گرایی: در 6 ماه 3 بار وزن کم کردم؛ هیچ خبری از مسئولان نیست، به خدا گفتم چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم؟

به گزارش مجله گرگانلند، قهرمان وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی المپیک و دنیا می گوید که کسب سهمیه المپیک برایش سخت تر از خود المپیک بوده و او سال جاری در 6 ماه، سه مرتبه و هر بار 4-5 کیلو وزن کم نموده است.

گرایی: در 6 ماه 3 بار وزن کم کردم؛ هیچ خبری از مسئولان نیست، به خدا گفتم چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم؟

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا گرایی که یکی از دو مهمان برنامه امروز (24 مهر) دایره طلایی بود، در خصوص افتخارات امسالش بیان کرد: در این یک سال و نیم کوشش شبانه روزی در اردوی تیم ملی داشتیم، همراه با آسیب های زیاد و رژیم های سخت که لطف خدا شامل حالم شد و اول کسب سهمیه کردیم که خودش از المپیک سخت تر بود چون هیچ کسی در آسیا سهمیه نگرفته بود. بعد از کسب سهمیه مسابقات المپیک را داشتیم که وزن 67 کیلو سخت ترین وزن دنیا بود و اول شدم، بعد هم در اسلو قهرمانی المپیک را در دنیای تکرار کردم.

وی در خصوص اینکه اعتماد به نفس و آرامش او در کشتی از کجا نشات می گیرد، ادامه داد: این اعتماد به نفس برمی گردد به کوشش شبانه روزی در اردوی تیم ملی و بعلاوه به آن برنامه ریزی که با کادرفنی تیم ملی در خصوص کشتی ها داریم. خودم حداقل می دانستم و باور داشتم می توانم قهرمان شوم. با توجه به فاصله کوتاه دو مسابقه، در دنیای نسبت به المپیک ناآماده تر بودم اما خداراشکر از هر دو میدان سربلند خارج شدم. در خصوص آرامشی هم که در کشتی دارم، رسیدن به این شرایط خیلی کوشش می خواهد. من سعی می کنم در مسابقات به خودم مسلط باشم و استرس به خودم راه نمی دهم.

گرایی درخصوص اینکه حریفان با بررسی کامل در اسلو به مصاف او رفتند، اظهار داشت: همه من را بررسی نموده و آمده بودند شکستم دهند. همه در خاک بلند می شدند و فرار می کردند، کشتی گیران ژاپن، گرجستان و روس هر سه از خاکم بلند شدند و فقط کشتی گیر آذربایجان در خاک نشست. می دانستند اگر در خاک بنشینند همان موقع کشتی تمام می گردد. باید روی بلند شدن ها در خاک کار کنیم که نگذاریم حریفان از خاکم بلند شوند. من هم در خاک و هم در سرپا فن دارم، در مبارزه با کشتی گیر روس، او بدنش را چرب نموده بود، اما وقتی از خاک من بلند شد می دانستم یک کمرگیری می کنم و او را تحت فشار گذاشتم و کمرگیری کردم. از اینجا به بعد آهنگ کشتی عوض شد و با مدیریت خوب، کشتی را بردم.

این قهرمان شیرازی در پاسخ به این سوال که آیا به فکر شکستن رکورد حمید سوریان هست؟، تاکید نمود: حمید سوریان که از بچگی الگوی فنی و اخلاقی من بوده، من همه کوششم را می کنم که مدال بگیرم. هر تعداد که بگردد.

محمدرضا گرایی با اشاره به وزن کم کردن های زیادش در امسال، گفت: من از 2018 که کشتی گیر 72 کیلو بودم و بعد تصمیم گرفتم به 67 کیلو بروم، 4 ماه قبل از المپیک کسب سهمیه بود، آنجا 4-5 کیلو کم کردم و بعد هم خود المپیک که باید همین اندازه وزن کم می کردم. رِژیم طافت فرسا در بدن و روی کشتی خصوصا مبارزه اول تاثیر می گذارد. بعد هم در دنیای باید وزن کم می کردم، من امسال سه بار کاهش وزن داشتم اما خوشحالم که با تصمیمات کادرفنی همه به موفقیت تبدیل شد و توانستم سربلند از مسابقات بیرون بیایم.

وی در خصوص اهدای مدالش به شهید گمنام دفن شده در جوار فدراسیون کشتی هم توضیح داد: حدود دو سال است که این شهید بزرگوار اینجا دفن شده و ما کشتی گیران با این شهید زندگی کردیم. بعد از طلای المپیک یک شب داشتم با او درددل می کردم و گفتم کمکم کن باز طلا بگیرم و این مدال را اهدا کنم به شما. درمصاف با کشتی گیر گرجی 11 ثانیه مانده بود و 4 نمره می خواستم که ببرم. به تابلو نگاه کردم و گفتم خدایا من چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم، اما این رخ داد، با دعای شهید بزرگوار و مردم، من به قول خودم عمل نموده و مدال را تقدیمش کردم. آنها جان شان را دادند تا ما راحت اینجا بنشینیم.

قهرمان المپیک در خصوص مبارزه اش با حریف گرجستانی که خیلی حساس شده بود، گفت: من و این کشتی گیر قبل دو بار دیگر کشتی گرفته بودیم. همواره هم در نیمه نهایی. المپیک و امیدهای دنیا. در دنیای امیدها 5-3 عقب افتاده بودم که آنجا ضربه اش کردم. اینجا هم 6-یک عقب افتادم و جبران کردم. او کشتی گیر زیرکی است و کول انداز را از چپ خوب اجرا می نماید.

گرایی در خصوص مبارزه فینالش هم افزود: خیلی خیالم بابت فینال راحت نبود چون کشتی گیر روس چغر و بدبدن بود و تنفسی کم نمی آورد. وقتی از خاک من بلند شد کشتی حساس شد ولی با فن کمر کشتی را درآوردم.

وی در خصوص داوری ها دراین دوره از مسابقات گفت: قضاوت ها خوب بود، از حق خوری سال های قبل کمتر شد اما چون ایران نماینده در اتحادیه ندارد همچنان آنهایی که در اتحادیه دنیای نماینده دارند در بعضی کشتی ها دست می برند.

قهرمان وزن 67 کیلوی دنیا در خصوص پاداشی که بابت دو طلای المپیک و دنیاش گرفته، بیان کرد: از مردم عزیز شیراز که هم بعد از المپیک و هم بعد از دنیای سنگ تمام گذاشتند، سپاسگزارم، اما از مسئولان نه وعده ای داشتیم و نه پاداشی. پاداش المپیک هم که هنوز پرداخت نشده است. وزیر راه قول اهدای زمین دادند که ان شاءالله عملی گردد.

گرایی در پایان از عدم حضورش در لیگ امسال گفت و تاکید نمود: امسال خیلی فشار رویم بود، سه بار سر وزن رسیدم. در این مدتی که تا بازی های آسیایی وقت هست، کوششم را برای حضور در این رقابت ها دوچندان می کنم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1353

به "گرایی: در 6 ماه 3 بار وزن کم کردم؛ هیچ خبری از مسئولان نیست، به خدا گفتم چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرایی: در 6 ماه 3 بار وزن کم کردم؛ هیچ خبری از مسئولان نیست، به خدا گفتم چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید