انگلیس و فرانسه درباره ایران گفت وگو کردند

به گزارش مجله گرگانلند، وزیران امور خارجه انگلیس و فرانسه امروز سه شنبه 13 خرداد ماه در گفت وگوی تلفنی، درباره طیف مختلفی از مسائل سیاست خارجی از جمله ایران گفت وگو کردند.

انگلیس و فرانسه درباره ایران گفت وگو کردند

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، دومینیک راب در توئیتی نوشت: با ژان ایو لودریان درباره همکاری های دو کشور درباره مسائل کلیدی سیاست خارجی از جمله ایران، هنگ کنگ، و فرایند صلح خاورمیانه گفت وگو کردم.

او توضیحی درباره جزئیات گفت وگوهای دوطرف درباره ایران ارائه نداد، اما به نظر می رسد این مساله بی ارتباط با تصمیم اخیر آمریکا برای لغو معافیت های هسته ای ایران نباشد.

آمریکا در ادامه اجرای سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی، معافیت های تحریمی مرتبط با برجام را لغو و دو ایرانی را در ارتباط با برنامه هسته ای تحریم نموده است.

در همین پیوند، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه ای مشترک، از تصمیم آمریکا برای انتها دادن به سه معافیت شامل پروژه های هسته ای کلیدی در برجام از جمله طرح مدرن سازی رآکتور اراک ابراز تاسف کردند.

این بیانیه تصریح می نماید: این پروژه ها که در قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد به تائید رسیده در خدمت منافع عدم اشاعه توسعه سلاح های هسته ای است و به جامعه جهانی درباره ماهیت صلح آمیز و ایمن بودن فعالیت های هسته ای ایران اطمینان می دهد.

امضاکنندگان این بیانیه تاکید کردند که ما برای ارزیابی پیامدهای تصمیم آمریکا با شرکایمان در حال رایزنی هستیم.

طرف های اروپایی برجام این توافق را دستاورد کلیدی در معماری عدم توسعه سلاح های هسته ای و در حال حاضر بهترین و تنها راه کسب اطمینان از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران خوانده و تصریح کردند: به همین دلیل ما به طور مدام برای اجرای کامل و موثر تعهدات برجام، به ویژه بازگشت کامل ایران به تعهداتش در این توافق بدون فوت وقت، کوشش نموده ایم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 545

به "انگلیس و فرانسه درباره ایران گفت وگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس و فرانسه درباره ایران گفت وگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید