میزان شیوع ناباروری در زنان خوزستانی آنالیز می گردد

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران/خوزستان رئیس مرکز بهداشت خوزستان از آنالیز میزان شیوع ناباروری در بانوان استان اطلاع داد.

میزان شیوع ناباروری در زنان خوزستانی آنالیز می گردد

دکتر سید مهدی حسینی زاده در گفت وگو با مجله گرگانلند، اظهار کرد: ناباروری به عنوان یک مشکل سلامت باروری، نظام سلامت را در ابعاد مختلف باچالش های متعددی روبرو نموده است که با توجه به سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی در افزایش موالید و ترویج فرزندآوری، شناخت وضعیت افراد نابارور و علل آن به منظور برنامه ریزی مناسب و موثر از اهمیت خاصی برخوردار است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مشکل ناباروری یکی از معضلات جوامع امروزی است. از این رو شناخت اپیدمیولوژیکی این مشکل یعنی فراوانی و معین نماینده های آن یاری شایانی در یافتن نقاط مناسب مداخله برای کاستن از بار این مشکل خواهد نمود.

وی اضافه کرد: طبق برآورد اجرا شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2010 حدود 50 میلیون زوج در جهان از ناباروری رنج می برند.

حسینی زاده ادامه داد: آخرین آنالیز اجرا شده در ایران نیز در سال 2010 بوده و تنها شیوع ناباروری اولیه در زنان 20 تا 40 سال به دست آمده است، بنابراین با توجه به اهمیت دسترسی به آمار دقیق و به روز در برنامه ریزی و اجرای مداخلات پیشگیرانه، طرح آنالیز شیوع ناباروری به منظور برآورد دقیق ناباروری اولیه و ثانویه در زنان 15 تا 49 ساله ایرانی طراحی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این طرح از 18 آبان ماه امسال به مدت یک ماه در سراسر کشور و در خوزستان نیز در شهرستان های اهواز، باغملک، کارون و خرمشهر اجرا می گردد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان توضیح داد: در قالب این طرح، نمایندگان مرکز بهداشت با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر به درب منازل در مناطق شهری و روستایی این شهرها مراجعه می نمایند و روند کار تنها پر کردن فرم پرسشنامه برای زنان 15 تا 49 ساله همسردار واجد شرایط پژوهش است و هیچ گونه نمونه گیری، تزریق، آزمایش و یا تجویز دارو برای افراد انجام نخواهد شد.

حسینی زاده با اشاره به شرایط زنان هدف این طرح، گفت: این زنان باید حداقل یک بار سابقه ازدواج داشته و نیز یک سال از زندگی مشترکشان گذشته باشد. در خصوص زنان 35 سال و بیشتر باید این مدت حداقل شش ماه باشد. همچنین باید توجه گردد اظهارات فرد مبنی بر داشتن سابقه ازدواج کفایت می نماید و در زمان تکمیل پرسشنامه احتیاج به رویت هیچگونه سند و مدرک شناسایی از قبیل شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و موارد دیگر در این زمینه نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 53

به "میزان شیوع ناباروری در زنان خوزستانی آنالیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان شیوع ناباروری در زنان خوزستانی آنالیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید