مشهورترین سیاهچاله دنیا بزرگ تر از تصورات پیشین است

به گزارش مجله گرگانلند، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ترندز، سیستم CygnusX-1 خانه یکی از مشهورترین سیاه چاله های دنیا است. در حقیقت نخستین سیاه چاله رصد شده در دنیا بود و مطالعات بسیار زیادی روی این نوع انجام شد. حتی استیون هاوکینگ و کیپ ترون درباره این سیاه چاله شرط بندی نموده بودند. ترون در سال 1974 میلادی شرط بست که این شیء آسمانی سیاه چاله است. هاوکینگ در سال 1990 پس از آنالیز اطلاعات این نتیجه را تأیید کرد.

مشهورترین سیاهچاله دنیا بزرگ تر از تصورات پیشین است

اکنون ستاره شناسان مرکز بین المللی تحقیقات رادیویی ستاره شناسی (ICRAR) نکته ای شگفت آور درباره این شیء آسمانی کشف نموده و متوجه شده اند سیاهچاله مذکور عظیم تر و در فاصله دورتری نسبت به تصورات قبلی محققان واقع شده است.

محققان با استفاده از تلسکوپ های Very Long Baseline Array (مجموعه ای از 10 بشقاب تلسکوپ در سراسر آمریکا) و روشی مبنی بر رصد اشیا از زوایای مختلف هنگام چرخش زمین، فاصله این سیاهچاله را دقیق تر اندازه گیری کردند.

جیمز میلر جونز محقق ارشد پژوهش در این باره می گوید: اگر بتوانیم یک شیء آسمانی را از موقعیت های مختلف آنالیز کنیم، می توان با اندازه گیری مسافت شیء نسبت به اشیای پس زمینه، فاصله آن را تا زمین بیابیم.

اطلاعاتی که به تازگی جمع آوری شده با خوانش های یک دهه قبل مقایسه شدند و به این ترتیب حجم اضافی سیاه چاله اندازه گیری شد. میلر جونز در این باره می افزاید: طی 6 روز ما مدار کامل سیاه چاله را رصد کردیم و در مرحله بعد مشاهدات تلسکوپ از همان منظومه را در سال 2011 به کار گرفتیم. این روش و اندازه گیری های جدید به ما نشان داد سیستم مذکور بسیار دوردست تر از تصورات قبلی است و حجم سیاهچاله نیز عظیم تر است.

پژوهش های جدید نشان می دهد حجم سیاهچاله 21 بار بیشتر از خورشید است و فاصله آن 50 درصد بیشتر از تصورات قبلی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1002

به "مشهورترین سیاهچاله دنیا بزرگ تر از تصورات پیشین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین سیاهچاله دنیا بزرگ تر از تصورات پیشین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید