تقلای حریری برای جلب رضایت سعودی ها از دروازه فرانسه و امارات خبرنگاران

به گزارش مجله گرگانلند، منابع سیاسی لبنان معتقدند که هدف اصلی سعد حریری از سفرهای خارجی یافتن راهی برای شکستن یخ روابط خود با سعودی هاست که تا به امروز پیروز نشده است.

تقلای حریری برای جلب رضایت سعودی ها از دروازه فرانسه و امارات خبرنگاران

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الأخبار، منابع مطلع از فرایند تشکیل دولت در لبنان گزارش دادند که تحرکات سعد حریری نخست وزیر مکلف این کشور در خارج از لبنان برای حل بن بست سیاسی تاثیر مثبتی بر بحران لبنان نداشته است، اما با این وجود حریری همچنان به سفرهای خارجی خود ادامه می دهد و به نظر می رسد که هدف اصلی وی از این سفرها یافتن راهی برای دریافت مجوز ورود به عربستان سعودی است.

در حال حاضر سعد حریری که روی انتخابات آمریکا و نتایج آن حساب باز نموده بود برای خروج از تنگنای سیاسی که در آن قرار گرفته به روشهای مختلفی متوسل شده و همچنان راه خروج از بن بست را در خارج از لبنان می بیند. اما نخست وزیر مکلف لبنان در حساب کردن روی انتخابات آمریکا و پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری جدید این کشور ناکام ماند، چرا که به زودی تعیین شد لبنان در لیست اولویت های دولت بایدن نیست و مورد توجه وی قرار نگرفته است.

نگرانی اصلی حریری در این زمینه نیز مربوط به آن است که تا این لحظه دولت جدید آمریکا درخواست رسمی از او نداشته؛ برعکس دوره دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده که واشنگتن سعد حریری را برای تشکیل دولتی بدون حضور حزب الله تحت فشار قرار داده و مدام وی را تهدید به تحریم می کرد. سعد حریری در آن شرایط مطمئن بود که پیوندی میان وی و آمریکایی ها وجود دارد اما اکنون این گونه احساس نمی نماید.

در این مرحله حریری با انجام سفرهای خارجی که از اواخر دسامبر 2020 آغاز شد و شامل کشورهایی همچون امارات، فرانسه، ترکیه، مصر و قطر بود کوشش می نماید تا خود را به عنوان تنها نخست وزیر لبنان که می تواند این کشور را از انزوا خارج کند معرفی نماید.

منابع سیاسی لبنان معتقدند که سعد حریری همچنین از خلال این سفرها میخواهد به مخالفان خود در پفراینده تشکیل دولت یعنی میشل عون رئیس جمهوری لبنان و جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی این کشور بگوید که تنها نیست و برای ادامه حضور خود در صحنه قدرت لبنان و نیز عرصه سیاست این کشور از یک پشتیبانی محکم منطقه ای و بین المللی برخوردار است و مخالفان داخلی نمی توانند او را وادار به تسلیم نمایند.

در این شرایط فرانسوی ها با میانجی گری میان حریری و امارات متحده عربی پیروز شدند پس از سال ها مجدداً درهای امارات را به روی نخست وزیر مکلف لبنان باز نمایند. اما هنوز هدف اصلی سعد حریری در تحرکات خارجیش یعنی رسیدن به گذرگاهی جهت برقراری روابط دوباره با سعودی ها که هنوز پاسخ مثبتی به او نداده اند محقق نشده است. البته تا زمانی که سعد حریری با حزب الله در صحنه سیاسی لبنان تعامل داشته و حزب الله همچنان در دولت لبنان حضور داشته باشد، عربستان حاضر به حمایت از حریری نیست. این بدان معناست که تحرکات خارجی سعد حریری هر اندازه هم افزایش یابد در جلب رضایت ریاض پیروز نخواهد بود.

آنچه که در مرحله کنونی موجب نگرانی سعد حریری در روابطش با عربستان شده این است که ولید بخاری سفیر عربستان که مدتی قبل به لبنان بازگشته هنوز با حریری تماس حاصل ننموده، این در حالی است که بخاری با شماری از نیروهای سیاسی لبنان ارتباط دارد. علاوه بر آن امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که به زودی به عربستان سفر می نماید تضمینی مبنی بر اینکه شرایط لازم را برای ارتباط مجدد حریری با سعودی ها و همچنین کسب حمایت عربستان برای حریری فراهم کند به او نداده است.

بنابراین در شرایطی که فرانسوی ها نتوانند زمینه های برقراری ارتباط دوباره میان سعد حریری و عربستان را فراهم نمایند سوالات زیادی درباره توانایی نخست وزیر مکلف لبنان برای تشکیل دولت در این کشور مطرح می گردد؛ همانطور که حریری پیش از این به نزدیکان خود اعتراف نموده بود که عبور از سعودی ها بسیار سخت است.

از طرف دیگر سعد حریری به خوبی می داند که با ورود به کاخ نخست وزیری موارد زیادی وجود دارد که زندگی سیاسی او را تهدید می نماید و مهم ترین این موارد پفراینده های مربوط به فساد و پیگرد قانونی اتهاماتی که علیه او مطرح شده، است. در نتیجه ممکن است این شرایط حریری را وادار به توافق برای تشکیل دولتی بر اساس تفاهم های داخلی کند که از حمایت اروپایی و منطقه ای برخوردار است.

بنابراین سعودی ها مجبور هستند برای جلوگیری از قرار دریافت در انزوای منطقه ای و بین المللی بعد از تشکیل دولت لبنان مجدداً با حریری تماس بگیرند؛ به ویژه در شرایط بحرانی که امروز عربستان به دلیل تغییر سیاست دولت جدید ایالات متحده در آن واقع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 985

به "تقلای حریری برای جلب رضایت سعودی ها از دروازه فرانسه و امارات خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلای حریری برای جلب رضایت سعودی ها از دروازه فرانسه و امارات خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید