نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال

به گزارش مجله گرگانلند، فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه ابراز نگرانی کرد، طی سال های اخیر اقدامات نظامی کشورهای فرامنطقه ای، به خصوص اعضای ناتو، در قطب شمال به دو برابر افزایش یافته و انتظار می رود که در سال های آینده نیز گسترش پیدا کند.

نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال

به گزارش گروه بین الملل مجله گرگانلند به نقل از خبرگزاری تاس، دریادار الکساندر موسی یف فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه در کنفرانسی با عنوان قطب شمال: حال و آینده، خاطرنشان کرد که تعداد اقدامات نظامی که کشورهای فرامنطقه ای در قطب شمال انجام می دهند، طی پنج سال گذشته به دو برابر افزایش یافته و انتظار می رود که در سال های آینده نیز حضور نظامی خارجی، به خصوص کشورهای عضو ناتو، در این منطقه گسترش پیدا کند.

به گفته وی، به دنبال تقویت حضور نظامی فرامنطقه ای در قطب شمال، احتمال افزایش توان بالقوه بروز درگیری نظامی نیز افزایش خواهد یافت.

این مقام نظامی روس یادآور شد که طی چند سال اخیر نیروهای مسلح متحد کشورهای عضو ناتو در نزدیکترین فاصله از مرزهای روسیه در مناطق شمالی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی با ابعاد مختلف و با مشارکت زیردریایی های اتمی، ناوگان هوایی و دیگر واحدهای نظامی، از جمله نیروهای عملیات ویژه نموده اند.

به گفته وی، اقدامات نظامی در منطقه قطب شمال به طور فعالانه با جلب کشورهای غیرعضو ناتو، از جمله سوئیس و فنلاند صورت می گیرند.

فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه اضافه نمود: ما شاهد هستیم که علاقه مندی به قطب شمال از سوی کشورهایی که دسترسی مستقیم به این سرزمین ندارند، افزایش قابل توجهی پیدا نموده است.

موسی یف تاکید نمود که روسیه خواهان همکاری های مسالمت آمیز با کشورهای خارجی در منطقه قطب است، ولی افزایش حضور نظامی کشورهای بیگانه در این منطقه، روسیه را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با تهدیدات احتمالی و ایجاد شرایط مطلوب برای دفاع از منافع ملی خود نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 108

به "نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید