مرد نمکی شماره 4 ثبت ملی شد

به گزارش مجله گرگانلند، مرد نمکی شماره 4 سالم ترین و کامل ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد زنجان ثبت ملی شد.

مرد نمکی شماره 4 ثبت ملی شد

یحیی رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت:

در جلسه شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور مرد نمکی شماره 4 که سالم ترین و کامل­ ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد با قدمتی 2 هزار و 300 ساله است، ثبت ملی شد.

رحمتی اضافه کرد:

با وجود آسیب دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت ­های بدن سالم به جای مانده است که شامل مجموعه استخوان ها و بافت نرم وی است که بر اثر از دست دادن آب بدن کاملا خشک شده است.

وی با اشاره به اینکه این مرد نمکی به هنگام کشف جسد در شرایط دمر قرار داشت، ادامه داد:

هم اکنون این مرد نمکی در موزه مردان نمکی عمارت ذوالفقاری زنجان نگهداری می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت:

دست­ های مرد نمکی شماره 4 از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود و پای راست به صورت نیمه باز و پای دیگر جمع شده در زیر شکم قرار داشت.

وی اضافه کرد که با وجود شکستگی جمجمه در چند قسمت علت مرگ بر اساس تحقیقات انجام یافته فشار بر قفسه سینه و پارگی قلب در نتیجه ریزش تونل ­ها و ریزش خاک و آوار روی وی بوده است.

رحمتی بیان نمود که بر اساس تحقیقات انجام گرفته معین شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده که به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است. قد این مومیایی 170 تا 175 سانتی متر است و بر گوش­ هایش حلقه هایی از جنس نقره دیده می گردد.

رحمتی با اشاره به اینکه موهای سر مرد نمکی کوتاه و به رنگ خرمایی است یادآور شد:

به همراه این جوان مومیایی شده اشیای جالب توجهی نیز کشف شده که یکی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است که در غلافی چرمی به کمربند پارچه ای او بسته شده است از اشیای دیگر می­ توان به دو کوزه کوچک سفالی سالم اشاره نمود.

به گفته رحمتی، بعلاوه طناب­ های گیاهی، یک مهره کوچک با لعاب آبی، یک پی سوز سالم دودزده، 111 تکه سفال و ... نیز همراه این جسد یافت شده است.

رحمتی در خاتمه در خصوص پوشش مرد نمکی گفت:

از ویژگی های بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس کامل است که بر تن او دیده می­ گردد، این لباس از بالا پوشی بلند، یک شلوار و کفش چرمی تشکیل شده است.

منبع: کجارو / farsnews.com
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1476

به "مرد نمکی شماره 4 ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرد نمکی شماره 4 ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید