آشنایی با سوغات خوشمزه و متفاوت اصفهان

به گزارش مجله گرگانلند، برای خرید سوغات اصفهان با دو دسته روبه رو هستیم که در دسته اول خوراکی ها قرار دارند. به همین خاطر میخواهیم ابتدا به خوشمزه ترین بخش این دسته ها بپردازیم.

آشنایی با سوغات خوشمزه و متفاوت اصفهان

آشنایی با خوشمزه ترین سوغات اصفهان با قدمت 450 سال

این سوغات چیزی نیست جز گز اصفهان. این خوراکی بی نظیر مربوط به دوران صفوی بوده و قدمتی 450 ساله را به خود اختصاص داده است. گز را از ماده ای به نام گز انگبین تهیه مینمایند که ریشه درخت گز را تشکیل میدهند. این درختان که ارتفاعی حداکثر دو متر دارند در منطقه خوش آب و هوای خوانسار یافت میشوند.

نمونه از گزهای اصفهان

محبوب ترین گزها:

گز برشی

گز انگشت پیچ

گز لقمه ای

گز آردی

گز سکه ای

گز شکلاتی

معرفی پر طرفدارترین سوغات اصفهان

خوراکی که بعد از گز بیشترین محبوبیت را دارد، پولکی های اصفهان است. این خوراکی جزء دسته آب نبات ها بوده و از شیره باقی مانده در زمان تهیه نبات، زمانی که بلورهای نبات شفاف شده و به آن سرکه اضافه نموده تا از شکرک و کدر شدن جلوگیری گردد، استفاده میگردد. تصور نوشیدن یک چای داغ به همراه پولکی اصفهان هوش از سر هر اهل دلی را میبرد. این خوراکی خوشمزه در طعم های مختلف زعفرانی، پسته ای، کنجدی، لیمویی، زنجبیلی، نارگیلی همراه با شکر، دارچین، آب، هل و دیگر ادویه ها تهیه میگردد.

پولکی های خوشمزه اصفهان به عنوان سوغاتی

معرفی خوراکی معروف فریدون شهر

اگر به دنبال تهیه عسل با کیفیت هستید به شما پیشنهاد میکنیم به فریدون شهر اصفهان رفته تا خوراکی خود را تهیه کنید؛ آن هم با طعم های عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال. آیا میدانستید عسل فریدون شهر جزء مرغوب ترین عسل ها محسوب میگردد؟

عسل فریدون شهر

انتخابی منحصر به فرد و خوشمزه به نام برشتوک

این خوراکی خوشمزه که گردشگران بسکمک را به خود جذب نموده است، نوعی شیرینی سنتی میباشد که از ترکیب آرد گندم، آرد نخودچی، روغن جامد، پودر هل، پودر قند، سفیده تخم مرغ و خلال پسته تهیه میگردد. به طور کلی برشتوک دارای دو نوع است: برشتوک نخودچی و برشتوک گندم.

معرفی دو نوع شیرینی خوشمزه از سوغات اصفهان

شیرینی برنجی و شیرینی کرکی دو نوع از شیرینی های مورد استفاده گردشگران به عنوان خرید سوغاتی از شهر اصفهان میباشد. شرینی برنجی که درطعم های مختلف ساده، زعفرانی و شکلاتی قرار گرفته است، از ترکیب گلاب، آرد برنج، زعفران، شکر ساییده شده و تخم مرغ تهیه میگردد. اما شرینی کرکی که از سوغاتی های خوشمزه شهر نایین اصفهان به شمار میرود از موادی چون: آرد گندم، شکر، روغن حیوانی، تخم مرغ، پودر هل و زعفران تشکیل میگردد.

نمونه ای شیرینی برنجی

معرفی شیرینی های میوه ای اصفهان

نام این شیرینی ها، جوز قندی نام دارد که با داشتن طعم های مختلفی چون: گلابی، آلو، زردآلو، انجیر، الگ (نوعی هلوی محلی) به همراه مغزهای گردو و خاک قند به یکی از خوشمزه ترین شیرینی های اصفهان تبدیل شده است.

محبوب ترین سوغات اصفهان، سوهان عسلی

ای کسانی که علاقه شدید به سوهان دارید، این گزینه را مورد توجه قرار دهید. سوهان عسلی نیز یکی دیگر از شیرینی های سنتی اصفهان است که از ترکیبات عسل، کره، شکر، خلال بادام، خلال پسته، گلاب، زعفران و آب درست شده است. این شرینی در دو نوع ورقه ای و برش خورده در اختیار دوستداداران آن قرار گرفته است که میتوانید در پذیرایی از مهمان های خود از آن بهره ببرید. سوهانی که در یزد هم وجود دارد، سوهان آردی میگویند.

یک نمونه از سوهان عسلی اصفهان

سوغاتی بردن بعضی از میوه ها

همچنین شما میتوانید از بعضی میوه ها چون: انار بادرود، گردوی بادرود و گلابی نطنز به عنوان سوغات اصفهان بهره ببرید.البته این میوه ها در فصول و شهرهای متفاوت اصفهان کشت میشوند.

بخش دوم سوغاتی اصفهان: صنایع دستی

خب از بخش خوشمزه سوغات اصفهان که بگذریم نوبت به دست های هنرمند اصفهانی های عزیزمان میرسیم که البته این دستان هنرمند و توانا را میتوانید در جای جای ایران پیدا کنید. بله در این بخش میخواهیم درباره صنایع دستی که میتوانید به عنوان سوغاتی از آن بهره ببرید، معرفی کنیم. در ادامه راه با ما همراه باشید.

مینا کاری

قدمت این هنر به بیش از پنج هزار سال پیش برمیگردد و از طریق ترکیب اکسیدهای فلزات و چند نوع نمک در مجاورت حرارت بالا به وجود می آید. هنر مینا کاری بر روی ظروفی چون طلا، نقره، مس، برنز و همچنین ظروف سفالی و چینی صورت میگیرد و با توجه به اندازه، نوع، جنس، درجه کیفیت، ظرافت نقوش روی ظرف و وزن قیمتی متنوع دارند. در واقع اصفهان به مهد میناکاری ایران تبدیل شده است.

هنر میناکاری

خاتم کاری

هنر خاتم کاری از طریق قرار دادن قطعات کوچک بر روی چوب شکل میگیرد و از موادی چون استخوان شتر، اسب، فلز طلا، نقره، آلومینیوم، برنج، چوب آبنوس، عناب، نارنج، فوفل و ... در آن استفاده میگردد. در حقیقت خاتم یعنی ترکیبی از چند ضلعی های منظم (5، 6، 7، 8 یا 10 ضلعی) با تعداد اضلاع متفاوت. قیمت خاتمکاری نیز مانند هنر میناکاری با توجه به درجه کیفیت، اندازه، مواد استفاده شده و وزن محاسبه میگردد. اصفهان و شیراز دو شهر مهم در زمینه فراوری صنایع دستی خاتم کاری هستند.

نمونه از زیبایی هنر خاتم کاری

کاشی سازی

کاشی های فیروزه رنگی از دوره سلجوقیان در آثار تاریخی اصفهان استفاده میشد. اما امروزه در بخش هنر و صنایع دستی هم استفاده میگردد. میتوانید انواع کاشی هفت رنگ، معرق، ظروف کاشی، گلدان و ... را خریداری کنید.

مسگری

در کار صنایع دستی که تا الان برای شما نام بردیم مس اصفهان نیز از شهرت بالایی برخوردار است. آیا مراکز عمده مسگری در ایران را میشناسید؟ ما آنها را به شما معرفی میکنیم. این شهرها عبارت است از: کاشان، اصفهان، زنجان، کرمان و شیراز.

ظروف مسی اصفهان

تاریخدانان این عرصه قدمت صنعت مسگری را تا حدود 5 هزار سال پیش بینی نموده اند. به همین خاطر شما هم میتوانید به عنوان سوغات اصفهان یک ظرف مسی را به عزیزان خود برای پخت غذا و ... هدیه دهید و آنها را خرسند کنید.

معرفی هنر فیروزه کوبی

صنعت فیروزه کوبی از حدود 60 سال پیش در تاریخ این شهر حضور یافت و امروه به یکی از صنایع دستی به عنوان سوغات اصفهان تبدیل شده است. هنرمندان این اثر، جواهرات و ظروفی همچون بشقاب، لیوان، گلاب پاش، گلدان و ... را با سنگ های کوچک فیروزه آن هم به صورت موزاییکی تزئین نموده و با توجه به وزن، فلز، اندازه و نقوش قیمت گذاری میشوند.

جالب است بدانید این هنر بر روی فلز مس صورت میگیرد اما روی فلزات دیگری همچون برنج، نقره، برنز و ورشو نیز اینکار امکان پذیر است.

هنر فیروزه کوبی اصفهان

قلم زنی

روش کار در این صنعت به این صورت است: با ضربه زدن بر روی چکشی که روی جسم قرار گرفته است اشیای فلزی چون طلا، نقره، مس و برنج را به صورت حکاکی، مشبک کاری و برجسته کاری تزئین و کنده کاری میگردد. نقش هایی که بر روی این ظروف حک میگردد شامل اشکال هندسی، تصاویر گل و بلبل، آیات، حکایات، احادیث و اشعار پارسی میباشد تا زیبایی محصول را دو چندان کند. این محصول نیز با توجه به وزن و فلز متفاوت است.

نمونه ای از هنر قلم زنی

معرق کاری

صنعتی که از دوره سلجوقیان در ایران رواج یافت و در دوره صفویه به اوج خود رسید تا کاشی ها را زیابتر کند. این هنر تا جایی پیشرفت که با ایجاد نقش های برجسته و طرح های زیبا بر روی چوب گسترش یافت. امروزه اینکار توسط کنده کاری و تلفیق چوب های رنگی با دیگر مصالح از قبیل فیبر، فلز، خاتم و صدف بر روی یک زمینه از جنس چوب یا پلی استر انجام میگردد. شما نیز میتوانید به عنوان سوغات اصفهان از این صنعت دستی بهره ببرید.

یک نمونه زیبا از معرق کاری

نگارگری

نگارگری یعنی هنر مصور سازی کتب ادبی، فنی، مذهبی و همچنین بعضی کتب تاریخی. این سبک از هنر در جاهای مختلفی در ایران مشغول به کار هستند که اصفهان نیز یکی از آنهاست. هنر نگارگری را نوعی نقاشی ایرانی - اسلامی مینامند.

تصویر بازار اصفهان به سبک نقاشی نگارگری

خوشنویسی

عاشقان هنر و خطاطی را با دادن این سوغات اصفهان خرسند کنید. این هنر زیبانویسی و یا نوشتن به همراه خلق زیبایی هواداران بسکمک را به خود جذب نموده است. هنرمندان این عرصه معمولا با قلم و هنر خویش بر روی کاغذ، زیبا نویسی منموده و آن را در قالب یک تابلو ارزشمند به دوستداران خود ارائه می نمایند.

طلاسازی

در سفر به اصفهان حتما به کارگاه های طلاسازی این شهر سر بزنید. قطعا با شگفتی های بی نظیری از طلا برخورد میکنید. طلاکوبی بر روی فولاد نیز از صنایع وابسته به این دسته است. البته محصولات آن بسیار گران بها میباشد.

استفاده از پارچه های سنتی

در اصفهان دو نوع پارچه از اهمیت بالایی برخوردار است و محبوبیت فراوانی در بین گردشگران دارد که در ادامه به معرفی و بیان ویژگی های منحصر به فرد آنها میپردازیم.

1. پارچه های قلمکار

در دوره شاه عباس، قرن 11 میلادی در بیشتر لباس های آن دوره از پارچه های قلمکاری استفاده میشد. این هنر در زمان صفویه و پایتخت بودن اصفهان رواج یافت تا جایی که به یک صنعت در این شهر تبدیل شد. حالا قلمکاری یعنی چه؟ یعنی هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه با کمک قالب های چوبی آماده طرح های رنگی روی پارچه هایی از جنس کتان، کرباس و ... با نقش هایی چون مینیاتور، جانور، مناظر تاریخی، گل و بوته، تصویر شاعران، کتیبه، داستان های کهن فارسی و صحنه هایی از واقعه عاشورا. اینکار در انواع سفره، رومیزی، روتختی، روبالشتی، کیف هم به کار رفته میگردد.

نمونه ای از پارچه های قلمکار

2. پارچه های زربافت

نوع دیگری از پارچه های سنتی هستند که تار و پودهای آن را نخ ابریشم خالص و ابریشم رنگی تشکیل می دهد. نخ گلابتون نقره ای و طلایی نیز یکی از پودهای تشکیل دهنده این پارچه است. در گذشته از این نوع پارچه در دوختن لباس های شاهنشاهی و درباریان استفاده میشد.

نمونه ای از پارچه زربافت

کلام آخر:

خب دوستان درباره سوغات اصفهان صحبت کردیم. اما بعضی دیگر از سوغات هم وجود دارد که از محبوبیت کمتری برخوردار هستند از قبیل: نقره و ملیله کاری، گیوه بافی، قالی بافی، رودوزی های سنتی، پوستین دوزی و نمد اقتصادی. مکانی که گردشگران برای تهیه آنها استفاده مینمایند، میدان نقش دنیا است. این میدان علاوه بر داشتن زیبایی منحصر به فرد، به بازاری عظیم برای سوغات اصفهان تبدیل شده است. امیدواریم که مطلب مورد پسند شما هم قرار گرفته باشد و با گذاشتن پیغام های زیبای خود در کامل تر شدن این مقاله ما را کمک کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1100

به "آشنایی با سوغات خوشمزه و متفاوت اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سوغات خوشمزه و متفاوت اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید