اختصاصی، آنالیز اظهارات عراقچی درباره مذاکرات هسته ای؛ آیا واقعاً در وین خبری هست؟

به گزارش مجله گرگانلند، روز گذشته آقای عباس عراقچی با مثبت توصیف کردن مذاکرات اعلام نموده است که درحال رسیدن به تفاهم جدیدی هستیم.، اما واقعاً در وین چه خبر است؟

اختصاصی، آنالیز اظهارات عراقچی درباره مذاکرات هسته ای؛ آیا واقعاً در وین خبری هست؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، مذاکرات کمیسیون ویژه برجام چندصباحی است در وین پایتخت اتریش در جریان است و اگرچه جزییات آنچه در مذاکرات می گذرد به صورت دقیق رسانه ای نشده است و یک ابهام کلی بر اخبار مذاکرات حاکم است امّا در این بین بعضاً توصیفاتی به صورت کلی از سوی مقامات ایرانی یا طرفهای مقابل مطرح شده است، مثلاً از قول مقامات آمریکایی اعلام شد که این کشور تحریم ها را به سه دسته قابل برطرف، غیرقابل برطرف و قابل مذاکره تقسیم بندی نموده است و یا در جدیدترین این موارد روز گذشته آقای عباس عراقچی مذاکره نماینده ارشد ایرانی فرایند مذاکرات را مثبت خواند و گفت: در حال رسیدن به تفاهم جدیدی هستیم.

با این حال خبرنگاران خبرنگاران از چند منبع آگاه از جزییات مذاکرات در این باره کسب اطلاع نموده اند. بر اساس اطلاعات واصله در واقع به خلاف آنچه آقای عراقچی عنوان نموده است، علامتی از تمکین آمریکا به برطرف کامل تحریم های ایران هنوز اساساً وجود ندارد و اگر هدف حضور در این مذاکرات را برطرف کامل تحریم ها بدانیم، در واقع تا کنون تقریباً هیچ اتفاقی نیفتاده است.

اخیراً هم بایدن گفت می خواهد بدون اینکه امتیازات عمده بدهد به برجام برگردد.

تأکید ایران بر این است که برای اجرای تعهدات هسته ای کشورمان، آمریکا باید تمام تحریم ها را بردارد، این تأکید بدین معناست که آمریکا نه می تواند تحریم های پیشین را با بهانه های مختلف مانند جنبه غیرهسته ای داشتن یا مشمول تحریم های دوره ترامپ نبودن نگه دارد و نه باید بتواند در آینده نزدیک یا دور، همان تحریم ها را با برچسب جدید مجدداً اعمال کند.

بعضی مقامات مسئول برای تصمیم گیری در این زمینه در ایران معتقدند که در صورتی که برطرف تحریم ها بر اساس چنین چارچوبی و به طور کامل و ساختاری انجام نگیرد، اولاً بسیاری از تحریم های سابق پابرجا خواهد بود، ثانیاً تحریم هایی که برداشته می گردد هم صرفاً ارزش کاغذی دارند و در عمل هیچ نفع مالی برای ایران نخواهند داشت و ثالثاً همه آن تحریم ها را آمریکا می تواند به سرعت با عنوان دیگری مانند حقوق بشر یا موشکی یا منطقه ای و... مجدداً وضع کند.

لذا برطرف تحریمی که شامل همه تحریم ها نباشد، عملاً پر کردن قطعه ای از پازل فشار حداکثری هوشمند آمریکایی ها است و ارزشی در جهت منافع مالی مردم ایران و برطرف تحریم ها ندارد.

منابع آگاه می گویند با توجه به چنین چارچوبی درواقع اتفاقی در وین رخ نداده است و متأسفانه آمریکا حاضر به برطرف تحریم ها نیست.

چرا بعضی مقامات دولتی و رسانه های وابسته اخبار را به نحو دیگری از وین مخابره می نمایند؟

به نظر می رسد نحوه اطلاع رسانی های مبهم و بدون ذکر جزییات و اظهار پیشرفت غیرواقعی بیش از آنکه ربطی به واقعیت مذاکرات در وین و برطرف تحریم ها داشته باشد، مصرف داخلی و به ویژه انتخاباتی دارد.

گفته می گردد بعضی از سیاست گذاران در یک جریان سیاسی گفته اند که دولت و جریان همسو با او برای انتخابات یا باید به خود برجام برسد و یا اگر امکان آن (به دلیل عدم همکاری آمریکا برای برطرف تحریمها) نبود، حداقل با چنین ابهام گویی ها و نگاه داشتن این فضا بر سر سیاست داخلی، دوقطبی حول برجام را باید زنده و پرقدرت نگاه داشت.

اصرار بر این ماجرا توسط بعضی جریان ها که سابقه توافق بسیار بد را در کارنامه دارند به این دلیل است که یک فشار اجتماعی برای توافق بدون برطرف تحریم ها ایجاد گردد و یا اینکه دولت بعدی اگر از جریان توافق بد نباشد هم امکان پیگیری سیاست اصولی در مقابل آمریکا را نداشته باشد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1107

به "اختصاصی، آنالیز اظهارات عراقچی درباره مذاکرات هسته ای؛ آیا واقعاً در وین خبری هست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاصی، آنالیز اظهارات عراقچی درباره مذاکرات هسته ای؛ آیا واقعاً در وین خبری هست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید