اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا ، خوددرمانی در بیماران بستری ممنوع

به گزارش مجله گرگانلند، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به جایگاه طب ایرانی در درمان کرونا و با تاکید بر اینکه در موارد بستری توصیه می کنیم به هیچ وجه خوددرمانی اتفاق نیفتد، گفت: تنها در بیماران سرپایی کرونا مکمل های طب ایرانی که اساتید دانشگاه روی آن کار کردند، قابل استفاده است، بنابراین استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان و ... در بیماران سرپایی موثر خواهد بود.

اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا ، خوددرمانی در بیماران بستری ممنوع

به گزارش خبرنگاران، دکتر قاسم جانبابایی در حاشیه جلسه کمیته علمی ستاد ملی مدیریت کرونا، درباره جلسه امروز کمیته، گفت: امروز چند موضوع مورد بحث قرار گرفت که یکی از آنها جایگاه طب ایرانی در درمان کرونا بود. ما طبی غنی و چندهزارساله داریم که تجربه خوبی دارد. همانطور که می دانید در کرونای سرپایی درمان خاص دارویی نداریم و درمان ما درمان علامتی است و فقط در حد برطرف شدن علائم درد، تب یا مسائل گوارشی می توانیم از مکمل های طب ایرانی که اساتید دانشگاه روی آن کار کردند، استفاده کنیم. استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان و ... در بیماران سرپایی موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: البته حتما باید بعد از اینکه بیمار از طریق پزشک ویزیت شد و معین شد کرونای ضعیف گرفته است از این مکمل ها استفاده کرد زیرا اثربخشی قابل توجه دارند.

وی افزود: در موارد بستری توصیه می کنیم به هیچ وجه خوددرمانی اتفاق نیفتد. اساتید طب ایرانی در بیمارستان ها جهت ارائه مشاوره حضور دارند و حتما باید برای موارد بستری صرفا درمان با طب مکمل بر اساس نظر پزشک معالج درصورت نیاز انجام شود.

جانبابایی ادامه داد: موضوع دوم مورد بحث مسئله واکسیناسیون بود. آنچه که مطالعات کشوری نشان داده است، واکسیناسیون با این حجم وسیعی که اجرا شده است سبب شده تا مرگ و میر در افراد بالای 60 سال به طور قابل ملاحظه ای در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم کاهش یابد. در آغاز پیک پنجم جمعیت بالای 65 سال و کادر درمان واکسینه شده بودند که این گروه مبتلایان جدی و مرگ و میر زیادی نداشت. با واکسیناسیون وسیع قسمت اعظم گروه هدف واکسینه شدند و با گذشت زمان آثار واکسیناسیون عیان تر می شود.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: فرایند بیماری و بیماران بدحال روبه کاهش است البته سرعت کاهش مقدار فوتی ها اندکی کمتر است و بیمارانی که به درمان پاسخ نمی دهند فوت می کنند.

او با تاکید بر اینکه ما وارد پیک ششم نشده ایم، اظهار کرد: درحال حاضر در فرایند نزولی پیک پنجم هستیم. برخی استان ها یک مقدار افزایش بیماران سرپایی داشتند که اگر مدیریت شود آنها هم مقدار مراجعاتشان کمتر خواهد شد.

جانبابایی ادامه داد: بیشترین تاثیر واکسن در کاهش مرگ و میر و کاهش بیماران شدید است. اصل این است که با واکسیناسیون مرگ و میر کاهش یابد. مطالعات بیانگر اثربخشی واکسن های تولید داخل است و عوارض آنها قابل چشم پوشی است و کمترین عارضه را دارند. اثربخشی آنها در بالین و در آزمایشگاه ثابت شده است.

او درباره تفاوت دز بوستر و اضافه واکسنهای کرونا نیز گفت: دز بوستر برای کسانی است که بیش از 6 ماه است که از تزریق دز دومشان گذشته است و افراد پرخطر مثل کادر پزشکی هستند که باید دز یادآور تزریق کنند. الان بیش از 100 هزارنفر از کادر پزشکی دز بوستر دریافت کردند در عین حال این بحث نیز مطرح شد تا برای افراد پرخطر دز سوم مصرف شود تا زودتر از دز یادآور باشد که این موضوع درصورتی که در ستاد ملی مصوب شود، قابل اجرا است؛ زیرا سبد واکسیناسیون خوبی در کشور شکل گرفته است. تاکید کمیته علمی استفاده از واکسن های داخلی کشور برای دز بوستر و دز اضافه است.

وی درخصوص صدور مجوز واکسن های فخرا و کووپارس، تاکید کرد: در کشور آزمایشگاه و سازمان غذا و دارو داریم و حتی داروها قبل از عرضه ارزیابی و بررسی می شوند. در مورد واکسن هم چنین است و هیچگونه اغماضی صورت نمی گیرد و امروز آثار خوب واکسن های پاستور و برکت را می بینیم و چیزی که معین است این است که فرایند صدور مجوز به درستی در حال انجام است.

وی درباره فرایند آنفلوآنزا در کشور نیز بیان نمود: مواردی از بیماری آنفلوآنزا شناسایی شد و افتراق آن در موارد سرپایی با کووید19 سخت است؛ چون علائم تقریبا مشابه است. از آنجایی که مقرون به صرفه نیست و امکان تست گرفتن از همه را نداریم تا هرکس بیمار شد تست آنفلوآنزا بدهد، مراقبت های کووید برای آنفلوآنزا هم مهم است و مهم تشخیص بیماری است. اکنون واکسن در داروخانه ها در اختیار است. در مجموع ویروس آنفلوآنزا در کشور شناسایی شده است و اینکه بخواهیم افتراق دهیم چقدر موارد آنفلوآنزا در کشور است، مقرون به صرفه نیست.

او درباره واکسیناسیون کرونا نیز گفت: متاسفانه در برخی استان ها مشارکت برای واکسیناسیون کمتر است که در این استان ها مقداری فرایند سرپایی افزایش داشته است. قطعا اگر مشارکت استان ها افزایش نیابد باید نگران پیک بعدی در آن استان ها باشیم. واکسیناسیون مهم ترین اقدام پیشگیری و درمانی است. درصد بیماران بدحال بستری که واکسن زده بودند و مبتلا شدند کمتر از 4 یا 5 درصد بوده است، بیش از 95 درصد بیماران شدید بستری کسانی بودند که واکسن نزده بودند.

وی با اشاره به اینکه فعلا سویه جدیدی از بیماری در ایران و دنیا شناسایی نشده است، گفت: حتی سویه مو و لامبدا هم که مطرح شد، الان جای نگرانی ندارد. الان سوش دنیا و ایران دلتا است؛ البته دلتا پلاس هم در برخی کشورها شناسایی شده ولی خوشبختانه واکسن های جدیدی که طراحی شدند حتی بر سوش دلتا هم اثرگذار هستند.

وی افزود: قسمتی از نظام ارجاع درحال اجرا است؛ ولی اینکه کامل اجرا نمی شود، درست است . بیش از 10 برابر مراجعین بیمارستانی، مراجعه به مراکز بهداشتی داریم و حتی در کرونا چنین است و این نشان دهنده وجود نظام ارجاع است.

او در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ادعای مطرح شده پیرامون مفقود شدن بخشی از پانسمان بیماران EB ، گفت: الان درمورد پانسمان این بیماران مسئله ای نداریم و تا 6 ماه آینده پانسمان داریم و برای 6 ماه بعد از آن هم تقریبا 50 درصد اقلام تامین است و تمام پیگیری ها از طریق سازمان غذا و دارو و وزارت خارجه درحال انجام است . درمورد ادعای مطرح شده حوزه بازرسی و غذا و دارو باید ورود کنند. برای من به عنوان معاون درمان دپوی کافی موجود است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ظرفیت تولید واکسن داخلی قابل توجهی داریم، تاکید کرد: زیرساخت ها تهیه شده است تا از یک روزی در واکسیناسیون کرونا خودکفا شویم و قرار نیست تا همیشه واکسن وارد کنیم؛ زیرا از هر نوعی در کشور واکسن تولید می کنیم.

وی با تاکید بر کاهشی بودن فرایند بستری کرونایی ها در بیمارستانها، گفت: بیش از سه چهارم بستری ها از دوران پیک کاهش یافته است.

او تاکید کرد: از مصرف داروی کورتون در موارد سرپایی به شدت باید پرهیز شود؛ چون دلیل اصلی عفونت قارچی بعد از کرونا بویژه در افراد دیابتی مصرف کورتون است؛ مصرف محدود آن در بستری برای بیماران در آغاز بیماری به تشخیص پزشک ممکن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1379

به "اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا ، خوددرمانی در بیماران بستری ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا ، خوددرمانی در بیماران بستری ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید