یک کشف باستان شناسی ایران در میان 10 کشف برتر اخیر دنیا ، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه دنیای شد

به گزارش مجله گرگانلند، مجله باستان شناسی آمریکا دندان نئاندرتال یافت شده در غار وزمه کرمانشاه را یکی از 10 کشف اخیر باستان شناسی و دیرین انسان شناسی ذکر نموده است.

یک کشف باستان شناسی ایران در میان 10 کشف برتر اخیر دنیا ، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه دنیای شد

خبرنگاران - مجله باستان شناسی آمریکا در آخرین شماره سال 2019 ده کشف جدید باستان شناسی در دنیا را معرفی کرد. طبق اعلام موزه ملی ایران این مجله بین المللی دندان نئاندرتال یافت شده در غار وزمه کرمانشاه که نتایج پژوهش های جدید آن در امسال توسط تیمی از پژوهشگران موزه ملی ایران و چند موزه و دانشگاه فرانسوی و ایرانی منتشر شد را یکی از این ده کشف اخیر باستان شناسی و دیرین انسان شناسی ذکر نموده است.

در صفحه معرفی این کشفیات جدید، در مورد دندان غار وزمه کرمانشاه آمده است: دندانی که چند دهه پیش در کوه های زاگرس یافت شده بود و تصور می شد مربوط به انسان مدرن باشد، در واقع متعلق به کودک نئاندرتالی است که بین هفتاد تا چهل هزار سال پیش می زیسته است.

آنالیز مجدد این دندان با تکنیک های مدرن امکان این شناسایی و گاهنگاری را فراهم نموده است. محققان می گویند این نخستین شواهدی است که نشان می دهد نئاندرتال ها در ایران کنونی می زیسته اند. این گونه، پیش از انقراض اش در چهل هزار سال قبل، در بخش های بزرگی از اروپا و غرب آسیا می زیست.

گفتنی است این دندان آسیای کوچک که در اواخر دهه 1370 در غار وزمه کشف شد، مربوط به کودک نئاندرتالی است که در زمان مرگ، بین شش تا ده سال سن داشته است. در آنالیز این دندان به وسیله بُرش نگاری پرتو ایکس که با دستگاه تصویربرداری سه بعدی میکرو سی تی انجام شد، تصویر سه بعدی مینا و عاج دندان تهیه و بر اساس مطالعه و اندازه گیری آن تعیین شد که دندان مربوط به انسان نئاندرتال است. دندان وزمه نخستین مدرک قطعی از وجود انسان نئاندرتال در ایران است و معرفی آن در امسال توسط پژوهشگران توجه رسانه های دنیا را به صندلی مهم ایران در عرصه پژوهش های باستان شناسی و دیرین انسان شناسی جلب کرد.

منبع: چمدان
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 15

به "یک کشف باستان شناسی ایران در میان 10 کشف برتر اخیر دنیا ، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه دنیای شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کشف باستان شناسی ایران در میان 10 کشف برتر اخیر دنیا ، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه دنیای شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید