پیدا شدن یک هیولای خون آشام، در جنوب فرانسه، عکس

به گزارش مجله گرگانلند، فرارو نوشت: یک موجود خون آشام که ظاهری شبیه ماهی مرکب و هشت پا دارد و در دوره ژوراسیک زندگی می نموده، سال ها قبل در قالب سه فسیل در منطقه ای در جنوب شرق فرانسه پیدا شده بود.

پیدا شدن یک هیولای خون آشام، در جنوب فرانسه، عکس

دانشمندان حالا برای اولین بار با تکنیک های تصویرسازی سه بعدی جزئیات خوبی را درباره ساختار بدنی این ابرمکنده باستانی به دست آورده اند.

بیشتر بخوانید:

واکنش بیل گیتس به خطرات هوش مصنوعی!

موبایل کیم جونگ اون خبرساز شد!/ عکس

پژوهشگران سال ها پیش سه فسیل را در سایت La Voulte-sur-Rhône Lagerstätte در جنوب شرق فرانسه پیدا کردند. این سایت حدود 164 میلیون سال قدمت دارد، یعنی عمر آن به دوره ژوراسیک برمی شود و پر از ارگانیزم های مختلف دریایی است.

این فسیل ها که ظاهرا متعلق به موجودی شکارچی به نام Vampyronassa rhodanica هستند، حالا برای فراوری مدلی سه بعدی استفاده شده اند و ویژگی هایی را درباره آناتومی داخلی این حیوان نشان داده اند که پیش تر دیده نشده بود.

الیسون رو، دانشجوی مقطع دکترای مرکز تحقیقات باستان شناسی پاریس و نویسنده اصلی مقاله ای که در مجله Scientific Reports چاپ شده، می گوید: برای نخستین بار می توانیم نشان دهیم که ترکیبی از شاخصه های آناتومیک در V. rhodanica وجود دارد که پیش تر دیده نشده بود.

سایت La Voulte-sur-Rhône Lagerstätte از آن جهت اهمیت دارد که گونه های جانوری را به شکل سه بعدی در خود ذخیره نموده است، چرا که کشف فسیل سرپایان با بافت های نرم به ندرت رخ می دهد.

استفاده از پرتو ایکس در آنالیز هیولای خون آشام راهگشا شد

آنالیز های اولیه دانشمندان روی این فسیل ها نشان داده بود که V. rhodanica موجودی کوچک شبیه اختاپوس با هشت بازو، اندام های مکنده و دندانه هایی موسوم به سیری است.

دانشمندان در آن موقع گفته بودند که هر بازو در هر طرف یک ردیف مکنده دارد و روی آن دندانه هایی قرار گرفته است. ولی ساختار دقیق این اندام ها مشخص نبود. حالا آنالیز مجدد این فسیل ها با پرتو ایکس جزئیات جدیدی را درباره اندام های داخلی این موجود نشان داده است.

آنالیز های پرتو ایکس به طور خاص به این تیم اجازه داده تا مکنده های V. rhodanica را با رزولوشن بالا بازسازی نمایند. این مکنده ها به لحاظ شکلی شبیه ماهی مرکب خون آشام هستند، اما در واقع بزرگ تر و پرتعدادتر هستند و با فاصله کمتری کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

دانشمندان از مجموع خصوصیات این حیوان نتیجه گرفته اند که V. rhodanica احتمالا شکارهای خود را در آب های آزاد به دام می انداخته و با استفاده از مکنده های بزرگ و بازوهای پیشرفته خود از آن ها تغذیه می نموده است.

دانشمندان می گویند فقدان ساختارهای چسبنده ماهی های مرکب خون آشام در این موجود می تواند گواهی مبنی بر نزدیکی هرچه بیشتر این جاندار باستانی به اختاپوس های مدرن باشد، منتها برای تایید این مسئله به مطالعات بیشتری احتیاج است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 تیر 1402 بروزرسانی: 23 تیر 1402 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1774

به "پیدا شدن یک هیولای خون آشام، در جنوب فرانسه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیدا شدن یک هیولای خون آشام، در جنوب فرانسه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید