نکاتی برای سفر خانواده ها در ایام شیوع ویروس کرونا

به گزارش مجله گرگانلند، با وجود توصیه های بسیار برای ماندن در خانه به دلیل شیوع کرونا، تعدادی از خانواده ها ترجیح می دهند که ایام به جای مانده تابستان را به سفر اختصاص دهند.

نکاتی برای سفر خانواده ها در ایام شیوع ویروس کرونا

تغییر معنای گردشگری در ماه های اخیر، برکسی پوشیده نیست. ویروس کرونا بر فرایند زندگی میلیون ها نفر از مردم جهان اثر گذاشته و شرایطی تازه به وجود آورده است. هرچند هوشمندانه تر این است که تا بهبود قطعی شرایط و پایان پاندمی در خانه بمانیم، برخی از خانواده ها تصمیم دارند از تعطیلات تابستانی به جای مانده بهره ببرند و سفر کنند.

چه سفر جاده ای یا طبیعت گردی را مدنظر داشته باشید و چه به استفاده از ایرلاین هایی که پروتکل های بهداشتی رعایت می کنند، خبرنگاران چند نکته ضروری برای یادآوری به شما دارد.

1. ماسک هایی تهیه کنید که توجه بچه ها را جلب کند

همه ما می دانیم که استفاده از ماسک، واقعا لذت بخش نیست؛ بچه ها نیز ممکن است رغبتی به استفاده از ماسک نداشته باشند و این پوشش برای آن ها آزاردهنده ظاهر شود؛ اما با توجه به عبور و مرور از فضاهای عمومی در سفر، ضروری است که بچه ها خود را به استفاده از ماسک ترغیب کنید. ساده ترین راه این است که با امتحان کردن روش های مختلف، به علاقه آن ها پی ببرید و با توجه به طرح های موردعلاقه شان، برای تهیه یا خرید ماسک اقدام کنید. جالب است بدانید که شرکت دیزنی خط تولید ماسک های خود را با طرح شخصیت های محبوبش شروع کرده است.

2. خود را به استفاده از ماسک عادت دهید

بچه ها همیشه والدین خود را الگو قرار می دهند. به قول معروف، بچه ها می بینند، بچه ها یاد می گیرند؛ شما نیز باید خود را عادت دهید تا در محیط های عمومی، همیشه از ماسک استفاده کنید. بهتر است استفاده از ماسک را در طولانی مدت، با بچه ها خود تمرین کنید. استفاده از ماسک برای بچه ها زیر دو سال توصیه نمی شود و در عوض، بهتر است پوششی محافظ برای کالسکه آن ها تعبیه کنید.

3. برای خود یک پنکه دستی کوچک تهیه کنید

استفاده از ماسک می تواند باعث گرمازدگی شود و اگر به منطقه ها گرمسیر سفر کنید، مسائل دوچندان خواهد بود؛ اما استفاده از یک پنکه کوچک که از باطری تغذیه می کند، هوای اطراف شما را به جریان خواهد انداخت و باعث آرامش و خونسردی شما می شود. از قلم نیاندازید که اگر یک کودک در کالسکه همراه شما است، پنکه ای جداگانه در زیر کاور کالسکه برای او اختصاص دهید.

4. بطری هایی با قابلیت استفاده مجدد تهیه کنید

نوشاندن مکرر آب به بچه ها، می تواند زمان استفاده آن ها از ماسک را افرایش دهد. به یاد داشته باشید که قبل از برداشتن ماسک برای نوشیدن آب، در مکانی توقف کنید که خلوت است یا فاصله اجتماعی در آن رعایت می شود. از آنجایی که خرید چندباره بطری های یک بارمصرف باعث ایجاد تعامل های غیرضروری با فروشندگان می شود و همچنین استفاده از این نوع بطری های پلاستیکی در برخی مکان ها ممنوع است، توصیه می کنیم بطری هایی با قابلیت استفاده مجدد تهیه کنید.

5. مواد ضدعفونی کننده را از قلم نیاندازید

پاکیزه نگه داشتن دست ها به میزان استفاده از ماسک ضروری است. از زمان شیوع کرونا، قوانین مربوط همراه داشتن مواد ضدعفونی کننده در خطوط هوایی تسهیل شده است. این تغییر سیاست با توجه به پاندمی ویروس کرونا اجرا شده و پیش از این، همراه داشتن بیش از 100 گرم مایعات در پروازها، خلاف مقررات بود.

6. از یک آژانس مسافرتی معتبر کمک بگیرید

احتیاج به آژانس های مسافرتی اکنون بیشتر از همیشه احساس می شود. شرایط گردشگری در کشورها به سرعت دستخوش تغییر می شود و ممکن است کشورهایی که مرزهای خود را باز کردند، دوباره مجبور به بستن آن ها شوند؛ بنابراین، داشتن اگاهی به روز در خصوص قوانین و مقررات کشورها، امری ضروری است و آژانس های مسافرتی می توانند بهترین مشاوره ها را در این خصوص ارائه دهند . همچنین هنگام بروز هرگونه مشکل، می توانید به کمک این آژانس ها در برنامه های خود تغییر ایجاد کرده و خسارت های اقتصادی را به حداقل برسانید.

7. از سیاست های تازه هتل مدنظر خود آگاهی کسب کنید

قبل از برنامه ریزی برای تعطیلات، از سیاست های هتل خود در قبال شرایط پدید آمده از طریق ویروس کرونا آگاهی کسب کنید. برخی هتل ها برای اقامت مسافران، خدمات بیمه درمانی رایگان در نظر گرفته اند و برخی دیگر، این فرصت را به شما می دهند تا 48 ساعت قبل از شروع اقامت، بدون جریمه رزرو خود را کنسل کنید. دانستن شرایط تازه هتل ها در صرف مناسب زمان و هزینه ها بسیار موثر است.

8. به مقررات تازه در مقصد بین المللی خود توجه کنید

قبل از هرگونه سفر بین المللی، از مقررات اتخاد شده از طریق کشور مدنظر خود در قبال پاندمی کرونا آگاه شوید. برای ورود به بسکمک از کشورها، به جواب آزمایش کووید 19 منفی احتیاج خواهید داشت؛ برخی از کشورها نیز از شما آزمایش می گیرند و تا اعلام نتیجه، باید در هتل خود قرنطینه بمانید. در مجموع بهتر است پیش از هرگونه تنظیم برنامه سفر، از آخرین اخبار و اطلاعات مقصد سفر خود آگاه شوید. خبرنگاران نیز با اطلاع رسانی آخرین اخبار گردشگری در ایران و جهان، همراه شما خواهد بود.

9. درباره خط مشی فرودگاه ها و ایرلاین ها اطلاعات کسب کنید

فرودگاه ها و ایرلاین ها نیز به طور مداوم سیاست های خود را در خصوص پاندمی کرونا، بازبینی می کنند. از آنجایی که سفرهای هوایی، به دلیل محیط بسته و پرجمعیت، هرگز سفر امنی به شمار نمی آیند، شرکت های هواپیمایی موظفند با اعمال پروتکل های بهداشتی و سیستم های موثرتر گردش هوا، مسئولیت بیشتری را عهده دار شوند.

10. برای رفتن به فرودگاه، زمان بیشتری را در نظر بگیرید

کمتر شدن سفرها، به معنی از میان رفتن مراحل امنیت پرواز نیست؛ بلکه این مراحل ممکن است به دلیل مسائلی چون رعایت فاصله اجتماعی، زمان بیشتری ببرند. برای مثال، افراد کمتری می توانند سوار آسانسور شوند یا در گیت بازرسی حضور یابند.

11. در بستن چمدان خود دقت کنید

هرچه کمتر در مراحل امنیتی فرودگاه معطل شوید، سفری ساده تر و امن تر خواهید داشت؛ بنابراین، در انتخاب وسایل و چمدان های خود دقت کنید تا دچار این گونه استرس ها نشوید. همچنین برای پرداخت های خود، حتما از کارت استفاده کنید.

12. بسته بودن رستوران ها و عدم پذیرایی در هواپیما را در نظر داشته باشید

بسکمک از رستوران ها در جریان همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده اند. به طور کلی و با کمتر شدن میزان سفرها، جای تعجب نیست که ببینید بیشتر کسب وکارهای فرودگاهی تعطیل هستند. در مقابل، آن دسته از خدمات فرودگاهی هم که هنوز فعالیت می کنند، صف های طولانی مشاهده می شود. وعده های غذایی و خوراکی های مورد احتیاج خود را همراه داشته باشید و آن ها را در یک ساک دستی کوچک حمل کنید.

13. بار سفر جاده ای خود را هوشمندانه ببندید

اگر تجربه یک سفر جاده ای طولانی را داشته باشید، قطعا خواهید دانست که دسترسی آسان به وسایل ضروری چقدر مهم است؛ تنقلات، اسباب بازی ها و لوازم بهداشتی، از این دست لوازم هستند. در خصوص استفاده از سرویس بهداشتی در نظر داشته باشید که بیشتر رستوران ها به خاطر شرایط فعلی، اجازه ورود نمی دهند و تنها خدمات بیرون بر دارند. بهتر است برای استفاده بچه ها، از سرویس های بهداشتی قابل حمل استفاده کنید.

14. در صورت امکان، از خودروی کاروان استفاده کنید

هرچند استفاده از این نوع اتومبیل ها در کشور ما چندان مرسوم نیست، برخی از شرکت های تازه تاسیس هستند که این نوع خودروها را اجاره می دهند. با خودروهای کاروان دیگر نگران مسائلی چون عدم رعایت فاصله اجتماعی در هتل ها نیستید و به راحتی می توانید فضای خصوصی خود را در مکانی دور از هیاهو داشته باشید.

15. مقاصدی را انتخاب کنید که از اجتماع دور هستند

به نظر می رسد که طبیعت گردی و سفر به منطقه ها دورافتاده، انتخاب محبوب این تابستان است. پارک های جنگلی و ملی، دشت های بکر و دیدنی و سواحل کمترشناخته شده زیادی وجود دارد که احتمالا سفر به آن ها را هنوز تجربه نکرده اید. سفر به این منطقه ها که تجمع کمی را در بردارند، تعطیلاتی امن و آسوده برای شما در پی خواهد داشت.

16. در سفر، به صورت غیرحضوری خرید کنید

بیمار شدن در سفر فاجعه است؛ بنابراین باید از هرگونه تجمع و شلوغی بازارها اجتناب کرد. مواد غذایی و دیگر خریدهای خود را سفارش دهید و با پیک، در محل اقامت خود تحویل بگیرید. علاوه بر این، پختن غذا به جای رفتن به رستوران، هزینه سفرتان را در این شرایط رکود اقتصادی، بسیار کاهش خواهد داد.

17. اتاق هتل خود را ضدعفونی کنید!

بسکمک از هتل ها، استانداردهای بهداشتی خود را افزایش داده اند و به پرسنل نیز آموزش های لازم داده شده است؛ اما شما همیشه می توانید با ضدعفونی کردن محل هایی که احتمال آلودگی در آن ها بیشتر است، خیال خود را آسوده تر سازید؛ مخصوصا اگر کودکی نوباوه همراه شماست که از سر کنجکاوی، ممکن است هر وسیله ای را به دهان خود نزدیک کند.

18. از آوردن وسایل شخصی خود به هتل، خجالت نکشید!

سفر همراه با اضطراب لطفی ندارد و در این شرایط، همراه داشتن کم اهمیت ترین لوازم شخصی نیز منطقی و قابل درک است. اگر می خواهید خاطری آسوده تر داشته باشید، بالش، بشقاب و سایر لوازم این چنینی خود را همراه داشته باشید. اگر با بچه ها سفر می کنید، برای آنان گهواره سفری تهیه کنید. هیچ کس شما را مجبور نمی کند که نسبت به پاکیزگی خدمات هتل، صددرصد مطمئن باشید.

19. اگر فردی بیمار در خانواده دارید، سفر نکنید

بسکمک از مقاصد برای ایمنی گردشگران و کارکنان غربالگری و تب سنجی انجام می دهند. این نوع غربالگری ها حتی در فرودگاه ها نیز به امری اساسی بدل شده است. اگر کسی در خانه شما درجه حرارت طبیعی ندارد، در خانه بمانید! ممکن است اگر فقط یک نفر از اعضای یک خانواده درجه حرارت غیرعادی داشته باشد، از ورود تمام اعضای آن خانواده جلوگیری شود.

20. از حالا برای سفر بعدی خود برنامه ریزی کنید

بی ثباتی صنعت گردشگری به واسطه شیوع ویروس کرونا بسیار آشکار است؛ اما مسافران می توانند با برنامه ریزی و رزرو سفرهای دوران پساکرونا، از موقعیت هایی استثنایی بهرمند شوند . با آژانس های مسافرتی در این خصوص مشورت کنید و باخیالی آسوده، سفر خود را برنامه ریزی کنید.

مطمئن باشید که در صورت تغییر مجدد و در سیاست های صنعت گردشگری، زمان کافی برای بازبینی برنامه سفر خود خواهید داشت و از خسارت های اقتصادی شما جلوگیری می شود. برای مقایسه خدمات و قیمت انواع تورهای مسافرتی از آژانس های مسافرتی مختلف، می توانید از خبرنگاران کمک بگیرید.

منبع: کجارو / travelpulse.com
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1491

به "نکاتی برای سفر خانواده ها در ایام شیوع ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای سفر خانواده ها در ایام شیوع ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید