هرآنچه باید درباره فیلم ددپول و ولورین بدانید

به گزارش مجله گرگانلند، فیلم ددپول و ولورین (Deadpool & Wolverine) در دوران تازه استودیو مارول منتشر می گردد. باب ایگر و کوین فایگی استراتژی انتشار استودیو مارول را تغییر داده اند، به این ترتیب در طول یک سال، فیلم های کمتری از دنیای سینمایی مارول منتشر خواهد شد، اما آن ها امیدوارند درعوض با بالا بردن کیفیت، تعادلی میان کمیت و کیفیت ایجاد نمایند. به همین علت همه نگاه ها معطوف به فیلم ددپول و ولورین است که تازهترین پروژه دنیای سینمایی مارول به شمار میرود. به خصوص که قسمت سوم ددپول یکی از معدود اقتباس های کمیک بوکی است که در سال 2024 روی پرده سینماها خواهد رفت. ددپول و ولورین برای مارول یک فرصت بزرگ است تا به طرفداران خود ثابت کند کیفیت بر کمیت اولویت دارد و همزمان پایه های حماسه تازه سینمایی خود را بسازد.

هرآنچه باید درباره فیلم ددپول و ولورین بدانید

در فیلم ددپول و ولورین پس از تقریباً یک دهه، برای نخستین بار دو ضدقهرمان محبوب و مشهور با هم متحد می شوند تا راوی یک داستان هیجان انگیز باشند. با وجود اینکه هنوز جزئیات زیادی از فیلم برای جلوگیری از افشا شدن داستان مخفی نگه داشته شده، باز هم چیزهای زیادی درباره ددپول و ولورین و جایگاه آن در دنیای سینمایی مارول وجود دارد. این طور که به نظر می رسد ددپول و ولورین برای همواره دنیای سینمایی مارول را تغییر خواهد داد. در این فیلم ددپول یک بار دیگر ثابت می نماید چه اخلالگر مهم و بزرگی است.

فیلم ددپول و ولورین یک دنباله است، اما نه آن دنباله ای که هواداران انتظارش را دارند

فیلم ددپول و ولورین از خیلی جهات مانند بازسازی به نظر می رسد. این فیلم دنباله ای برای فیلم های ددپول و ددپول 2 است، اما بعضی از آن شخصیت ها و خطوط داستانی سر جای خود باقی می مانند و به قسمت سوم فیلم منتقل نمی شوند. به نظر می رسد که شخصیت هایی مانند دومینو و کیبل در ددپول و ولورین ظاهر نخواهند شد، و در حالی که شخصیت های محبوب هواداران، مانند ناگاسونیک، در فیلم حضور دارند. با این وجود طبق شواهد موجود نقش چنین شخصیت هایی در فیلم بسیار محدود خواهد بود.

ددپول و ولورین فیلمی است که به جدایی ددپول از خانواده اش اختصاص داده شده، امری که بدون شک روی روایت تأثیر خواهد گذاشت. یکی دیگر از شخصیت های اصلی فیلم های ددپول، ونسا، در این فیلم حضور خواهد داشت. از آنجا که در ددپول 2 وید ویلسون برای نجات دادن معشوقه اش ونسا مجبور شد در زمان سفر کند و آن را تغییر بدهد، حضور این شخصیت اهمیت ویژه ای دارد. اکنون که ددپول می تواند در چنددنیای و زمان سفر کند، این نقطه داستانی در ددپول و ولورین اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

شاید مهم ترین و جالب ترین نکته در رابطه با فیلم ددپول و ولورین این نکته باشد که لحن شیطنت آمیز و بزرگسالانه دو فیلم قبلی در آن ادامه پیدا نموده. اکنون سومین قسمت ددپول هنوز از راه نرسیده رکورد فروش بلیت فیلم هایی که رتبه بندی R دریافت نموده اند را شکسته است. با توجه به شخصیت های اصلی فیلم، جای تعجبی هم ندارد. حتی استودیو مارول هم می داند اگر ددپول را با همان حال و هوای بزرگسالانه اش تحویل مخاطب ندهد، با یک شکست تجاری و هنری بزرگ روبرو خواهد شد.

برجسته ترین خبری که از سومین قسمت ددپول آمد، بازگشت ولورین بود، آن هم در دنیای سینمایی مارول. بازگشت غافلگیرنماینده هیو جکمن در قامت ولورین به این معناست که فیلم حاضر نه تنها دنباله ددپول 2، که دنباله فیلم های فرنچایز مردان ایکس (X-Men) نیز به شمار میرود. فیلم های مردان ایکس در رابطه با انسجام و جدول زمانی بسیار پیچیده اند؛ امری که وید ویلسون هنگام شکستن دیوار چهارم بدون شک به آن خواهد پرداخت. اما اینکه فیلم ددپول و ولورین کجای این جدول زمانی قرار می گیرد، رابطه بین ددپول و ولورین را تعیین خواهد نمود.

به نظر می رسد این نسخه از ولورین هنوز وقایع فیلم لوگان (Logan) را تجربه ننموده و برخلاف آنچه تصور می شد، به زندگی بازگردانده نشده است. او حتی داستان فیلم ولورین (The Wolverine) را تجربه ننموده؛ در حقیقت ولورین مذکور، ولورینی از یک واقعیت کاملاً فرق دارد. نکته مهم اینجاست که این موضوع در فیلم شرح داده خواهد شد تا بینندگان مجبور به برآورد نباشند که این ولورین دقیقاً کدام نسخه از ولورین است. به هر حال به وضوح هیو جکمن قصد ندارد خاتمه فیلم لوگان را تغییر بدهد و دوست ندارد تأثیر احساسی بزرگ آن فیلم را خنثی کند.

ددپول و ولورین در دنیای سینمایی مارول رخ می دهد

خریده شدن کمپانی فاکس قرن بیستم به دست کمپانی دیزنی حرکت بزرگی بود؛ به ویژه برای استودیو مارول. ناگهان همه آن شخصیت هایی که خارج از دسترس استودیو مارول بودند نزد او بازگشتند. علاوه بر این، مارول پیروز شد قراردادهایی با سونی ببندد که به او اجازه می داد اسپایدرمن و شخصیت های مرتبط به او را در دنیای سینمایی مارول به تصویر بکشد. این به معنای یک دنیا مشترک واقعی و کامل از شخصیت های مارول بود که در آن هر اتفاقی ممکن بود رخ بدهد.

اما انتقال همه این شخصیت ها و داستان ها از فاکس به مارول ساده نبوده است. اغلب فیلم ها و سریال های مردان ایکس در حال بازگشت مجدد به دنیای سینمایی مارول هستند. در حال حاضر سریال انیمیشنی مردان ایکس 97 (X-Men 97) کمابیش در تداوم با نسخه قبلی خود دوباره جان گرفت و بعضی از شخصیت های کلیدی فرنچایز مردان ایکس تا به امروز در فیلم های مختلف دنیای سینمایی مارول حضور کوتاه داشته اند. اما درنهایت یک گروه تازه از مردان ایکس، با بازیگرهای تازه، در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا خواهند کرد. این موضوع برای گروه چهار شگفت انگیز (the Fantastic Four) نیز صدق می نماید، گروهی که دو کوشش قبلی فاکس برای ایجاد یک فرنچایز سینمایی برای آن ها بازنده شد.

اما به تصویر کشیدن دو شخصیت ددپول و ولورین با شکل و شمایل تازه به این سادگی ها نبود. این دو شخصیت با بازیگرهای فعلی و همین شکل و شمایل محبوبیت به شدت زیادی پیدا نموده بودند، طوری که انتخاب بازیگر تازه برای آن ها تقریباً غیرممکن است. به خصوص برای رایان رینولدز که نقش ددپول را بازی می نماید. به نظر می رسد هیچ بازیگری به میزان رینولدز پتانسیل های این شخصیت را نمی شناسد. به جرأت می توان گفت اگر بازیگر دیگری برای این نقش در دنیای سینمایی مارول انتخاب می شد، پروژه با شکست روبرو می شد.

در فیلم ددپول و ولورین اولین باری است که این دو شخصیت را در دنیای سینمایی مارول می بینیم، به همین دلیل هواداران مارول به شدت هیجان زده شده اند. این روایت جنبه های دیگری از دنیای سینمایی مارول را وارد بازی می نماید. برای مثال سازمان TVA که در سریال لوکی (Loki) شناخته شد، نقش مهمی در فیلم ایفا می نماید و ظاهراً آنتاگونیست فرعی داستان به شمار می آید. دیگر عناصر دنیای سینمایی مارول مانند آلیوث و کلاهخود انت من در طول تریلر دیده شده اند؛ اگرچه آینده این چهره ها در دنیای سینمایی مارول کاملاً تعیین نیست، به نظر می رسد حداقل یک بار دیگر ظاهر خواهند شد.

تا به اینجا به نظر می رسد در این فیلم بزرگ ترین دشمن ددپول و ولورین یک جهش یافته خطرناک به نام کاساندرا نوا است، خواهر پروفسور ایکس مشهور. با حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول، این بدان معناست که انواع و اقسام شوخی ها، حتی در رابطه با کوین فایگی و دیزنی، قرار است در طول فیلم بینندگان را بخنداند. اما هواداران هیجان زده مارول بیش از هر چیزی دوست دارند تعامل ددپول با شخصیت های کلاسیک مارول را دیدن نمایند؛ به خصوص اسپایدرمن.

حماسه چنددنیای

با وجود اینکه ددپول و ولورین دنباله دو فیلم دیگر است و به داستان های روایت شده پیشین ولورین ارتباط دارد و همزمان وظیفه مهم وارد کردن مردان ایکس به دنیای سینمایی مارول را به عهده گرفته، داستان آن نمی توانست هر داستانی باشد. تنها راهی که می شد همه این عناصر را کنار یکدیگر قرار داد، این بود که داستان ددپول و ولورین به حماسه چنددنیای گره زده می شد. ددپولی که در کمیک ها دنیای مارول را نابود نموده بود، اکنون وظیفه پیدا می نماید آن را نجات بدهد و برای این کار به یاری ولورین افسانه ای احتیاج دارد.

با وجود اینکه در طول داستان این دو شخصیت در دنیا های بسیاری سفر می نمایند، هواداران توقع دارند نسخه های متفاوت ددپول و ولورین را در فیلم ببینند. برای مثال داگ پول (نسخه سگ ددپول) پیشاپیش در تریلرها حضور پیدا نموده. در کمیک ها چیزی به نام سپاه ددپول (Deadpool Corps) وجود دارد؛ گروهی از ددپول ها از سراسر چنددنیای که برای اهداف مشترک با هم متحد می شوند. بعید نیست در ددپول و ولورین به چنین سپاهی اشاره گردد. لوگان نیز ممکن است نسخه های متفاوتی داشته باشد، نسخه هایی که به دست بازیگران متفاوتی به تصویر کشیده شده اند. مارول حتی می تواند از این طریق سلیقه مخاطبان خود را بسنجد.

وقتی از فیلم هایی با موضوع چنددنیای صحبت می کنیم، همواره پای چند حضور افتخاری در میان است. این امر در رابطه با فیلم ددپول و ولورین نیز صدق می نماید و تأیید شده که حضورهای کوتاه و افتخاری متعددی در این فیلم وجود دارد. در تریلرهای منتشر شده دیده ایم که افرادی مانند لیدی دث استرایک و تود از فیلم های مردان ایکس در فیلم ظاهر خواهند شد. علاوه بر این، به نظر می رسد ددپول و ولورین در نقطه ای از داستان، یک نوع میدان نبرد چنددنیای خواهد داشت که شخصیت های مارول، که پیش تر به فاکس تعلق داشتند، در آن حضور دارند.

درنهایت ددپول و ولورین نوید دوره تازهی از دنیای سینمایی مارول را می دهد. دوره ای هیجان انگیز که هواداران برای مدت ها انتظار آن را می کشیدند.

منبع: CBR

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1403 بروزرسانی: 12 خرداد 1403 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1814

به "هرآنچه باید درباره فیلم ددپول و ولورین بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید درباره فیلم ددپول و ولورین بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید