محصول انقلابی اپل در راه است

به گزارش مجله گرگانلند، تکنولوژی واقعیت ترکیبی (mixed reality) حالا به یکی از آینده دارترین فرایند های تکنولوژی تبدیل شده است. جهت این تکنولوژی توسعه و تولید هدست های کوچک تر و ارزان تر بوده است و محصولات موفقی، چون پلی استیشن VR ساخت شرکت سونی و Oculus Quests ساخت شرکت فیس بوک نشان دهنده ارزش های واقعی این بازار بوده اند. برای مشتریان شخصی هدف این هدست ها ساده است.

محصول انقلابی اپل در راه است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

آن ها آن را می پوشند و به مکان دیگری به اصطلاح تله پورت می شوند. برای مشتریان شرکتی این هدست ها، اما ماجرا به این سادگی نیست. این شرکت ها و به خصوص شرکت هایی که در حوزه داده فعال هستند به کندی خود را با این محصول انطباق داده اند. گران بودن قیمت و موارد استفاده کم، چالش های زیادی را برای مشتریان شرکتی این هدست ها ایجاد کرده، با این حال برخی از این شرکت ها همچنان به دنبال موارد استفاده از آن هستند، به رغم اینکه برخی شرکت های بزرگ تکنولوژی (مانند گوگل) اساسا از تولید این محصول منصرف شده اند.

برای سال ها خبر های ضد و نقیضی درباره هدست اپل منتشر شده، اما روز گذشته بلومبرگ خبر داد که اپل می خواهد ابتدا یک هدست گرانقیمت وارد بازار کند تا توسعه دهندگان و بازارگاه بزرگ تری از آن ایجاد شود و در آینده یک عینک سبک واقعیت مجازی را عرضه کند. این استراتژی ای است که پیش از این بسکمک از متخصصان به اپل پیشنهاد می کردند که ابتدا محصولی برای تولید اپلیکیشن ها برای توسعه دهندگان عرضه می شود و شرکت ها/ برنامه نویسان قادر باشند محصولات تجاری برای آن بسازند و سپس بعد از آماده شدن بازار برای ارائه یک محصول سخت افزاری عمومی اپل اقدام به عرضه محصولش کند.

تابستان گذشته برخی خبر های غیر رسمی حاکی از آن بود که اپل با مهمترین شریک سخت افزاری خود یعنی فاکسکان مشغول کار روی تولید لنز های محصول جدید این است: هدست واقعیت مجازی. البته اپل و فاکسکان حداقل سه سال است که روی ساخت لنز های AR کار می کنند، اما گفته شد که کار ساخت این لنز ها در ماه می سال 2020 امسال وارد فاز تست اعتبارسنجی مهندسی شد. به این ترتیب این لنز ها از مرحله نمونه اولیه خارج شده و برای آزمایش تولید انبوه آماده می شوند.

به رغم این در همان زمان گفته می شود این لنز ها و خود هدست واقعیت مجازی اپل حداقل دوسال تا تولید عمده و ورود به بازار فاصله دارند. براساس پیش بینی های قبلی هدست واقعیت مجازی که احتمالا تا قبل از سال 2022 معرفی می شود مهم ترین محصول اپل بعد از معرفی ساعت اپل (اپل واچ) است. با این حال گزارش بلومبرگ حاکی است اپل از ابتدا قصد داشت نخستین هدست AR خود را در سال 2020 عرضه کند، اما بعدا این زمان را به تاخیر انداخت.

واقعیت ترکیبی و چالش های اپل

ترکیبی از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) را واقعیت ترکیبی می نامند. مثلا قرار دادن سر یک حیوان روی تصویر انسان (چیزی که بسکمک از اپلیکیشن ها امروزه انجام می دهند). احتمالا پرسش اصلی این است که اپل روی کدام حوزه بیشتر تمرکز خواهد کرد؟ واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی و پاسخ احتمالا این است: هردو و قطعا در این راستا از دوربین های پیشرفته ای می گذرد که اپل درسال های اخیر روی محصولاتش (آی فون و آی پد) از آن ها بهره گرفته است.

درحال حاضر گزارش ها حاکی است که اپل فعلا در هدست خود روی واقعیت مجازی و به طور محدودی هم روی واقعیت افزوده تمرکز کرده است. این شبیه همان کاری است که فیس بوک در هدست واقعیت مجازی اش انجام داد. اپل همیشه گفته موضوع واقعیت افزوده را به عنوان یک فرصت بزرگ بررسی می کند و به نظر می رسد اگر یک محصول با قیمت بالا مد نظر باشد این محصول فعلا برای گیم یا محصولات سرگرمی مناسب نیست.

درحال حاضر یک شرکت مشهور در عرصه واقعیت ترکیبی Magic Leap است که سرمایه قابل توجهی هم برای ساخت یک محصول کامل جذب کرد. این شرکت از عبارت محاسبه فضایی به عنوان جایگزین تکنولوژی واقعیت ترکیبی استفاده می کند، اما برای تجاری سازی این محصول سخت افزاری اش به مسائل زیادی برخورد. اپل هم تقریبا باید همین راستا را برای محصولش طی کند جز اینکه اشتباهات Magic Leap را تکرار نکند.

درحالی که پروژه واقعیت ترکیبی اپل درحال توسعه است ابهامات زیادی وجود دارد که آیا این هدست برای کار نیاز به یک دستگاه دیگر (آی فون یا مک) دارد یا نه. در صورتی که هدست برای کار کردن نیاز به یک محصول جانبی (مثل آی فون) داشته باشد یک مزیت آن این خواهد بود که از وزن آن کاسته خواهد شد، اما در عین حال چالش هایی هم به وجود خواهد آمد شبیه هدست فیس بوک و مسائل آن با ویندوز. اما شرکت های دیگر هم مسائل خود را داشته اند مثلا مجیک لیپ این مشکل را با ساخت یک دستگاه (شبیه کوله پشتی) بزرگ حل کرد یا برخی دیگر سازندگان هدست هم از اتصال به دستگاه اندرویدی بهره گرفتند. اما واقعیت این است که همه انتظار دارند محصول واقعیت ترکیبی آینده یک محصول جدا و سبک باشد که بتواند همه وظایف (ارتباطی) را هم انجام دهد و این یک چالش بزرگ برای چنین محصولی است.

گفته می شود این دستگاه، می تواند آغازگر دوران جدیدی در شرکت اپل باشد و به عنوان محصول جایگزین گوشی ها آی فون، در اختیار کاربران قرار گیرد. البته فعلا و با توجه به تکنولوژی ها موجود، تصور اینکه بخواهیم گوشی ها هوشمند یا آی فون خود را با یک عینک هوشمند جابه جا کنیم، کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

درس آموزی از داستان های ناپیروز

با این حال، عینک ها یا هدست ها پوشیدنی هوشمند هنوز مورد توجه جدی قرار نگرفته اند و اخیرا نیز شرکت گوگل نتوانست با عینک گوگل گلس به توفیق چندانی دست یابد و در این پروژه شکست خورد. بدیهی است که بازار هنوز آمادگی پذیرش عینک ها یا هدست ها هوشمند را ندارد و تنها راه چاره، انتظار است.

اپل از سال 2017 به دنبال ساخت هدست واقعیت ترکیبی خود بوده و از همان ابتدا روی عرضه در سال2020 تاکید می شد، اما حالا زمان بندی جدید احتمالا عرضه در سال 2022 است. تازه ترین گزارش ها از بلومبرگ حاکی است که زمان رونمایی این محصول در 2022 تا عرضه یک عینک سبک واقعیت مجازی ممکن است یکی دو سالی طول بکشد.

اپل نشان داده علاقه ای ندارد حتما در یک عرصه اولین باشد مانند تبلت که وقتی وارد این عرصه شد که سال ها بود مایکروسافت تبلت های ویندوزی عرضه می کرد، اما اپل با عرضه ای پد تحول بزرگی در بازار تبلت به وجود آورد. رویکرد اپل برای شرکت ها و برنامه نویسان بسیار خوب خواهد بود، چراکه آن ها طی این زمان فرصت قابل توجهی دارند تا بدون هیچ فشاری از سوی کاربران روی تولید برنامه های مبتنی بر واقعیت ترکیبی کار کنند. اگر هدست واقعیت مجازی اپل 1000 یا 2000 دلار قیمت گذاری شود احتمالا تا حد زیادی همان گروه اندک از شرکت ها وبرنامه نویسان سراغ آن خواهند آمد همان ها که پیش از این هم سراغ هولولنز مایکروسافت و عینک گوگل رفتند هرچند در نهایت مایکروسافت و گوگل راستا توسعه هدست و عینک واقعیت مجازی را ادامه ندادند.

از نظر نرم افزاری اپل به خوبی قادر به ایجاد پلت فرم برای تولید اپلیکیشن های واقعیت مجازی را دارد. هم زیرساخت تولید اپلیکیشن واقعیت افزوده این شرکت ARKit از سال 2017 مشغول به کار بوده وهم سخت افزار های این شرکت برای واقعیت مجازی قدرتمند و آماده شده اند.

برخی از متخصصان هم زمان با انتشار گزارش های جدید اعلام کردند که تولید دستگاهی با مشخصات اعلام شده در گزارش، فراتر از قابلیت های کنونی اپل است. مشخصاتی از جمله دو صفحه نمایش با رزولوشن K 8 یا اتصال بی سیم به یک باکس با یک پردازنده فوق حرفه ای که در بازار کنونی مشابه آن وجود ندارد. در هر صورت این اخبار رسمی نیست و امکان تغییر نیز در آن وجود دارد. اما ظاهرا منبع اخبار کاملا مطمئن است که اپل در راستای توسعه تکنولوژی AR قدم برداشته است. حتی چندی قبل مدیر عامل اپل تیم کوک نیز به تکنولوژی AR اشاره کرد و گفت که این تکنولوژی می تواند به کل شیوه ارتباط با فضای دیجیتال را متحول کند.

اپل همیشه نشان داده عجله ای برای حضور در یک بازار ندارد، ولی بعد از حضور در آن بازار محصولات قدرتمندی عرضه می کند که توان رقابت بالایی داشته باشند. اما این به آن معنا نیست که اپل همیشه پیروز بوده است. یک واقعیت بزرگ این است که اپل به رغم اینکه حالا یک شرکت یک تریلیون دلاری است سال هاست یک محصول بزرگ انقلابی تولید نکرده است این موضوع به خصوص بعد از خروج استیو جابز از این شرکت رخ داده است. به نظر می رسد واقعیت ترکیبی جایی است که اپل می تواند با یک حضور همه جانبه (شامل ساخت بازار اپلیکیشن و سخت افزار) در آن عرض اندامی در سطح محصولاتی، چون آی فون و آی پد داشته باشد.

اپل درحال حاضر از تمام ظرفیت لازم برای تولید یک محصول انقلابی در این عرصه برخوردار است و چند سال فرصت بیشتر هم به این شرکت اجازه می دهد که یک محصول کامل نسبت به رقبا ارائه کند. چند سال فرصت بیشتر به معنی رشد تکنولوژی هایی، چون هوش مصنوعی، پردازش تصویر، واقعیت مجازی و... هم هست که همه آن ها در کنار توسعه پردازنده های اختصاصی که اپل در حال وارد کردن آن به محصولاتش است می تواند به توسعه یک پلت فرم قدرتمند و انقلابی کمک کند، اما آیا اپل جاه طلبی های زمان استیو جابز را هم دارد؟ بعید به نظر می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 966

به "محصول انقلابی اپل در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصول انقلابی اپل در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید