فرهاد اصلانی: به مردم این همه شوک وارد نکنید

به گزارش مجله گرگانلند، بازیگر مطرح سینمای ایران گفت: اگر دولتی ها می توانند، بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده اند. بهتر نیست لااقل در مورد هر موضوعی حرف نزنید؟

فرهاد اصلانی: به مردم این همه شوک وارد نکنید

به گزارش، طرح معافیت مالیاتی هنرمندان، از آن دست سوژه هایی است که هرچند در همین روز های اخیر از طرف دولت اعلام شده است، اما در همین مدت نیز با واکنش هایی موافق و مخالف روبرو بوده؛ تا جایی که حتی خود هنرمندان از جمله چهره های شناخته شده نیز اعلام چنین مباحثی را بدون هرگونه شفافیت برنمی تابند.

در همین رابطه فرهاد اصلانی، بازیگر سینما و تلویزیون اعلام چنین مباحثی را موجب تشدید نگرانی های مردم دانست و اذعان کرد: ما متاسفانه در همین چندوقت اخیر در کشورمان حواشی بدی را از سر گذراندیم؛ بنابراین انتظار داریم که دیگر مسئولین و دولتمردان ما حداقل با حرف هایی که می زنند، نمک به زخم مردم نپاشند.

وی تأکید کرد: مردم ما این روز ها خودشان به حد کافی مشکل دارند و شاهد اتفافات دردناکی هستند، اما بازهم با اعلام بدون شفافیت برخی موضوعات و طرح هایی مثل همین مالیات ندادن هنرمندان، آنان را ناراحت می کنند و چه بسا در مقابل هنرمندان قرار می دهند.

این بازیگر گفت: مردم ما امروز حتی نمی توانند این همه مسائل روزمره را هم هضم کنند، چه رسد به نظرات برخی که بجای خود عجیب و غریب است. لااقل دولتمردان ما یا درست حرف بزنند، یا واقعا اگر حرفی بر زبان نیاورند، قشنگ تر است.

اصلانی با اشاره به خبر فروش صندلی اتوبوس در پایتخت گفت: خود این دوستان بگویند که آیا چنین تصمیمات و یا چنین نظرات نسنجیده ای، شکنجه مردم نیست؟ لااقل به مردم این همه شوک وارد نکنید.

وی همچنین تأکید کرد: متاسفانه کلمه سلبریتی را این روز ها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می دهند.

دولتمردان ما کاری کرده اند که امروز عده ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه تنها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب کرده اند.

این بازیگر برگزیده جشنواره فجر اینگونه انتقاد کرد: هنرمند هر مملکتی دوست دارد زبان گویای مردمش باشد نه اینکه باری به مسائلش اضافه کند. کاری نکنند که بین ما و مردم فاصله بیفتد. اگر نمی خواهند ما سینمایی داشته باشیم، خب رسما اعلام کنند.

اصلانی این مخالفت ها را از طرف عامه مردم ندانست و گفت: حتی همین موضوع گرانی دستمزد های بازیگران را دستگاه های تبلیغاتی به راه انداختند. باید به خود مسئولین گفت که خود شما باعث گرانی سینما شده اید.

وی در اینباره شرح داد: دولتمردان ما کاری کرده اند که امروز عده ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه تن ها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب کرده اند.

این بازیگر سریال های مطرحی همچون مختارنامه اشاره داشت: خب معلوم است که با این برنامه ریزی، هیچوقت نمی توانیم در مورد تعیین سانسور، خطوط قرمز و سیاست های کلان به یک جمع بندی برسیم. این ها شهامت ندارند که بالاخره تکلیف این موارد تعیین کنند.

اصلانی درباره طرح معافیت مالیاتی هنرمندان نیز تأکید کرد: نکند دوستان فکر کرده اند که به کشف جدیدی رسیده اند؟ مساله ای که این چند وقته هم بوده، اما اینکه این موضوع را چرا بدون جزئیات لازم و شفافیت خاطرنشان کرده اند، جای تعجب دارد.

وی ادامه داد: ما موظفیم که همه ساله تمام دستمزد ها و کارکردمان را از طریق خانه سینما به اداره مالیات اعلام کنیم؛ یعنی در آنجا پرونده داشته ایم. اگر هم اعلام نمی کردیم، جریمه می شدیم. اتفاقی که یک سال برای خود من که در خارج از کشور بودم، هم رخ داد.

متاسفانه کلمه سلبریتی را این روز ها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می دهند.

بازیگر سریال درحال ساخت سلمان فارسی گفت: تازه در این چند ساله اخیر، طرح معافیات مالیاتی درمورد ما اجرایی شده، آنهم به شرطی که برویم دستمزدمان را اعلام کنیم و در خانه سینما ثبت شود.

اصلانی با انتقاد از بیان چنین مسائلی در جامعه، خاطرنشان کرد: اگر متولیان ما می توانند بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده اند. هیچ ضابطه ای هم برای ورود آنان تعیین نمی کنند.

وی در همین رابطه گفت: وقتی دولت یارانه سینما را حذف می کند، کمکی به فیلمساز نمی کند، و فیلمساز هم برای فیلمسازی به بودجه و سرمایه نیاز دارد، خب تعیین است که راه برای ورود هر سرمایه ای به این عرصه باز می شود.

فرهاد اصلانی در نهایت تذکر داد: حتی همین هایی که این روز ها به اسم سرمایه گذار در سینما مالیاتی هم نمی دهند، گاه ساختار تشکیلات و سازمان دهی شده، دارند؛ بی آنکه کسی بداند از کجا به سینما آمده اند و همچنان هم می آیند؟

منبع:دانشجو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 110

به "فرهاد اصلانی: به مردم این همه شوک وارد نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهاد اصلانی: به مردم این همه شوک وارد نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید