پارچه جین باکیفیت ایرانی با نام برند خارجی عرضه می گردد

به گزارش مجله گرگانلند، عضو جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: یکی از دلایلی که پارچه جین باکیفیت ایرانی با نام و برند خارجی فراوری و عرضه می گردد، توسعه نیافتن برند فراوری پوشاک جین در کشور است.

پارچه جین باکیفیت ایرانی با نام برند خارجی عرضه می گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علیرضا حائری با بیان اینکه سود دهی اصلی صنعت نساجی در بخش پوشاک و تبدیل پارچه به پوشاک است، یادآور شد: تا به امروز در این بخش در ایجاد برند هایی که فراوریکننده پوشاک جین باشند، توفیقی نداشته ایم و شلوار، کاپشن، لباس بچه گانه و ... با برند معروف نداریم.

عضو جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: در غیر این صورت احتمال اینکه پس از خودکفایی در فراوری پارچه جین در سال های آینده، این پارچه ها سر از کشور های دیگر در آورده و پس از تبدیل شدن به پوشاک با چند برابر قیمت به کشورمان بازگردد، زیاد است که به معنای هدر رفت انرژی و نیروی کار ارزان قیمت ایرانی است.

وی تاکید نمود: پوشاک، لوکوموتیو صنعت نساجی است و سهم بالایی از ارزش اضافه نموده و سودآوری این صنعت دارد که باید جدی گرفته گردد.

حائری اعلام کرد: امروز 13 واحد فراوری پارچه جین در کشور فعالند که ظرفیت اسمی سالیانه 60 میلیون مترمربعی و ظرفیت واقعی سالیانه 40 میلیون مترمربعی را دارند.

وی به سرانه 83 سانتی متری مصرف پارچه جین در کشور اشاره و گفت: تقاضای سالیانه این پارچه 65 میلیون مترمربع است و نزدیک به 15 میلیون مترمربع کمبود آن از خارج کشور وارد می گردد.

این عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران از برنامه ریزی برای راه اندازی پنج واحد جدید فراوری پارچه جین در کشور اطلاع داد که تا سال 1401 به فراوری رسیده و 50 میلیون متر مربع دیگر به ظرفیت فراوری این پارچه اضافه خواهند کرد.

وی گفت: تا آن سال مجموع ظرفیت عملی پارچه جین در کشور به 90 میلیون متر مربع خواهد رسید و تقاضا و فراوری برابر خواهند شد، در صورت تحقق پیش بینی ها تا سال 1403، افزون بر 13 میلیون متر مربع مازاد فراوری خواهیم داشت و به صادرکننده این پارچه تبدیل خواهیم شد.

دشواری های فراوری پارچه جین

حائری اضافه نمود: فراوری پارچه جین همچون پارچه چادر مشکی دشواری های خاص خود را دارد و نمی توان آن را با هر ماشینی فراوری کرد.

به گفته وی، پیشتر با پارچه های پنبه ای ضخیم و استفاده از ماشین آلات معمولی و زدن رنگ آبی، پارچه به نام جین فراوری می کردند، اما در حقیقت جین نبود و فقط یک پارچه آبی بود.

حائری تاکید نمود: این پارچه باید از مواد اولیه خاص خود از جمله پنبه ظریف و مرغوب با طول الیاف بلند فراوری گردد، همچنین خط ریسندگی آن معمولی نبوده و باید از خط شانه زنی برخوردار باشد تا نخ مرغوب مورد احتیاج این پارچه به دست آید.

خط شانه زنی به ماشین آلاتی اطلاق می گردد که الیاف کوتاه باقی مانده در خط را گرفته و یاری می نماید که الیاف بلند یک دست داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای بافت پارچه جین نیز ماشین آلات سنگین بافت مخصوص، همچنین طراحی پارچه و رنگرزی مخصوص احتیاج دارد.

عضو جامعه متخصصان نساجی ایران، به رنگرزی به عنوان مهمترین بخش کار در فراوری پارچه جین اشاره نمود و گفت: نخ این پارچه پس از چله کشی، برای آهار و بافت ارسال می گردد و تار پارچه آبی رنگ می گردد.

وی اضافه نمود: این در حالی است که پود این پارچه خود رنگ بوده و رنگ پنبه استفاده شده را به خود می گیرد.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 138

به "پارچه جین باکیفیت ایرانی با نام برند خارجی عرضه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارچه جین باکیفیت ایرانی با نام برند خارجی عرضه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید