درمان تیک های عصبی در کودکان

به گزارش مجله گرگانلند، روانپزشک کودک و نوجوان، بروز تیک های عصبی در بچه ها را نتیجه فشار های روانی و خستگی دانست و به والدین توصیه کرد در برابر این رفتار واکنش غیرطبیعی نشان ندهد.

درمان تیک های عصبی در کودکان

مریم زارع روز شنبه گفت: تیک های عصبی در میان بچه ها و نوجوان جزو اختلالات عصبی رشدی و اختلالات حرکتی محسوب می گردد و با توجه به اینکه این علایم خود به خود رفع می شوند، اما اگر ادامه یابد و درمان نشوند، شدیدتر می گردد.

وی با بیان اینکه تیک عصبی زمانی ظاهر می گردد که کودک دچار فشار روانی یا خستگی شدید شده و هنگامی که به حالت عادی باز می گردد، تیک هم ناپدید می گردد، اضافه کرد: با توجه به اینکه بچه ها در سن رشد هستند چنانچه این فشار عصبی بیشتر از یکسال به طول انجامد حملات تیک شدیدتر و تعداد آن بیشتر خواهد شد.

این روانپزشک کودک و نوجوان گفت: در بلند مدت تیک ممکن است برای هفته و یا حتی ماه ها در کودک خود را نشان ندهد، اما دوباره در یک شرایط خاص بروز می کند که در این مواقع برای درمان آن نیاز به همکاری خانواده، کودک، روانپزشک و روانشناس است.

وی با بیان اینکه فشار عصبی را نمی توان نوعی بیماری دانست و تیک برای فرد مبتلا خطری نخواهد داشت، شرح داد:، اما تیک می تواند تحریک کننده باشد و پدر و مادر نباید نسبت به تیک فرزند خود واکنش غیرطبیعی نشان دهد، زیرا ممکن است به اضطراب کودک اضافه و فشار روانی آن را بیشتر کند.

زارع اضافه کرد: خانواده ها باید به این دسته از بچه ها در منزل استراحت کافی دهند، خونسردی خود را حفظ و هیچگاه فرزند خود را در خانه تنها نگذارند و به لحاظ این که رفتار های عصبی غالبا با فشار روحی تشدید می گردد، از این رو موارد ناراحت کننده که تیک کودک را در مراحل زندگی می افزاید اعم از مسائل خانوادگی، مدرسه، مهدکودک و یا روبرو با برخی دوستان، جلوگیری و بدین وسیله فشار عصبی را بر کودک کاهش و آرامش او را تامین کنند.

وی گفت: تیک ارادی نیست و به وسیله محرکی ناگهانی اعم از گفتاری یا حرکتی خود را نشان می دهد و این موارد موجب وارد شدن فشار عصبی بر کودک خواهد شد و در این چنین مواقع خانواده ها باید با صبر و تحمل و آرام کردن فرزند نسبت به کاهش فشار روانی مراقب استراحت کودک خود باشند.

این متخصص کودک و نوجوان گفت: پدر و مادر باید با نظارت بر کار های کودک به دنبال درمان تیک و کاهش استرس و اضطراب وارد شده بر آن باشند و برای این کار باید با آموزش مهارت های فرهنگی و اجتماعی، تقویت اعتماد به نفس، ایجاد محیط آرام و عدم تحقیر و سرزنش رفتار های کودک، زمینه بهبودی کامل فرزند خود را آماده کنند.

منبع: ایرنا

منبع: فرادید
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 732

به "درمان تیک های عصبی در کودکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تیک های عصبی در کودکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید