ایجاد امنیت اجتماعی و روانی با خودنظارتی و جوانمردی، اخلاق جوانمردی در کسب وکار احیا گردد

به گزارش مجله گرگانلند، عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس معتقد است که جوانمردی به همراه خودنظارتی آثار و برکات زیادی دارد و کمترین آن ایجاد امنیت اجتماعی و روانی در جامعه است.

ایجاد امنیت اجتماعی و روانی با خودنظارتی و جوانمردی، اخلاق جوانمردی در کسب وکار احیا گردد

محسن محمودی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران در بندرعباس با تأکید بر لزوم احیای اخلاق جوانمردی در کسب وکار اظهار کرد: انسان دوستی، دستگیری از نیازمندان و زمین خوردگان ازجمله وظایف فتیان و جوانمردان پیشه ور به حساب می آید و این سیستم جوانمردانه به همراه خودنظارتی آثار و برکات زیادی دارد که کمترین آن ایجاد امنیت اجتماعی و روانی در جامعه است.

* فواید فلسفه برای بچه ها چیست؟

* لزوم رعایت ارزش های اخلاقی فردی و عمومی در جامعه

وی افزود: از دیرباز در اصناف مختلف پیروی از فرهنگ جوانمردان یا فتیان که همان اهل فتوتند، میان ایرانیان مرسوم بوده و علما و شیوخ توصیه به پایبندی اصول و ارزش های اخلاقی در کسب وکار و تجارت داشته و غفلت از آن را روا نمی دانستند. این قواعد (فتوت نامه) نام داشت. معمولاً هر صنفی ازجمله بنایان، سلمانیان، قصابان و غیره فتوت نامه خاص خود را داشتند. هر گروه استاد یا مرشدی(منتور Mentor) داشتند که عیاری را به تازه کارها تعلیم می دادند و بعد از آن، مجوز ورود به آن صنف را ارائه می دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس افزود: موسپیدان بازار از روزگار نه چندان دور یاد می نمایند که همه معاملات در غیبت چک و سفته با اعتبار حرف انجام می شد و مصطلح بود که حرف بازاری سند است، این اصطلاحات و سنت های جوانمردانه که ریشه در فرهنگ ایرانی ـ اسلامی دارد، امروزه کم رنگ شده و ردپای آن را فقط می توان در حلقه بازاریان قدیمی در قامت خیریه ها و صندوق های قرض الحسنه و هیئت های ریشه دار یا حلقه های سازمان های مردم نهاد پیدا کرد.

محمودی ادامه داد: اگرچه امروز به جای فتوت نامه ها از اخلاق حرفه ای سخن گفته می گردد؛ اما هنوز نتوانسته مسئله ای از جامعه امروزی را حل نماید؛ جامعه ای که در آن، تعرض به حقوق شهروندان رایج است. این وظیفه علمای دین و استادان دانشگاه بوده که با تعلیم و فرهنگ سازی فتوت و روح جوانمردی را در جامعه احیا نمایند.

ارزشمندترین نوع فتوت نامه چیست؟

وی مطرح نمود: یکی از ارزشمندترین نوع فتوت نامه ها، فتوت نامه های صنفی است؛ زیرا علاوه بر اینکه ریشه جوانمردی را به خوانندگان خود می آموزند، خبرنگارانن را با آداب ورسوم و پندارهای پیشه وران گذشته سرزمین مان نیز آشنا می نمایند، فتوت نامه چیت سازان، آهنگران، سلمانیان، سقایان، قصابان، طباخان و ... از این جمله اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: نزدیک ترین تشکیلات جوانمردی در روزگار ما لوطی ها و داش مشدی های تهرانی و باستانی کاران در زورخانه ها هستند. فعالیت های خیرخواهانه این داش مشدی ها در ایران تا اوایل قرن پیش به صورت مرتبی ادامه داشته است. نهضت جوانمردی به تدریج به علت استفاده ابزاری دولت ها از آنها و ورود حساب نشده بعضی اراذل و اوباش در تشکیلات جوانمردان و رواج پاره ای مفاسد اخلاقی دچار بدنامی شد و جاذبه سابق خود را از دست داد و مردم کمتر بدان اقبال داشتند. این اواخر کسانی که خود را به فتیان منسوب می نمایند، مدعیانی دروغین اند و به واقع از اخلاق جوانمردان محروم اند.

آثار ادبی و هنری درباره جوانمردی

محمودی با معرفی آثار ادبی و هنری درباره جوانمردی بیان کرد: از کتاب های پرطرفداری که در خصوص جوانمردی به قلم صادق راهنمایی نوشته شده داش آکل است، مسعود کیمیایی کارگردان برجسته ایرانی نیز فیلمی به همین نام ساخته که در نوع خود در ترویج فرهنگ جوانمردی بی نظیر است.

عضو هیئت علمی علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس تببین کرد: از مهم ترین اهداف جوانمردان ایجاد دوستی، محبت، کاهش رنج فرودستان و حمایت از قشر آسیب پذیر یعنی دفاع از رعیت در برابر ظلم و ستم زورگویان زمان است. کتاب قابوس نامه در باب چهل و چهارم، حداقل سه اصل درباره جوانمردی ذکر نموده که نخست آن خردمندی (عقلانیت)، دوم راستگویی و سوم مردمی بودن است.

وی افزود: عنصرالمعالی کیکاووس در کتاب قابوس نامه به نگارش نوعی پندنامه اخلاقی و آیین زندگی پرداخته و در خصوص آداب تجارت توصیه ها و آموزه هایی در قالب حکایت های پندآموز و کاربردی دارد که نویسنده بعد از بیان حکایات مختلف نتیجه گیری قابل تأملی می نماید و پندهای خوبی به فرزندش می دهد و می گوید: تا توانی از خیانت کردن بپرهیز که هرکه به یک بار خائن گشت، هرگز کسی به او اعتماد نکند و راستی پیشه کن، نیک معامله و خوش دادوستد باش و کسی را وعده مکن، چون کردی خلاف مکن و راستگو باش تا حق تعالی بر معامله(کسب وکار) تو برکت دهد.

راه تعالی و رسیدن به آرامش در دنیای صنعت زده

این استاد دانشگاه ادامه داد: چند نکته اینجا مطرح است؛ اعتماد، راستی، خیانت نکردن و خلف وعده نکردن در معامله که نتیجه آن برکت در معامله و کسب و کار است. (برکت)به معنی رشد، دوام و پایداری است که امروزه در دنیای مدرن به لحاظ مفهومی همان (توسعه پایدار)هست.

محمودی اعلام کرد: پیشینیان حکیم ما، بیش و پیش از انباشتن مال و افزودن نقدینگی و سودجویی شخصی معتقد به برکت در کار و مال و درآمد بودند و آن را به وسیله تقید به شکرگزاری از نعم های الهی می ­دانستند و در پس این برکت، افزونی، آرامش روحی و جسمی را جستجو می کردند. در واقع خبرنگارانن منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح می­ دادند و این راه تعالی و رسیدن به آرامش در دنیای صنعت زده و آزمند امروزی است.

4121/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 548

به "ایجاد امنیت اجتماعی و روانی با خودنظارتی و جوانمردی، اخلاق جوانمردی در کسب وکار احیا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد امنیت اجتماعی و روانی با خودنظارتی و جوانمردی، اخلاق جوانمردی در کسب وکار احیا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید