ثبات در افغانستان با مشارکت همه گروه های سیاسی این کشور امکان پذیر است

به گزارش مجله گرگانلند، تهران (پانا) - سخنگوی وزیر خارجه، هدف از سفر هیات طالبان به ایران را گفت وگو درباره فرایند صلح در این کشور مطرح نمود و گفت افغانستانی که تمام گروه ها در آن نقش داشته باشند، تنها راه حفظ ثبات پایدار در این کشور است.

ثبات در افغانستان با مشارکت همه گروه های سیاسی این کشور امکان پذیر است

سعید خطیب زاده در حاشیه آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در گفت وگو با خبرنگاران اعلام نمود: آنچه که در دیپلماسی عمومی ایران در حال وقوع است مرحله جدیدی از دیپلماسی است و دیپلماسی سنتی ایران و دیپلماسی بین المللی در حال تجربه تحولات جدیدی است.

وی با بیان اینکه حکمرانی محلی و دیپلماسی شهری یکی از ارکان دیپلماسی میان کشورها و ملت ها شده است، گفت: شاید در هیچ دوره ای، رابطه نهادهای مدنی و عمومی به ویژه شهرداری تهران با وزارت خارجه تا این حد نزدیک نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد: هم شهردار پیروز تهران و هم معاونت های آن رابطه بسیار نزدیکی با مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه دارند و خوشحالیم که آقای حناچی به عنوان معاون مجمع جهانی کلان شهرها انتخاب شده است.

هدف سفر هیات طالبان گفت وگو درباره صلح پایدار در افغانستان است

خطیب زاده درباره سفر هیات سیاسی طالبان به ایران نیز گفت: این هیات به ریاست ملابرادر بامداد امروز وارد تهران شد و مورد استقبال مقامات وزارت خارجه نهاده شد.

وی از ملاقات این هیات با وزیر خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و بعضی مسوولان دیگر در طول این سفر اطلاع داد و اضافه کرد: نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در روزهای گذشته گفت و گوهایی با همتایان روس، آلمانی، افغانی و نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه فرایند دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در گفت و گو با هیات طالبان مورد بحث قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: برای صلح افغانستان سرمایه گذاری زیادی کردیم و در دهه ها گذشته میزبان میلیون ها افغان بوده ایم.

خطیب زاده گفت: امیدواریم شرایطی فراهم گردد که بتوانیم شاهد یک افغانستان با ثبات و آرام باشیم و مردم این کشور فارغ از مسائل قومی، مذهبی و جناحی در کنار هم زندگی نمایند و آنچه که به عنوان دستاورد ملت افغانستان در این سال ها به دست آمده در سرانجام این فرایند حفظ گردد.

وی با بیان اینکه موضع ایران در مورد افغانستان، هرگز وابسته به موضع آمریکا نبوده است، اعلام نمود: چه در دوره ای که دولت ترامپ سراسیمه در حال بعضی اقدامات بود و چه امروز، ایران همیشه سیاست مستقلی را دنبال نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه گفت و گوهای بین الافغانی تنها راهکار پایدار برای حفظ صلح در افغانستان است، اعلام نمود: معتقدیم افغانستانی که تمام گروه ها در آن نقش داشته باشند، تنها راه حفظ ثبات در این کشور است.

خطیب زاده توضیح داد: آمریکا هم چاره ای ندارد جز اینکه به سال ها دخالت و تجاوز در افغانستان سرانجام دهد و با یک خروج مسوولانه و متعهدانه بار رنجی که به ملت های منطقه تحمیل نموده را کاهش دهد.

بازگشت آمریکا به برجام نیازمند مذاکره جدیدی نیست

وی، موضع ایران را درباره بازگشت آمریکا به برجام، روشن عنوان نمود و گفت: آمریکا به عنوان ناقض قطعنامه 2231 و برجام باید به تمام تحریم ها به شکل موثر سرانجام دهد و ما به بیست ژانویه 2017، روزی که این اقدامات شروع شد، برگردیم و هیچ احتیاجی به گفت و گوهای دوجانبه برای تحقق آن نیست.

بهبود روابط ایران و عربستان مقدمه خوبی برای برطرف بعضی نگرانی هاست

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با بیان اینکه وقتی اقدامات موثر صورت گیرد، قطعاً فضای متفاوتی را شاهد خواهیم بود، اضافه کرد: ما همیشه از گشایش های سیاسی در روابط با کشورهای مختلف از جمله عربستان استقبال کردیم و به محض اینکه این سیاست های غلط را اصلاح نمایند و از این جهت برگردند، آغوش ما برای مذاکره با ریاض باز است.

خطیب زاده با اشاره به این موضوع که هنوز بمباران یمن توسط عربستان و متحدانش ادامه دارد، اعلام نمود: ملت یمن زیر شدیدترین فشارها و محاصره مالی است و علاوه بر ریاض، اقدامات تهاجمی بعضی کشورهای دیگر علیه این ملت ادامه دارد و این دولت ها، به محض اینکه جهت غلط را اصلاح نمایند خواهند دید که ملت های منطقه آغوششان به روی آنها باز است.

وی گفت: قطعا بازگشایی روابط ایران و عربستان می تواند مقدمه خوبی برای حل و فصل بعضی نگرانی ها میان دو کشور باشد.

آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، سفرا و روسای دفاتر دیپلماتیک کشورهای خارجی، عصر سه شنبه در سالن همایشهای بین المللی برج میلاد برگزار گردید.

در این مراسم، میمونا شریف مدیر اجرایی UN Habitat، محمد سعدیه رییس سازمان UCLG-MEWA، اکتاوی دلاوار گاماس دبیر متروپلیس در پیغام های ویدیویی جداگانه از برگزاری پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران تقدیر کردند. کلودیو پروویداس رییس دفتر UNDP در ایران نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

همچنین، برندگان پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در سرانجام این مراسم اعلام شدند و مورد تقدیر نهاده شدند.

پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، در تاریخ 25 آذر ماه امسال توسط مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و همکاری گسترده نهادها و انجمن های بین المللی از جمله Metropolis ,UN-Habitat, Walk21, ISOCARP، به صورت آنلاین برگزار گردید.

بر اساس این گزارش، ثبت نام این رقابت جهانی به عنوان بزرگترین رویداد بین المللی در حوزه مدیریت شهری کشور، از تاریخ 27 مهرماه شروع و تا 1 آذر ماه ادامه داشت. این جایزه تا به امروز فرصت مناسبی برای رقابت و معرفی پروژه های شهری سراسر کشور در سطح جهانی فراهم نموده است.

تا به امروز چهار دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، از سال 1393شمسی (م2014) به ابتکار مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، هم زمان با بزرگداشت روز جهانی شهرها (9 آبان / 31 اکتبر) در کلان شهر تهران و در راستای هم افزایی مشارکت شهرها، جهت دستیابی به توسعه شهری و ترویج تجارب پیروز جهانی پایه گذاری شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 959

به "ثبات در افغانستان با مشارکت همه گروه های سیاسی این کشور امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبات در افغانستان با مشارکت همه گروه های سیاسی این کشور امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید