خبرنگاران یک قرن در کنار مردم

به گزارش مجله گرگانلند، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: 8 مه مصادف با 18 اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. سال جاری نهاد دوست داشتنی هلال احمر 99 ساله می گردد، 99 سالی که گاه سخت و تلخ گذشت و گاه شیرین و دلنشین.

خبرنگاران یک قرن در کنار مردم

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر، شنبه 18 اردیبهشت در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: زمانی که مأموریتم در جمعیت هلال احمر شروع شد در ابتدای یک بحران بودیم؛ بیماری کرونا بسرعت همه گیر شد و عزم و کوششی جدی را برای مقابله می طلبید.

براساس ماده 2 اساسنامه جمعیت هلال احمر حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون در نظر دریافت نژاد و جنسیت یکی از اهداف تشکیل این نهاد مردمی است و براین اساس و در حالی که در آستانه یک بحران جهانی بودیم، حضور و پای کار بودن جمعیت هلال احمر بیش از پیش مهم و کلیدی بود.

در راستای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و ماهیت جمعیت هلال احمر کوشش های بسیاری با همت و پشتکار داوطلبان و کارکنان خدوم جمعیت هلال احمر برای مقابله با کرونا شروع شد؛ از غربالگری و تب سنجی مسافران نوروزی در مبادی ورودی مرزها و مراسم مذهبی تا اجرای طرح های آمران و ناظران سلامت و همزمان جمع آوری یاری های مردمی، آموزش همگانی مردم، تأمین لوازم و تجهیزات بهداشتی مورد احتیاج احتیاجمندان، حمایت از کادر درمان، توزیع بسته های معیشتی برای خانواده های متأثر از کرونا. از طرفی با بهبودی نخستین گروه بیماران کرونایی، جمعیت هلال احمر با برپایی نقاهتگاه هایی در چند استان کشور، شرایط را برای مراقبت و نگهداری از بیماران بهبودیافته پس از ترخیص از مراکز درمانی فراهم کرد.

دراین میان تیم های سحر سازمان جوانان جمعیت هم برای حمایت روانی از خانواده جانباختگان، بیماران و عموم مردم وارد میدان شدند. از همان ابتدای شیوع بیماری، جمعیت هلال احمر همیشه برای جذب یاری های بین المللی در راستای ارتقای سطح پاسخگویی خود به مردم در این بحران و یاری به احتیاجمندان و آسیب دیدگان عزم خود را جزم کرد و باوجود تحریم و فشارهای ظالمانه، میزان مشارکت های نقدی و غیرنقدی مردمی جمع آوری شده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور در سال 1399 به 288 میلیارد تومان رسید.

از سوی دیگر در تابستان سال گذشته و زمانی که احتمال تشدید شرایط بحرانی به دلیل همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا مطرح شد ورود 2 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا به وسیله کانال های مختلف در دستور کار نهاده شد اما به دلیل تحریم های ظالمانه ورود این واکسن ها در زمان مناسب محقق نشد.

از زمان فراوری واکسن کرونا در کشورهای مختلف، جلسات و رایزنی های متعددی را با رؤسای فدراسیون بین المللی و جمعیت های ملی منطقه آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا داشتیم و در نهایت با توجه به همکاری های خوبی که با صلیب سرخ چین از ابتدای شیوع این بیماری وجود داشت، یاری هایی از نوع تجهیزات پزشکی و همچنین 400 هزار دوز واکسن کرونا اهدایی از کشور چین به کشور وارد و در اختیار وزارت بهداشت نهاده شد.

در ادامه کوشش ها و در پی مذاکرات و پیگیری های فشرده ای که با نهادهای معتبر بین المللی صورت گرفت، محموله ای به میزان یک میلیون دوز که عظیم ترین محموله وارداتی واکسن تا به امروز است، توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شده است و همه کوشش و توان خود را در این راه نهاده ایم که بتوانیم محموله های بیشتری را به کشور وارد کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1152

به "خبرنگاران یک قرن در کنار مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک قرن در کنار مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید