راه اندازی خط لوله اکسیژن در کره ماه

به گزارش مجله گرگانلند، ناسا تصمیم دارد در ماموریت های آینده پروژه آرتمیس با استفاده از یک خط لوله مخصوص، اکسیژن را به نقاط مختلف قطب جنوب ماه منتقل کند.

راه اندازی خط لوله اکسیژن در کره ماه

به گزارش مهر، پیتر کیورری مدیر علمی در شرکت لونار ریسورسز مشکل طرح های فعلی ناسا برای انتقال اکسیژن به این سیاره با استفاده از کاوشگر ها را توضیح داد و پس از آن تصمیم گرفته شد این گاز حیاتی با خط لوله تامین گردد. کیورری یک طرح پیشنهادی برای برنامه NIAC سازمان فضایی آمریکا ارائه کرد. او عضو یکی از 14 تیم تحقیقی است که بودجه 175 هزار دلاری برای توسعه کانسپت هایشان دریافت نموده اند.

خط لوله پیشنهادی رسما خط لوله اکسیژن قطب جنوب ماه (LSPOP) نام گرفته که به مرکز استخراج یخ ماه متعلق به ناسا در قطب جنوب سیاره متصل می گردد. در این مرکز یخ ماه پس از استخراج به آب آشامیدنی و اکسیژن تبدیل می گردد که برای تنفس و بعلاوه فراوری سوخت موشک به کار می رود.

کیورری در بیانیه ای که اخیرا در وب سایت ناسا منتشرشده، آورده است: کوشش های فعلی برای استخراج اکسیژن در محل شامل ذخیره این گاز در تانک های پر فشار یا مایع سازی آن است. هر یک از این روش ها احتیاجمند انتقال تانک ها یا مایع سازی گاز در بطری های دوجداره مخصصوص است. هریک از این روش ها احتیاجمند تانک های منتقل یا بطری های دوجداره برای مصرف است. فرایند انتقال اکسیژن با کاوشگر بسیار انرژی بر تر از فرایند استخراج است و تصور می گردد پر هزینه ترین بخش دستیابی به اکسیژن در روی ماه باشد.

به بیان دیگر برنامه ناسا ذخیره یخ در مخازن تحت فشار برودتی و انتقال آن در ماه نورد ها است. آن ها احتمالاً باید یخ را به منطقه ای نزدیک تر به استوای ماه منتقل نمایند، زیرا زیستگاه های ماه نیز به نور خورشید اضافی آن منطقه احتیاج دارند.

اما طرح اولیه خط لوله ماه کیورری فراهم کردن دسترسی مداوم به اکسیژن برای ساکنان این سیاره است. با این روش هزینه های مربوط به حمل ونقل کاهش می یابد. بعلاوه نشتی در خط لوله به آلودگی محیط منجر نمی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1701

به "راه اندازی خط لوله اکسیژن در کره ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی خط لوله اکسیژن در کره ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید