شرح باشگاه فولاد خوزستان برای انتخاب نمادِِ پلنگ

به گزارش مجله گرگانلند، باشگاه فولاد خوزستان درباره انتخاب پلنگ به عنوان نماد خود, توضیحاتی ارائه داد تا فلسفه این تصمیم تعیین گردد.

شرح باشگاه فولاد خوزستان برای انتخاب نمادِِ پلنگ

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش مجله گرگانلند و به نقل از سایت باشگاه فولاد خوزستان، در راستای مسئولیت های اجتماعی و رسالت های زیست محیطی شرکت فولاد خوزستان و همچنین هماهنگی و همگانی کردن حفاظت از زیست بوم کشور و در جهت حمایت از به جامانده نسل پلنگ ایرانی در کشور و به خصوص استان خوزستان، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان از این گونه در حال انقراض، اعلام حمایت نموده و پلنگ خوزستان را با توجه به خصوصیات شجاعت، جرأت، زیرکی و دفاع از قلمرو خود به عنوان نماد باشگاه انتخاب نموده است. کوشش باشگاه فولاد خوزستان در جهت ترغیب و همراهی ارگان ها و مردم عزیز استان و کشور برای فراهم سازی زمینه های حفاظت از پلنگ خوزستان در موارد ذیل خواهد بود:

یاری به ارتقای سطح کیفی زندگی و حفاظت از پلنگ خوزستان با افزایش شناخت مردم و طرفداران، همراهی با ارگان های ذی ربط جهت سازماندهی زیستگاه های موجود و برنامه های ترویجی آنها در استان خوزستان، اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ زیست محیطی، یاری به فرهنگ سازی و آموزش مردم در مناطقی که زیستگاه این سنبل در استان خوزستان می باشد و فرهنگ سازی جلوگیری از شکار غیرمجاز آن یا نگهداری پلنگ در مناطقی خارج از زیستگاه اصلی آن در استان خوزستان از اهداف دیگر این باشگاه با معرفی این نماد می باشد.

زیستگاه این نماد در استان خوزستان و در رشته کوه های زاگرس میانی می باشد. این حیوان در مناطق صخره ای شمال خوزستان زندگی می نماید. جمعیت اینگونه در فهرست سرخ IUCN در رده خطر انقراض واقع شده است.

یاد کردن از پلنگ در ادبیات کهن ایرانی نیز به چشم می خورد. برای مثال در رباعیات مسعود سعد سلمان مشاهده می کنیم:

با همت باز باش و با کبر پلنگ زیبا به گه شکار و پیروز به جنگ

بدیهی است دیگر گونه های جانوری نیز در استان خوزستان مورد آنالیز قرار گرفتند, مانند گاومیش، مار شاخدار، اسب، باز و دیگر گونه ها ولی صرف اینکه یک گونه جانوری در یک کشور، استان یا سرزمین زیست نماید، دلیل بر انتخاب نخواهد بود. واضح است گونه های جانوری اخیر در جمعیت های زیاد در استان خوزستان یافت می شوند و پلنگ خوزستان در رشته کوه های زاگرس میانی و شمال خوزستان گونه ای روبه انقراض است. همان گونه که تنوع جانوری در ایران بسیار زیاد بود، ولی در مسابقات جام جهانی برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی که این گونه نیز در خطر انقراض می باشد این نماد به عنوان سمبل تیم ملی ایران رونمایی شد.

از دیگر مثال ها در این رابطه می توان به انتخاب گاندو برای تیم ذوب آهن اصفهان اشاره نمود که حتی در استان اصفهان هم زیستگاهی ندارد، ولی در رسالت های زیست محیطی و فرهنگی باشگاه ها ایجاب می نماید که در انتخاب این گونه نمادها فلسفه های زیست محیطی را نیز لحاظ قرار دهند.

در خاتمه متذکر می گردد نمادی که برای یک باشگاه انتخاب می گردد نبایستی توسط طرفداران تیم های حریف بالاخص در بازی های خارج از خانه مورد تمسخر و بی حرمتی قرار گیرد و توجه داشته باشیم که بهتر است منبعد به عنوان پلنگ های خوزستان شهره شویم تا مارها، اسب ها، گاومیش ها، بازها یا فلامینگوها.

گفتنی است که شعارهای هواداری توسط تیم های حریف چنانچه با تمسخر نمادهای باشگاه همراه گردد می تواند در روحیه قهرمانان داخل زمین تأثیرات بسیار منفی ایجاد کند. به همین دلیل بایستی کوشش گردد که بازیکنان ما را با لقب های شایسته ای مورد خطاب قرار دهند و با این روش از سوء استفاده های احتمالی در ورزشگاه های کشور جلوگیری کنیم.

قاعدتاً واژه پلنگ های خوزستان، واژه ای است که حتی می تواند در شعارهای حماسی طرفداران به عنوان ابزاری برای معرفی نماد غروز، تعصب، بالانشینی و زیرکی صندلی ویژه ای پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 195

به "شرح باشگاه فولاد خوزستان برای انتخاب نمادِِ پلنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح باشگاه فولاد خوزستان برای انتخاب نمادِِ پلنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید