مسائل اقتصادی ریشه خارجی ندارد

به گزارش مجله گرگانلند، اقتصاد ایران در سال های اخیر با پیچیده ترین، وسیع ترین و اثرگذارترین تحریم های بین المللی روبرو بوده است. وابستگی فرآیندهای تولید به داده های خارجی، وابستگی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی و شکاف بین عرضه و تقاضای برخی کالاهای اساسی یا کالاها و خدمات مورد نیاز، باعث شده است تا فرآیندهای توسعه در کشور بیش از گذشته متوقف شود.

مسائل اقتصادی ریشه خارجی ندارد

اما نکته اساسی تاب آوری و مقاومت اقتصاد کشور در دوره های اعمال تحریم است که بر خلاف انتظار تحریم کنندگان موجب شده است تا فروپاشی مالی محقق نشود. تحریم های اعمال شده به رغم آنکه از سوی دستگاه حاکمه فعلی آمریکا حمایت می شود، ولی به طور کامل تحت برنامه ریزی و کنترل مقامات فعلی کاخ سفید نیست. نظام تصمیم گیری در ایالات متحده با تغییر رئیس جمهور، به طور ساختاری تغییر نمی کند و عمدتا رئیس اجرایی کشور از فرصت های موجود در نظام مزبور بهره مورد نظر خود را اخذ می کند و با تغییر دولت ممکن است به ظاهر و در سطح برنامه های اجرایی و عملیاتی تحولاتی روی دهد ولی پایه و اساس راهبردهای سیاست های نظام مدیریت آمریکا با تغییر رئیس جمهور دچار تغییر اساسی نمی شود.

جهت گیری ها و راهبردهای اساسی سیاسی، مالی، اجتماعی و فرهنگی ایالات متحده از سوی نهادهای متنوع و اثرگذار داخل نظام سیاسی و اداری این کشور طراحی و مشخص می شود که تغییر رئیس جمهور اثر مشخص کننده ای در آن ندارد.

فرآیند توسعه در ایران سال های زیادی است که یا به طور کامل متوقف شده است یا بسیار کند تداوم دارد که علت آن متاثر از نوع نگاه به توسعه و راهکارها و پیامدهای آن است. علت اینکه اقتصاد ایران در برابر تحریم های وسیع و تهاجم های موثر بین المللی هنوز سرپا است، حضور بلامنازع دولت در اقتصاد و نبود تعاملات موثر و کارآ بین اقتصاد داخلی و نظام مالی و تجاری بین المللی است. به همین دلیل است که تغییر رئیس جمهور در آمریکا، تحولی اساسی در کارکردهای اقتصاد و مدیریت مالی کشور پدید نمی آورد. دولت به مفهوم عام آن و نه فقط قوه مجریه در ایران سهم اصلی را در تولید، مصرف، سرمایه گذاری، عملیات بانکی، بازار سرمایه و... در اختیار دارد و به نوعی مستقل از مردم و جامعه فعالیت می کند. حجم اصلی اشتغال و عوامل افزایش یا کاهش آن در اختیار دولت و بخش عمومی است و به همین دلیل است که افزایش وسیع نقدینگی و خلق پول توسط دولت صورت می گیرد و توسط دولت هم مدیریت می شود و مردم از طریق تحمل افزایش سطح عمومی قیمت ها و تورم، برنامه های دولت را تامین مالی می کنند. طی ماه های پایانی سال 1398 و 6 ماه سال 1399، بازار سرمایه ایران بدون برخورداری از هر معیار بنیادین و ارزش های واقعی، رشد می کند و این رشد کاملا موهوم است.

اگر در هر کشور دیگری اتفاقاتی شبیه آنچه در اقتصاد ایران طی یک سال اخیر روی داده است، پدید می آمد، بورس سهام که ابزار شفاف کردن شرایط و شرایط کسب و کار و اقتصاد جامعه است بدون تردید سقوط می کرد، ولی در ایران به دلیل حضور منحصربه فرد و مشخص کننده دولت در بازار سهام، نقدینگی سرگردان به بورس هدایت می شود و ارزش های موهوم پدید می آورد.

بخش خصوصی واقعی با استفاده از نتایج تحصیل دقیق هزینه-فایده کسب و کارهای مختلف را در سطوح خرد و کلان، تاسیس، اداره و توسعه می دهد. تحلیل هزینه-فایده متکی به داده های واقعی از شرایط حال و آینده بازارها و اقتصاد کلان است. تحریم هایی که در اقتصاد ایران اعمال شده است، به راحتی قابلیت اضمحلال بخش خصوصی واقعی را داشته است، ولی دولت با اهداف غیرمالی یا سیاسی مانع فروپاشی بسیاری فرآیندهای تولید و کسب و کار شده است که تداوم آنها به معنای کارآ بودن و مالی بودن آنها نیست. حاکمیت و مدیریت مالی در صورتی کارآمد و قابل قبول است که منجر به ایجاد بستر و فضایی برای ایجاد، رشد و توسعه آزادانه و متکی بر صرفه های مالی و مالی فعالیت ها توسط بخش خصوصی واقعی باشد. در غیر این صورت اعمال مدیریت صرفا اداری و سیاسی برای حفظ فعالیت های مالی ممکن است در کوتاه مدت منافعی را ایجاد کند، ولی در بلندمدت اثرات مثبتی نخواهد داشت.

وابستگی اقتصاد و فعالیت های جاری کشور به درآمدهای حاصل از صادرات و نفت خام کاهش یافته و این کاهش وابستگی تاب آوری اقتصاد را در دوره تحریم افزایش داده است، ولی حرکت توسعه ای کشور نیازمند منابع وسیع مالی و مالی است که بدون درآمدهای حاصل از صادرات نفت، حصول آنها با شرایط موجود اقتصاد سیاسی کشور امکان پذیر نیست. نتایج عملکرد برنامه های توسعه کشور (خصوصا برنامه چهارم تا ششم) تاییدکننده این ادعا است و در شرایط تحریم که منابع ارزی به شدت کاهش یافته است، ظرفیت های توسعه ای و بزرگ شدن اقتصاد از بین رفته است. نتایج عملکرد اقتصاد ایران، طی 6 ماه سال جاری با دوره مشابه سال قبل و سال قبل از آن نشان می دهد ظرفیت های جدید در اقتصاد ایران رشد نکرده اند.

بنابراین اگر عملکرد اقتصاد ایران در سطح کلان و در سطوح بازارهای کسب و کار از زاویه تغییرات بنیادین و تحولات ساختاری و توسعه ای مورد بررسی قرار گیرد، عامل اصلی ایجاد تحولات اساسی، تغییر در کمیت و کیفیت شیوه مدیریت مالی، اجتماعی و سیاسی داخلی کشور است و تحولات بیرونی از نظر اهمیت، در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

تغییر رئیس جمهور آمریکا منجر به تغییر رویکردها و اعمال جهت گیری ها و مدیریت های مختلف در سطوح عملیاتی می شود، ولی تغییری در دکترین، راهبردها و فلسفه سیاسی و مالی نظام مالی/سیاسی/اجتماعی ایالات متحده ایجاد نمی شود و به همین صورت حضور رئیس جمهور از حزب دموکرات یا جمهوری خواه در مسند بالاترین مقام اجرایی در کشور مزبور، تحولی در وقوف و باور مدیریت مالی و سیاسی ایران ایجاد نمی کند. ممکن است در کوتاه مدت یا میان مدت اثراتی ملموس را ایجاد کند، ولی تسریع یا توقف و کندی فرآیند توسعه کشور متاثر از شیوه مدیریت اقتصاد سیاسی کشور است. اقتصاد سیاسی کشور بدون تاثیر از هر گونه تحول بیرونی و تهدید یا فرصت بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت شکل گرفته و تداوم یافته است و در آینده نیز نمی توان انتظار داشت با روی کار آمدن رئیس جمهور دموکرات یا جمهوری خواه در آمریکا تحولی اساسی در اقتصاد ایران پدید آید. مشکل اقتصاد ایران مشکل ساختاری و داخلی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 703

به "مسائل اقتصادی ریشه خارجی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل اقتصادی ریشه خارجی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید