خبرنگاران آیا ترکیه در تعقیب پ ک ک به سنجار عراق حمله خواهد نمود؟

به گزارش مجله گرگانلند، تهران - خبرنگاران - مقام های ترکیه به تازگی در اظهارنظرهایی از حمله نظامی به سنجار (شنگال) در شمال عراق سخن گفته اند و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در جمع خبرنگاران گفت که نیروهای این کشور احتمالا یک شب غافلگیرانه به مواضع گروه پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) در عراق حمله می نمایند.

خبرنگاران آیا ترکیه در تعقیب پ ک ک به سنجار عراق حمله خواهد نمود؟

به گزارش خبرنگاران، اردوغان بیان کرد: شاید ارتش ترکیه به همراه نظامیان عراقی در کوه های سنجار عملیات نظامی مشترک علیه پ ک ک انجام دهند، با این حال او در این اظهار نظر زمان و تاریخی را برای انجام این عملیات اعلام نکرد، اما همین سخن مبهم حدس و گمان ها و واکنش های گسترده ای در محافل سیاسی و رسانه ای عراق و منطقه از اهداف و نیات ترکیه به راه انداخت.

در پی این اظهارات بود که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز به عراق رفت تا در رایزنی با مقام های دولت مرکزی بغداد، چراغ سبز عراقی ها را برای انجام عملیات نظامی علیه پ ک ک دریافت کند؛ آن گونه که رسانه های ترکیه گزارش کردند آکار در ملاقاتهای خود با مقام های عراقی پیشنهاد داد که کشورش برای سرکوبی حزب کارگران کردستان آماده همکاری و یاری به بغداد و اربیل است.

به همین دلیل، پایگاه خبری میدل ایست نیوز نیز نوشت که تحولات فزاینده در سنجار نشان دهنده بروز شرایطی جدید در این منطقه است؛ شرایطی که مغایر با برنامه ریزی بغداد است که اکتبر سال گذشته توافقی با اربیل برای عادی سازی اوضاع در سنجار امضا کرد.

بر اساس توافق بغداد و اربیل، این تنها پلیس و دستگاه های امنیت ملی و اطلاعات خواهد بود که منحصرا مسئولیت امنیت داخل سنجار را برعهده خواهند داشت و دیگر یگان ها و گروه های مسلح با نظارت فرماندهی عملیات مشترک و الحشد الشعبی به خارج از شهر انتقال داده خواهند شد.

دو طرف همچنین در این توافق آورده اند که امنیت سنجار با معین دو هزار و 500 نیروهای امنیتی داخلی تقویت خواهد شد و مشارکت عادلانه آوارگان سنجاری در اردوگاه ها در این نیروها تضمین خواهد شد به گونه ای که یکهزار تن از این نیروها را عناصر امنیتی از اهالی سنجار و یکهزار و 500 تن نیز از آوارگان در آن حضور خواهند داشت.

در ادامه این توافق همچنین ذکر شده که به حضور پ ک ک از سنجار و مناطق پیرامون آن انتها داده خواهد شد و این گروه هیچ نقشی در این منطقه نخواهد داشت.

در این میان، در سایه بعضی خبرها از آمادگی ترکیه برای حمله قریب الوقوع به مخفیگاه های پ ک ک در سنجار، طی دو روز گذشته بر شمار نیروهای این گروه و دیگر گروه های مسلح در این شهر اضافه نموده شده است.

همزمان با این تحولات، عبدالعزیز المحمداوی، رئیس ستاد الحشد الشعبی روز گذشته وارد سنجار شد و با شماری از فرماندهان گروه های مسلح ملاقات و گفت وگو کرد، این سفر پس از آن انجام شد که به ادعای بعضی منابع محلی، عناصر پ ک ک به صورت گسترده در کوه های سنجار مستقر بوده و با دستگاه های حفاری که از منطقه مرزی خانصور سوریه وارد عراق نموده اند، گودال های عمیقی در اطراف کوه های سنجار کنده اند.

در همین پیوند، منابع محلی سنجار در گفت وگو با پایگاه خبری العربی الجدید متعلق به قطر تاکید نمودند: تیپی از الحشد الشعبی وارد شهر شده و در چندین منطقه آن مستقر شده است؛ نیروهای این تیپ از اعضای گردان های حزب الله و سازمان بدر هستند.

یکی از مسئولان شورای هماهنگی شهر سنجار هم بیان کرد که استقرار جدید نیروهای الحشد همزمان با حضور گسترده عناصر پ ک ک در روستاها و مناطق کوهستانی سنجار و کندن گودال های عمیق انجام گرفته که نشانگر احتمال حملات قریب الوقوع ترکیه به سنجار است.

از سوی دیگر، هادی العامری، رئیس سازمان بدر عراق در بیانیه ای از مقام های ترکیه خواست حمله به سرزمین های عراق را متوقف نمایند.

العامری با بیان اینکه اطلاعات امنیتی موثقی وجود دارد که ارتش ترکیه میخواهد به کوه های سنجار حمله کند، از دولت ترکیه خواست تا دست از عملیات نظامی بردارد، اقدام هایی که به سود منافع دو کشور نیست و تاثیرهای پررنگی بر مناسبات بین المللی برجای می گذارد.

وی اضافه نمود: ما از دولت ترکیه انتظار داشتیم که به صورت کامل از سرزمین عراق چه از منطقه بعشیقه یا نوار مرزی که به تازگی به اشغال خود در آورده است، عقب نشینی کند نه اینکه به اشغالگری بیشتر دست بزند.

العامری در انتها با تاکید بر اینکه دولت عراق باید همه اقدام های لازم را برای بازداشتن از هرگونه تعرض به سرزمین عراق اتخاذ کند، اظهار کرد که نیروهای مسلح عراق، الحشد الشعبی و دستگاه های امنیتی قادر به دفاع و صیانت از خاک مقدس خود هستند.

همچنین گروه های النجباء و عصائب اهل الحق هم در بیانیه هایی مشابه نسبت به حمله ترکیه به سنجار هشدار دادند.

علی الحسینی، سخنگوی محور شمالی الحشد الشعبی هم در تماس تلفنی با العربی الجدید در شرح دلایل استقرار نیروهای الحشد گفت که اطلاعات موثق و دقیقی درباره قصد ترکیه در مداخله نظامی در سنجار وجود دارد که ما تعامل جدی با این اطلاعات داشتیم و اقدامات امنیتی و نظامی لازم بر اساس این اطلاعات اتخاذ کردیم.

الحسینی تاکید نمود که یگان های امنیتی و نظامی در سنجار در آمادگی کامل برای مقابله با هرگونه شرایط اضطراری قرار دارند، ما آرزو می کنیم که هیچ گونه درگیری و منازعه ای میان نیروهای ما و ارتش ترکیه روی ندهد.

در مقابل، یک مقام مسئول در نخست وزیری عراق گفت که حرف و حدیث ها از حمله ترکیه به سنجار غیر منطقی و غیرقابل قبول است، سنجار در فاصله 136 کیلومتری موصل قرار گرفته است و قبل از آن، شهرها و مناطق زیادی وجود دارد که نیروهای عراقی و پیشمرگه در آن حضور دارند. از لحاظ منطقی و نظامی، فرضیه مذکور قابل قبول نیست اما بعضی طرف ها کوشش دارند تا توافق عادی سازی اوضاع در سنجار را با شکست رو به رو نمایند.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نگردد، اظهار کرد که نیروهای ترکیه پیشتر هم حملات هوایی به کوه های سنجار انجام داده و اعلام نموده اند که این حملات در دفاع از خود بوده است، پ ک ک از مناطق عراقی برای حملات تروریستی به ترکیه استفاده می نماید که به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

از سوی دیگر، ماجد شنگالی، از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق گفت که بروز درگیری مسلحانه میان گروه های مسلح عراقی و ارتش ترکیه هیچ سودی برای هیچ گروهی ندارد و بزرگترین آسیب را تنها متوجه سنجار و ساکنان و آوارگان این شهر خواهد شد.

شنگالی تاکید نمود: نیروها و تجهیزات نظامی گروه های الحشد الشعبی به دلیل تهدیدهای ترکیه برای ورود به سنجار به این شهر اعزام شده است و دولت عراق باید با تمام توان در راستای اخراج عناصر پ ک ک از سنجار اقدام کند تا ترکیه بهانه ای برای انجام عملیات زمینی یا هوایی نداشته باشد.

وی توضیح داد: استقرار گروه های مسلح در سنجار تنها به تهدیدهای ترکیه مربوط نمی گردد بلکه این امر با هدف سیاسی نیز انجام می گردد به ویژه که به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی نزدیک می شویم و گروه های یاده شده از این تهدیدها برای تسلط بر شهر و اراده مردم سنجار بهره برداری می نمایند.

به همین دلیل نیز، آوات الجاف، کارشناس امور امور عراق و اقلیم کردستان اظهار کرد: حرف و حدیث ها درباره عملیات زمینی ترکیه در سنجار دور از ذهن به نظر می رسد به ویژه اکنون در فصل زمستان قرار داریم و منطقه مذکور در سرمای فصل زمستان با کسی شوخی و مسامحه ندارد.

الجاف اضافه نمود: اگر مراد از عملیات فوق، عملیات زمینی به سمت سنجار باشد، این به معنای آن است که نقطه ورود نیروهای ترکیه، مثلث مرزی ترکیه، عراق و سوریه درفیشخابور خواهد بود و این منطقه تا سنجار نزدیک به 140کیلومتر فاصله دارد که نیروهای ترکیه نمی تواند این مسافت را بدون هماهنگی با دولت عراق و اقلیم طی نمایند، چرا که مابین این منطقه مرزی تا سنجار، نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه حضور دارند.

وی در انتها با پیش بینی اینکه عملیات ترکیه به صورت هوایی انجام خواهد شد، اظهار کرد که توافق عادی سازی اوضاع در سنجار که میان بغداد و اربیل امضا شده و استقرار گسترده گروه های مسلح در این منطقه کارآیی و فلسفه وجودی خود را از دست داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1012

به "خبرنگاران آیا ترکیه در تعقیب پ ک ک به سنجار عراق حمله خواهد نمود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آیا ترکیه در تعقیب پ ک ک به سنجار عراق حمله خواهد نمود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید