چرا تزریق واکسن کرونا در روزهای تعطیل کاهش می یابد؟

به گزارش مجله گرگانلند، در خیز پنجم کرونا، فرایند واکسیناسیون با افت و خیزهایی ادامه دارد؛ این در حالی است که آنالیز های بیشتر نشان دهنده کاهش چشمگیر تزریق واکسن در روزهایی خاص از جمله تعطیلات آخر هفته است؛ موضوعی که شاید نبود واکسن در بعضی روزها و بعلاوه تعطیلی بعضی مراکز واکسیناسیون و مراجعه کمتر مردم بویژه در روزهای تعطیل؛ بخشی از دلیل آن باشد.

چرا تزریق واکسن کرونا در روزهای تعطیل کاهش می یابد؟

به گزارش خبرنگاران، فرایند واکسیناسیون کرونا در ایران از روز 22 بهمن سال 1399 با تزریق واکسن به کادر درمان شروع شد. فرایندی که با ورود گروه های سنی به برنامه واکسیناسیون کشوری فراز و نشیب زیادی داشت. از کاهش تعداد تزریق واکسن روزانه، صف های طولانی واکسیناسیون، ثابت ماندن طولانی مدت سن تزریق واکسن در یک گروه هدف تا کمبود موقت واکسن و تاخیر در تزریق دُز دوم بعضی افراد و.... همه اتفاقاتی است که طی حدود 6 ماه گذشته تجربه نموده ایم.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت هم هم اکنون متولدین 1350 و قبل از آن امکان ثبت نام برای دریافت واکسن را دارند. البته؛ علاوه بر آن، متولدین 1351 تا 1360 که ساکن استان های بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان ، قم و هرمزگان هستند و پفراینده بهداشت دارند هم، امکان ثبت نام دارند و می توانند با مراجعه به مراکز منتخب واکسیناسیون کرونا، این واکسن را دریافت نمایند. این در حالی است که با افزایش واکسیناسیون در گروه های شغلی خاص مانند معلمین، کارکنان مراکز تجمعی و... بدون درنظر گرفتن سن افراد، فرایند واکسیناسیون نسبت به روزهای ابتدایی شروع آن سرعت بهتری گرفته است؛ هرچند که تززیق واکسن در بعضی روزها بویژه تعطیلات آخر هفته با کاهش روبرو می گردد.

آنالیز های انجام شده از تاریخ 7 مردادماه لغایت 7 شهریورماه نشان می دهد که فرایند واکسیناسیون در کشور طی روزهای آدینه (8- 15-22-29 مرداد و 5 شهریور) به طور محسوسی کاهش یافته است؛ به شکلی که کمترین مقدار تزریق واکسن در کشور طی یک ماه گذشته مربوط به 24 ساعت منتهی به ظهر روز آدینه 5 شهریورماه است که تنها 192846 دُز واکسن تزریق شده است و این در حالی است که دو روز پیش از آن یعنی چهارشنبه 3 شهریور رکورد تزریق روزانه واکسن در کشور شکسته شده و مقدار تزریق به 764185 دُز واکسن رسیده بود.

کاهش موجودی واکسن، تعطیلی بعضی مراکز واکسیناسیون و سفرهای بین استانی در روزهای تعطیل می تواند مهم ترین دلایل کاهش تزریق واکسن در روزهای ذکر شده باشد و این درحالی است که با توجه به محدودیت های شغلی شاغلان در روزهای میانی هفته، تصور می گردد تقاضا برای دریافت واکسن در روزهای تعطیل باید افزایش داشته باشد.

از طرفی بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا ظهر روز گذشته، 18 میلیون و 261 هزار و 245 نفر دُز اول واکسن کرونا و 7 میلیون و 914 هزار و 881 نفر هم دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 26 میلیون و 176 هزار و 126 دُز رسیده است.

افت و خیز در فرایند واکسیناسیون، در شرایطی رخ می دهد که رییس جمهور و بعلاوه وزیر تازه بهداشت افزایش فرایند واکسیناسیون و مدیریت کرونا را اولویت اصلی کشور خوانده اند و از طرف دیگر در روزهای اخیر در بازوی بالافراینده کرونا در کشور قرار داریم و رکورد مرگ های کرونایی با 709 مرگ در یک 24 ساعت شکسته شده و روزانه مرگهای 500 تایی و 600 تایی و بالاتر را شاهد هستیم.

در شرایطی که به اذعان متخصصین هنوز نمی توان قله ای برای پیک پنجم کرونا متصور شد و از طرفی خطر بروز پیک ششم کرونا با جهش لامبدا بیخ گوش کشور است؛ بی تردید علاوه بر مراعات موارد بهداشتی از سوی مردم، واکسیناسیون حرف اول را در کاهش موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از آن می زند؛ حال سوال اینجاست که کاهش تزریق واکسن در روزهایی خاص به علت تعطیلی یا نیمه تعطیلی مراکز واکسیناسیون چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ قول های داده شده برای رسیدن محموله های تازه واکسن در شهریور ماه چه شد؟ آیا با این فرایند می توان تضمین کرد واکسیناسیون گروه هدف که حدود 60 میلیون نفر برآورد می گردد، طبق وعده وزیر بهداشت تا بهمن ماه امسال به اتمام برسد؟

در هر حال تجربه پیروز استان سیستان و بلوچستان در تسریع فرایند واکسیناسیون نشان دهنده تاثیر شگرف آن در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر است و توقع می رود با تامین به موقع واکسن و فعالیت مناسب مراکز واکسیناسیون در تمامی ایام هفته، هرچه سریع تر نسبت به ایمنی گروه هدف جامعه اقدام گردد و جلوی سیر فزاینده بیماری و کشتار ناشی از آن گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1282

به "چرا تزریق واکسن کرونا در روزهای تعطیل کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تزریق واکسن کرونا در روزهای تعطیل کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید