توصیه اکید انگلیس به باکو و ایروان برای تنش زدایی فوری

به گزارش مجله گرگانلند، یک دیپلمات ارشد انگلیس با توصیه به باکو و ایروان در عقب نشینی نیرو ها به مرز های تعیین شده، از دو طرف خواست مذاکرات سازنده را آغاز کنند.

توصیه اکید انگلیس به باکو و ایروان برای تنش زدایی فوری

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال شدت دریافت تنش های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، یک دیپلمات ارشد انگلیس سه شنبه به طرفین توصیه کرد تا نیرو های خود را به مرز های مشخص شده منتقل کنند.

به نوشته وبگاه رادیو ارمنستان وندی مورتون معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه انگلیس در توییتی در این زمینه نوشت: عمیقاً نگران تنش های مستمر در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستیم. انگلیس از هر دو طرف می خواهد که سریعاً نیرو ها را به عقب رانده، از اقدامات تشدید کننده و مین گذاری های جدید خودداری کرده و بدون مشخص پیش شرط درمورد مشخص مرز، مذاکرات سازنده انجام دهند.

در تازه ترین تحول بین باکو و ایروان، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان دوشنبه از رهگیری و به زمین نشاندن یک پهپاد ارتش ارمنستان خبر داد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از رهگیری یک پهپاد نیرو های ارمنستان در خطوط مرزی خبر داد و اعلام نمود که یگان های پدافندی این کشور با کمک ابزار ویژه ضمن رهگیری یک فروند پهپاد گریفون-12 ارمنستان، آن را به زمین نشاندند. این پهپاد از نوع تجسسی، رزمی است. وزارت دفاع ارمنستان تا به امروز در این زمینه هیچ واکنشی نشان نداده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پنجشنبه گذشته نیز اعلام نمود که نیرو های این کشور 6 سرباز ارمنستانی را در خطوط مرزی میان دو کشور بازداشت کرده اند. خبرگزاری روسی تاس به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این خصوص گزارش داد که 6 سرباز ارمنستانی حین عبور از خطوط مرزی دستگیر شده اند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان 1399 بعد از 44 روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1167

به "توصیه اکید انگلیس به باکو و ایروان برای تنش زدایی فوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه اکید انگلیس به باکو و ایروان برای تنش زدایی فوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید