کتاب بلک بری هملت چاپ شد

به گزارش مجله گرگانلند، کتاب بلک بریِ هملت نوشته ویلیام پاورز با ترجمه علیرضا طاق دره توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب بلک بری هملت چاپ شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ ارزان تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، کتاب بلک بریِ هملت نوشته ویلیام پاورز به تازگی با ترجمه علیرضا طاق دره توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین کتابخانه فلسفه زندگی است که این ناشر چاپ می نماید. نسخه اصلی این کتاب سال 2010 توسط انتشارات هارپر کالینز در نیویورک چاپ شد.

نویسنده کتاب پیش رو در این اثر با الهام از نگاه فلسفی امرسون، هنری دیوید تارو و چند ادیب و فیلسوف دیگر، به موضوع رابطه انسان با ابزار و فناوری نگاه می نماید. ویلیام پاورز با آغوش باز از فواید فراوان فناوری و ابزار های دیجیتال در تمام جزئیات زندگی استقبال نموده، اما از به هم ریختن توازن زندگی به نفع ابزار ها و البته تولیدنمایندگان این ابزار ها اعلام نگرانی نموده است. او معتقد است صفحات دیجیتال (رایانه، تبلت، تلفن همراه و …) کار های شگفت انگیزی برای آدم های امروز می نمایند، اما باری را هم بر دوش شان می گذارند و نمی گذارند کار خود را به بهترین شکل انجام دهند.

ویلیام پاورز در کتاب بلک بری هملت به این مساله می رسد که ما به نظام فکری تازه هر روزه ای برای زندگی با صفحات دیجیتال احتیاجمندیم. او با نامگذاری مشکل و چالش امروز انسان با صفحات دیجیتال به اسم مخمصه ارتباطات در پی حل مسائل برآمده است. به همین دلیل با سفر به گذشته بشر و سده های پیش، حقایقی را درباره زندگی و افکار بعضی از برجسته ترین اندیشمندان از جمله افلاطون، شکسپیر، هنری دیوید تارو و … مطرح نموده است.

این کتاب 3 بخش اصلی با عناوین چکاوک ها، در فراسوی جمعیت و در جست وجوی عمق دارد که هرکدام به فصول مختلفی تقسیم می شوند. بخش اول، دربرگیرنده 4 فصل پرمشغله، بسیار پرمشغله، سلام مادر، سوار بر قایق و راه چاره هایی که نیست است. بخش دوم کتاب هم 7 فصل را با این عناوین شامل می گردد: قدم زنان تا عرش، چشمه هایی در ذهن، آینه های کوچک، بلک بریِ هملت، خلق زندگی برای خویش، حریم والدن و خُنُکا خویشتن.

سومین بخش کتاب هم 2 فصل دوازدهم و سیزدهم کتاب را شامل می گردد که به ترتیب عبارت اند از: کمی بی مشغله و وحشت از قطع ارتباط. پس از بخش سوم هم پی نوشت ها: بازگشت به اتاق و یادداشت ها آمده اند.

در مجموع، نویسنده بلک بری هملت معتقد است ارتباط دیجیتال وقتی مفید است که آن را با چیزی که ضد آن است، به تعادل و توازن برسانیم؛ یعنی قطع ارتباط. او در نتیجه مخاطب خود را به ترک اعتیاد به فناوری دیجیتال و امکاناتش فرا می خواند.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

... اما چاپ نمایندگان به زودی فهمیدند به کتاب های ارزان تر و کوچک تری هم احتیاج است که برای مردم عادی که می خواهند برای خود کتاب بخوانند نیز مناسب اند. تا اوایل دهه 1500، کتاب های جیبی با حروفی خواناتر چاپ شدند که ابداعات بسیارِ دیگری نیز برای راحتی حال خواننده در آن بود.

اما تاثیر این تغییراتِ فراوان که در ارتباطات مکتوب پیش آمده بود فقط خصوصی نبود، یعنی در بلندمدت خصوصی نماند. در سال 1517، یک دیرنشین آلمانی که عقاید نامتعارفی در زمینه الهیات داشت اعتراضات خود به سیاست ها و روش های مختلف کلیسا را با میخ، بر در یک کلیسا در ویتنبرگ کوبید و نهضت اصلاحات پروتستانی را شروع کرد. مارتین لوتر به وسیله مطالعات شخصی و تحقیق در انجیل به این دیدگاه ها رسیده بود و فناوری چاپ با گذشت زمان به او امکان داد تا پیامش را به مخاطبان و خوانندگان زیادی برساند که هریک به نوبه خود از این چالش عظیم در برابر مقامات کلیسا مطلع می شدند و تصمیم می گرفتند چه موضعی اختیار نمایند. ابزار گوتنبرگ در شکستن احاطه کلیسا بر قدرت نقش حساسی داشت و نیز بر آن تغییرات بعدی سیاسی و اجتماعی که قرار بود دنیای مدرن را شکل بدهد. ریشه ارزش هایی به نام آزادی و برابری که امروزه آن ها را عزیز می شماریم در همین گسترش مطالعه و قدرتی کاشته شد که مطالعه به هر شخص بخشید تا به تفکر مستقل دست یابد.

البته کتاب نقاط قوتِ بسیارِ دیگری نیز دارد که آن را به چنین ابزار مفیدی تبدیل نموده است؛ نقاط قوتی که بیان می نماید این ابزار چگونه تا عصر رایانه برقرار مانده است. دارنتون می نویسد:

کتاب دستگاه فوق العاده از آب درآمده است، ویژگی های برجسته کتاب عبارت است از: بسته بندی عالی اطلاعات در یک جا، ورق زدن و مرور آسان، راحتی مطالعه در حالت نشسته یا خوابیده، نگهداری و ذخیره سازی فوق العاده اطلاعات و نیز مقاومت چشمگیر در برابر خرابی. کتاب احتیاجمند به روزشدن و دریافت اطلاعات از اینترنت نیست، برای دسترسی به آن احتیاجمند اتصال به اینترنت یا خاموش و روشن کردن رایانه نیستیم. لازم نیست رمزی را برای بازکردنش تایپ کنیم، آن را به برق بزنیم یا چیزی را از وب دریافت کنیم. طراحی اش چشم را می نوازد. شکل به دست گرفتنش آن را دلنشین می نماید.

این کتاب با 319 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 58 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 676

به "کتاب بلک بری هملت چاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب بلک بری هملت چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید