گزارش خبرنگاران ، ماهاتیر محمد؛ معماری که بازنشست نمی شود

به گزارش مجله گرگانلند، ماهاتیر محمد، معمار مالزی نوین، پزشکی است که پس از فراز و فرودهای بسیار در زندگی سیاسی حتی در 92سالگی نیز برای کمک به کشورش پا پس نمی کشد.

گزارش خبرنگاران ، ماهاتیر محمد؛ معماری که بازنشست نمی شود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماهاتیر محمد سیاستمدار برجسته و 92ساله کشور مالزی است که در آخرین انتخابات این کشور پیروز و بار دیگر به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد. در این گزارش سعی شده که به جنبه های مختلف زندگی این سیاستمدار مشهور از جوانی تا به امروز پرداخته شود.

ماهاتیر محمد در سال 1925 در یک خانواده مهاجر دورگه هندی مالایی به جهان آمد. وی پس از خاتمه تحصیلات به مدت پنج سال به عنوان پزشک در زادگاه خود که شهر الور ستار بود فعالیت کرد. همسر وی همکلاسی اش در دانشگاه بود. این زوج دارای 5 فرزند هستند که سه پسر او در زمینه تجارت و سیاست و یکی از دخترانش نویسنده و فعال در حوزه بیماری ایدز است.

وی در 1946 و در 21سالگی با پیوستن به حزب اومنو فعالیت سیاسی خود را شروع کرد. ماهاتیر در سال 1974 وارد مجلس شد و فعالیتش به عنوان وزیر آموزش و پرورش را شروع کرد و بعدها به عنوان معاون رهبر اومنو انتخاب شد.

ماهاتیر در سال 1981 و در سن 56سالگی برای اولین بار به عنوان نخست وزیر مالزی انتخاب شد و از این زمان به بعد بود که با پیاده کردن عقاید خود کشورش به عنوان یکی از صادرکنندگان فولاد، خودرو و لوازم الکترونیکی مبدل کرد. یکی از اولین اقدامات او به عنوان نخست وزیر آزاد کردن 21 زندانی بود که تحت قانون امنیت ملی در بازداشت به سر می بردند. دوره نخست وزیر مهاتیر محمد تا سال 2003 ادامه یافت.

تا اواسط دهه 1990 مشخص بود که اصلی ترین تهدید برای قدرت ماهاتیر محمد از سوی انور ابراهیم، معاون وی احساس می شود. انور به تدریج شروع به فاصله دریافت از مهاتیر محمد کرد و با تبلیغات و انتقاد از کاهش آزادیهای مدنی سعی در زیرسؤال بردن قدرت مهاتیر داشت، بااین حال ماهاتیر به حمایت از جانشین خود ادامه داد، تا اینکه رابطه میان دو طرف در جریان بحران مالی آسیا به شدت تیره شد. در مجمع عمومی حزب اومنو در 2002 ماهاتیر اعلام نمود که قصد کناره گیری از نخست وزیری مالزی دارد اما با اصرار مردم که خواستار ادامه فعالیت وی بودند، به کار تا اکتبر 2003 ادامه داد، بدین ترتیب زمان کافی برای معرفی عبدالله بداوی به عنوان جانشین او مهیا شد.

پس از بداوی نجیب رزاق از آوریل 2009 تا 10 می 2018 به عنوان نخست وزیر مالزی فعالیت کرد. شرایط سیاسی در مالزی به شکلی پیش رفت و نقدها پیرامون فساد سیاسی در دولت رزاق به حدی شد که ماهاتیر محمد 92ساله تصمیم به بازگشت به عرصه سیاسی و نجات کشورش گرفت.

درخصوص فساد مالی نجیب رزاق باید گفت کمیسیون مقابله با فساد اواخر 2015 میلادی اسناد و مدارکی را پیدا کرد که نشانگر انتقال 42 میلیون رینگیت معادل 10.6 میلیون دلار از حساب یک صندوق دولتی به حساب نجیب رزاق بوده است ولی توصیه های این کمیسیون برای تحقیق بیشتر در این خصوص از سوی دادستان کل مالزی رد شده است.

خاتمه در دور جدید انتخابات مخالفان دولت حاکم پیروز شدند 121 کرسی از مجموع 222 کرسی را در انتخابات مجلسی نهم ماه می ، 19 اردیبهشت ماه به دست آورند، حد نصابی که آنها را قادر ساخت تا دولت جدیدی تشکیل دهند.

پس از این پیروزی بود که ائتلاف تحت رهبری ماهاتیر محمد پیروز شد شکست دور از انتظاری را به ائتلاف حاکم بر مالزی تحمیل کند و به 6 دهه سلطه سیاسی این ائتلاف در طول دوران استقلال این کشور از بریتانیا خاتمه دهد، بدین ترتیب ماهاتیر محمد بار دیگر به عنوان نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد.

پس از پیروزی ماهاتیر اداره مقامات مهاجرت مالزی اعلام نمودند نجیب رزاق، نخست وزیر سابق این کشور و همسرش نمی توانند مالزی را ترک کنند. این خبر پس از آن منتشر شد که رزاق اعلام نمود به همراه همسرش قصد دارند امروز (شنبه) برای تعطیلات به خارج از کشور سفر کنند. نجیب متهم به انحراف 700 میلیون دلار از سرمایه گذاری دولتی در سال 2015 است که البته خود وی آن را رد کرده است.

معمار مالزی نوین که حضور دوباره او در سن 92سالگی شگفتی بسیاری را به همراه داشته در تازه ترین اظهار نظر پس از پیروزی در انتخابات اعلام نمود که احتمالاً یک یا دو سال نخست وزیر خواهد بود و پس از کناره گیری از این سمت، نقشی را پشت پرده ایفا خواهد کرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 82

به "گزارش خبرنگاران ، ماهاتیر محمد؛ معماری که بازنشست نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران ، ماهاتیر محمد؛ معماری که بازنشست نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید