24 هزار مسکن روستایی در استان قزوین مقاوم سازی شده است

به گزارش مجله گرگانلند، حافظ باباپور ظهر سه شنبه به مناسبت روز روستا در نشست خبری در محل بنیاد مسکن قزوین گفت: یکی از مهمترین وظایف این نهاد تهیه و اجرای طرح های هادی، سند دار کردن واحدهای مسکن روستایی و ساخت مسکن در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر است.

24 هزار مسکن روستایی در استان قزوین مقاوم سازی شده است

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

وی اضافه نمود: از ابتدای تاسیس بنیاد مسکن تا به امروز 649 طرح هادی در روستاهای بالای 20 خانوار استان با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد و600 میلیون تومان تهیه شده است.

باباپور گفت: همچنین تا به امروز 303 طرح هادی توسط بنیاد مسکن با اعتباری بالغ بر 54 میلیارد تومان در روستاهای استان اجرا شده است.

باباپور یادآورشد: خوشبختانه استان قزوین توانست یک سال زودتر از تعهد خود در برنامه ششم همه روستاهای واجد شرایط خود را صاحب طرح هادی کند و این طرح که مانند سند توسعه ارزشمند است توانسته چهره روستاها را متحول کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین بیان نمود: در سال 90 هم با هفت میلیارد تومان اعتبار 60 طرح هادی و سال گذشته هم با اختصاص 610 میلیون تومان 20 طرح هادی در روستاهای استان اجرا شد.

استفاده از مصالح بومی در طرح هادی

وی استفاده از مصالح بومی را در اجرای طرح های هادی مهم دانست و اضافه نمود: رویکرد بنیاد مسکن در امسال اجرای طرح هادی با استفاده از مصالح بومی و سازه های سنتی است تا بافت روستایی بخوبی حفظ شده و رضایت مردم را جلب کند.

باباپور یادآورشد: امسال پیش بینی شده 47 طرح هادی با شش میلیارد تومان اعتبار استانی اجرا گردد که مقدمات کار فراهم شده است.

صدور 52 هزار سند روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در ادامه توضیح داد: در استان قزوین 80 هزار واد مسکونی روستایی داریم که تا به امروز برای 52 هزار و 161 واحد سند رسمی صادر شده است.

وی گفت: همچنین از مجموع 28 شهر استان تعداد 24 شهر جمعیت کمتر از 25 هزار نفر دارد که در این شهرها هم دو هزار و 313 سند برای واحدهای مسکونی صادر شده که مجموع اسناد مسکن روستایی و شهری 54 هزار و 474 فقره است.

بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی در اولویت است

باباپور اظهارداشت: یکی دیگر از فعالیت های این نهاد بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی است که این طرح از سال 84 در کشور شروع شده و مقرر شده تا هر سال 200 هزار واحد در سراسر کشور مقاوم سازی گردد که سهم استان نیز تعیین شد.

وی اضافه نمود: در این راستا سهم استان 33 هزار و 865 واحد بود که تا به امروز 24 هزار و 550 واحد نوسازی و مقاوم سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین توضیح داد: برای اجرای این طرح 270 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به ساکنان روستاها پرداخت شده است.

وی بیان نمود: در زلزله سال 81 آوج و 83 در الموت بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده شروع شد که در این راستا با پرداخت 53 میلیارد تومان تعداد 16 هزار و 725 واحد روستایی نوسازی شد.

باباپور توضیح داد: بنیاد مسکن همچنین متولی ساخت مسکن مهر در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت است که توانستیم با واگذاری 99 درصد واحدها در سطح کشور رتبه اول را کسب کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اظهارداشت: 99 درصد مسکن مهر در شهرهای با کمتر از 25 هزار نفر جمعیت در استان فروش اقساطی شده که در این زمینه رتبه برتر کشوری هستیم.

وی اضافه نمود: جشن واگذاری مسکن مهر در شهرهای قزوین در هفته آینده برگزار خواهد شد.

باباپور یادآورشد: سهمیه مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان پنج هزار و 660 واحد است که همه آنها به سرانجام رسیده و فروش اقساطی شده است.

کاهش مهاجرت با اجرای طرح هادی و نوسازی مسکن روستایی

وی بیان نمود: برای کیفی سازی مسکن روستایی خوشبختانه تا به امروز 62 دفتر نظارتی با استفاده از 363 ناظر فعال شده که این کار موجب ارتقاء کیفی ساخت و سازها شده است.

باباپور بیان نمود: در اجرای طرح هادی در سال گذشته عملیاتی شامل 62 هزار مترمربع آسفالت ریزی، 44 هزارمترمربع سنگ فرش، 40 هزارمترمربع خاک برداری، 12 هزارمترمربع جدول گذاری، 550 متر کانال سنگی، یک هزار و 625 مترمربع دیوارسنگی، چهار هزار 750 مترمربع جداره سازی، ساخت دو دستگاه پل، ساماندهی 2500 مترمربع مرکز محلات و فضای سبز روستایی در طرح های هادی اجرایی شده است.

وی گفت: حفظ بافت تاریخی روستاهای نمونه از دیگر برنامه های بنیاد مسکن است که در این راستا در کشور 20 روستای دارای ارزش تاریخی شناخته شده که نباید دخل و تصرفی در آن صورت گیرد که روستای آتان در الموت این ویژگی را داراست.

باباپور اظهارداشت: 20 روستای هدف گردشگری هم در استان تعیین شده که روستاهای اوان و زرآباد در نزدیکی دریاچه اوان با روش خاصی باید حفظ و نگهداری و نوسازی شوند تا این بافت ارزشمند آسیب نبیند.

وی یادآورشد: با اجرای سیاست ها و فعالیت های عمرانی در روستاها بویژه طرح هادی زمینه بازگشت روستائیان به موطن خود فراهم شده و از مهاجرت نیز جلوگیری شده است.

باباپور اظهارداشت: در حال حاضر 27 درصد جمعیت استان معادل 337 هزار نفر در روستاها ساکن هستند.

افتتاح پنج طرح هادی روستایی در روز روستا

باباپور در ادامه با اشاره به روز روستا اظهارداشت: پنج طرح هادی روستایی در شهرستانها و 826 واحد مسکن روستایی در هفته آینده در استان افتتاح شده و به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 224

به "24 هزار مسکن روستایی در استان قزوین مقاوم سازی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "24 هزار مسکن روستایی در استان قزوین مقاوم سازی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید