معرفی 5 محصول فناورانه برای کاهش آلودگی هوا

به گزارش مجله گرگانلند، این محققان علاوه بر موتورسیکلت برقی، دو محصول فناورانه دیگری، چون ایستگاه شارژ و زیر سیستم های اصلی مانند الکتروموتور و باتری پک های را عرضه کردند.

معرفی 5 محصول فناورانه برای کاهش آلودگی هوا

طی برگزاری نمایشگاه و نشستی در مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری پنج محصول مربوط به کاهش آلاینده های هوا معرفی شدند.

یاری به توسعه و بومی سازی فناوری های دارای متقاضی از جمله ماموریت های مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری است؛ از این رو این مرکز با توجه به افزایش معضل آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهر ها اقدام به برگزاری نمایشگاهی از دستاورد های محققان در حوزه کاهش آلودگی هوا کرد.

در این مراسم که به مناسبت هفته هوای پاک برگزار گردید، دو فناوری فراوری انبوه موتور سیکلت برقی و فراوری فیلتر دوده ذرات دیزل DPF معرفی شدند.

یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری موتور سیکلت برقی در 4 مدل شده است. این موتور دارای سیستم VCU است. این سیستم یک سامانه هوشمند برای عیب یابی موتور است و به صورت لحظه ای عیوب ایجاد شده در موتور را به کاربر ارائه می دهد.

این محققان علاوه بر موتورسیکلت برقی، دو محصول فناورانه دیگری، چون ایستگاه شارژ و زیر سیستم های اصلی مانند الکتروموتور و باتری پک های را عرضه کردند.

باتری پک های فراوری این شرکت ضد شوک و ضربه، ضد آتش و مقاوم در برابر آب است، ضمن آنکه در دمای تا منهای 30 درجه سانتیگراد قادر به فعالیت است.

این محققان همچنین پیروز به طراحی و ساخت قطعات شارژ برقی شدند.

طراحی و فراوری الکتروموتور های گشتاور بالا BLDC کولر های آبی از دیگر دستاورد های این شرکت است. مصرف بالای برق کولر های آبی بار زیادی را بر نیروگاه ها وارد می نمایند و این موتور قادر به افزایش راندمان 45 درصدی در این کولر ها می گردد. با این الکتروموتور تا 10 هزار مگاوات از بار نیروگاه ها کاسته می گردد.

فراوری فیلتر های دوده

در این نمایشگاه از سوی یکی از شرکت های دانش بنیان فیلتر های دوده ذرات دیزل DPF ارائه شد. این فیلتر با همکاری شرکت اتوبوسرانی بر روی اتوبوس های دو کابینه برای تست میدانی نصب شده است. این محققان همچنین سیستم پایش هوشمند نیز عرضه نموده اند که بر روی اتوبوس های دو کابینه نصب شده و به مدت 2 هفته است که داده ها را به اپراتور ارسال می نماید.

این سیستم وارداتی است و سیستم ساخته شده در این شرکت، اطلاعاتی نظیر دما و فشار را ارائه می دهند.

عرضه هسته کاتالیست خودرو

بر اساس آمار ها 70 درصد آلودگی هوا مربوط به سیستم های متحرک است و کاربرد کاتالیست در خودرو ها قادر هستند که تا 90 درصد گاز های سمی خارج شده از موتور خودرو ها را بی اثر نمایند. در این راستا محققان یکی از شرکت های دانش بنیان اقدام به فراوری هسته کاتالیست خودرو کردند.

ساخت کاتالیست شامل بخش های ساخت هسته سرامیکی، پوشش دهی با محلول کاتالیست و جای گذاری در کاور فلزی است و این محققان هسته سرامیکی را فراوری کردند.

این قطعه وارداتی است و به عنوان حلقه مفقوده فراوری کاتالیست خودرو است. این طرح با همکاری ایران و چین از 2.5 سال در حال انجام است و کوچکترین و کم هزینه ترین ماژول برای خط فراوری انتخاب شده است. ظرفیت فراوری این محصول 300 هزار قطعه هسته سرامیکی در سال است. این محصول قابلیت پاس کردن استاندارد های یورو 5 به بالا را دارد.

ناوگان هوشمند موتور سیکلت

در این طرح اولین ناوگان حمل و نقل برقی برای کالا راه اندازی شده است. این طرح پلتفرم اجازه وسیله نقلیه برقی برای حمل بار است. پروتکلی برای انرژی تعریف شده و هر فردی که وارد آن باشد، باید مطابق دستوالعمل ها اقدام کند. در این طرح هم فرد می تواند خودش موتور خریداری و هم کرایه کند. کرایه موتور های این ناوگان 3 ساله است.

این طرح در رشت به دلیل مسطح بودن و آلودگی هوا پیاده سازی شده است.

راه اندازی کارخانه باتری لیتیوم- یون

این طرح با حمایت مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به یکی از شرکت واگذار شده است و طی آن قرار است حجم بازار باتری های لیتیم-یون برای کاربرد در خودرو های برقی مورد ارزیابی قرار گیرد. بر اساس پیش بینی ها تا سال 2025 جهان به سمت فراوری خودرو های برقی حرکت خواهد نمود.

بر اساس برآورد ها اگر قرار باشد که خودروساز های کشور سالانه 20 هزار خودرو فراوری نمایند، ما برای تامین این میزان خودروی برقی احتیاج به فراوری یک گیگاوات ساعت باتری در سال داریم.

منبع: فرادید
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 948

به "معرفی 5 محصول فناورانه برای کاهش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 5 محصول فناورانه برای کاهش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید