هفت توصیه غذایی برای پشت میزنشینان

به گزارش مجله گرگانلند، از نظر علمی شما زمانی می توانید وزن خود را کاهش دهید که بیشتر از اندازه کالری که دریافت می کنید، کالری بسوزانید و زمانی که به واسطه کار خود مجبورید ساعت ها یک جا بنشینید، باید فکر لاغر شدن را از ذهنتان بیرون کنید. اما این درست نیست ، زیرا با چاق شدن علاوه بر اندام نامتناسب ، دچار انواع بیماری های جسمی و حتی روحی می شوید.

هفت توصیه غذایی برای پشت میزنشینان

هفت توصیه غذایی برای پشت میزنشینان

در زندگی امروزی که بسیاری از افراد، تحرک چندانی ندارند و بیشتر افراد شاغل هم در یک اتاق یا پشت میز، کارشان را انجام می دهند؛ رژیم غذایی به منظور کاهش وزن امری دست نیافتنی به نظر می رسد.

از نظر علمی شما زمانی می توانید وزن خود را کاهش دهید که بیشتر از میزان کالری که دریافت می کنید، کالری بسوزانید و زمانی که به واسطه کار خود مجبورید ساعت ها یک جا بنشینید، باید فکر لاغر شدن را از ذهنتان بیرون کنید. اما این درست نیست ، زیرا با چاق شدن علاوه بر اندام نامتناسب ، دچار انواع بیماری های جسمی و حتی روحی می شوید.

یکی از مسایل مهم این است که ما همواره فقط به دلیل گرسنگی غذا نمی خوریم. ما به دلایل گوناگونی از جمله فشارهای روحی ، استرس، استشمام بوی خوش غذا، موقعیت ها و مراسم یا عادات و هوس به نوع خاصی از خوراکی ها غذا می خوریم. شاید هم در بسیاری موارد به همین دلیل کنترلی بر آنچه می خوریم نداریم.

بیشتر عوامل فوق جسمی نیستند؛ بلکه روحی بوده و با تفکر ما ارتباط دارند. پس به منظور کنترل عادت غذایی و نوع آنچه می خوریم، باید به دلیلی که باعث خوردن می گردد فکر کنیم و تصمیم بگیریم که آیا ضروری است چیزی بخوریم یا خیر؟

برای این کار هم یک راه عملی به شما ارائه می کنیم. فکر کنید مزه آنچه می خواهید بخورید، با قبل فرق دارد. آیا باز هم مایل به خوردن آن هستید؟ پس از خوردن آن، چه احساسی دارید؟ حالا اگر آن را نخورید ، چه احساسی پیدا می کنید؟ عواقب خوردن شما چیست؟ آیا هیچ ضرری برایتان دارد؟

با توجه به موارد فوق کم کم کنترل بیشتری بر خوردن خود خواهید داشت. حالا می پردازیم به نکاتی که در پشت میز هنگام خوردن باید رعایت کنید:

با تدبیر انتخاب کنید

بسیاری از افراد وقتی در حال کار با رایانه هستند، عادت دارند چیزی بخورند. شاید هم از این کار لذت می برند. اما دقت داشته باشید که انتخاب آنچه می خورید هم بی تأثیر نیست. از مواد غذایی سالم و کم کالری بهره ببرید و حتی الامکان خوراکی ها را روی میز قرار ندهید. در کشو یا کمدی قرار دهید که چند قدم با شما فاصله دارد. به عبارت دیگر آنچه را که می خواهید بخورید، جلوی چشم نگذارید؛ زیرا تماشا مواد غذایی هم انگیزه ای برای خوردن خواهد بود.

آب بنوشید

به جای خوراکی های دیگر،

آب در کنار خود قرار دهید. به این ترتیب به راحتی روزانه 6 تا 8 لیوان آبی را که مورد احتیاج بدن است، می نوشید و به تدریج احساس می کنید بیشتر تشنه آب هستید تا خواستار غذا.

نهار خود را تقسیم بندی کنید

با خود قرار بگذارید که نیمی از ناهار را در آغاز زمان ناهار و نصف دیگر آن را یک ساعت بعد بخورید. این کار تمایل شما را به خوردن کاهش می دهد . ضمناً غذایی که وارد معده می گردد مدتی طول می کشد تا هضم گردد و احساس سیری کنید. بنابراین زمانی که یک ساعت از خوردن نخستین بخش غذا می گذرد، دیگر تمایل زیادی به خوردن بقیه آن نخواهید داشت و هنوز احساس سیری می کنید.

حرکت کنید

هر چقدر می توانید تحرک بدنی داشته باشید، حتی اگر به میزان 10 دقیقه در روز باشد. اگر می توانید هر روز قسمتی از راستا محل کار خود را ، به جای رفتن با اتومبیل و تاکسی ، پیاده بروید.

یکی از مسائل عصر تکنولوژی این است که اخیراً افرادی که در یک ساختمان و در بخش ها یا طبقات متفاوت یا در دو ساختمان کنار هم کار می نمایند، زمانی که باید نوشته یا اطلاعاتی را در قالب اخبار یا جوابیه یا هر چیز دیگری به یکدیگر بدهند، به جای این که بلند شوند و نزد همکار خود در طبقه یا بخشی دیگر بروند، می نشینند و از پست الکترونیک یا تلفن استفاده می نمایند. این کار تحرک افراد را به حداقل می رساند و باعث افزایش وزن بیش از پیش آنها می گردد.

برنامه ورزشی خاصی داشته باشید

چنانچه امکان پیاده روی یا حرکات ورزشی در ساعات گوناگون را ندارید، می توانید با چند نفر از دوستان یا همکاران خود قرار بگذارید و حداقل هفته ای 3 روز و هر بار به مدت یک ساعت در باشگاه ورزشی، ورزش کنید. این کار فقط احتیاج به اراده دارد . وقتی به طور گروهی عمل کنید، انگیزه بیشتری پیدا می کنید و ضمناً زمان هایی که در باشگاه ورزشی هستید جز ورزش امکان کار دیگری ندارید، پس یک توفیق اجباری نصیبتان می گردد. از سوی دیگر پس از انجام حرکات ورزشی احساس شادابی و نشاط بیشتری پیدا خواهید کرد و بقیه روز را سرحال تر پشت سر خواهید گذاشت.

از تجربیات دوستان بهره ببرید

استفاده از تجربیات دوستان یا همکارانی که قبلاً تجربه کاهش وزن داشته اند می تواند موثر باشد و انگیزه ای برای شما محسوب گردد. ضمناً با شیوه های گوناگون هم آشنا می شوید.

از امکانات موجود بهره مند شوید

مقالات، کتاب ها یا تحقیقات اجرا شده منبع بسیار خوبی هستند و می توانید با استفاده از هدایت های آنها و زیر نظر پزشک متخصص عمل کنید و یک بار در ماه با استفاده از ترازو و یک متر ساده ، به ارزیابی وزن و سایز خود بپردازید که پیشرفت های هر چند کوچک در این زمینه هم انگیزه ای برای ادامه راه خواهد بود.

منبع:http://www.aftabir.com

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : kamali-aa

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1318

به "هفت توصیه غذایی برای پشت میزنشینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت توصیه غذایی برای پشت میزنشینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید