا و کاهش تصدیگری دولت، با استفاده از 50 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی احداث شده است و نخستین بار پس از ملی شدن صنعت نفت، واحد فراورش توسط بخش خصوصی ساخته و به بهره برداری رسیده است و دولت به ازای هر بشکه نفت تولید شده، 1/28 دلار هزینه فراورش پرداخت می نماید.

وزیر نفت در مورد سومین طرحی که امروز با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید نیز گفت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی میدان گازی پارس جنوبی که از محل این میادین به پالایشگاه ستاره خلیج فارس پمپاژ می گردد ظرفیت ذخیره سازی 4 میلیون بشکه ای میعانات را دارد و به ما اجازه مدیریت 45 روزه میعانات را می دهد.

برنامه های جهش تولید صنعت نفت

زنگنه همچنین با اشاره به ملاقات اعضای شورایعالی هماهنگی مالی دولت در چند روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر تحقق اهداف سال جهش تولید و بخصوص صنعت نفت با تکیه بر شرکت های دانش بنیان اضافه نمود: برنامه های جهش تولید صنعت نفت با تکیه بر توان شرکت های دانش بنیان داخلی و در این قالب تنظیم شده و خدمت رئیس جمهور و رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه خواهد شد تا هرچه سریعتر عملیاتی شوند.

وی گفت: طرح های زیادی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی در دست اجراست که بزودی به افتتاح خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 849

به "پرهیز از خام فروشی و تامین احتیاج های داخل، اولویت پتروشیمی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرهیز از خام فروشی و تامین احتیاج های داخل، اولویت پتروشیمی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید