قالیباف: تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل سیاستی شکست خورده است

به گزارش مجله گرگانلند، تهران (پانا) - رئیس مجلس شورای اسلامی در ملاقات با سفیر ترکیه تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل را سیاستی شکست خورده دانست.

قالیباف: تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل سیاستی شکست خورده است

به گزارش روابط عمومی مجلس، محمدباقر قالیباف در ملاقات با دریا اورس سفیر ترکیه با اشاره به پیوندهای عمیق و تاریخی ایران و ترکیه تحریم ­های آمریکا علیه کشورهای مستقل را سیاستی شکست خورده خواند و اضافه کرد: در سال­های اخیر علیرغم اعمال تحریم های ظالمانه و سیاست یکجانبه گرایی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران، پایه های فراوریات داخلی کشور محکم تر و تهدیدها به فرصت تبدیل شدند که آثار آن در آینده نزدیک قابل مشاهده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شیوع کرونا از دلایل کاهش مناسبات تجاری میان ایران و ترکیه است، گفت: این موضوع سبب مشکلاتی در حوزه بازارچه های مرزی و تجارت رسمی شد و امیدوارم با تمهیدات مسوولان ایران و ترکیه بتوانیم هرچه سریعتر از موانع عبور کنیم.

قالیباف با بیان اینکه هر دو کشور باید از فرصت ها استفاده نموده و روابط مالی و غلبه بر شرایط کرونایی را بیش از پیش تقویت نمایند، گفت: فرایند رو به رشد ارتباطات فیمابین و توسعه دو کشور در منطقه، فرصت های فراوانی برای همکاری­های همه جانبه فراهم آورده که باید از آن در راستای منافع دو ملت بهره ببریم.

رییس مجلس شورای اسلامی ارتباطات میان مجالس ایران و ترکیه را مهم و با اهمیت دانست و اعلام نمود: توسعه همکاری های مجلسی با کشورهای همسایه بویژه با مجلس ترکیه از اولویت­های مجلس شورای اسلامی است و گسترش مراودات مجلسی می تواند تأثیرات مثبتی در موضوعات منطقه­ ای و بین­ المللی داشته باشد.

دریا اورس سفیر ترکیه در تهران نیز در این ملاقات گفت: مجالس دو کشور از صندلی مهمی برخوردار هستند و مجلس ترکیه بر توسعه هرچه بیشتر مراودات مجلسی با مجلس شورای اسلامی تأکید دارد.

سفیر ترکیه در تهران یادآور شد: ترکیه نیز همانند بعضی کشورهای غربی و ایران موضوع فراوری واکسن کرونا را دنبال می نماید. امیدواریم در سال آینده میلادی با فراوری واکسن کرونا و بهبود اوضاع مبادلات مالی و تجاری دو کشور گسترش یاید.

وی روابط تهران و آنکارا را تاریخی و رو به رشد خواند و بر اهمیت برطرف موانع احتمالی در حوزههای مختلف مناسبات دوجانبه تأکید کرد و از رییس مجلس شورای اسلامی ایران برای سفر به ترکیه دعوت کرد.

***

رئیس مجلس در ادامه با سفیر افغانستان در ایران نیز ملاقات کرد. قالیباف در این ملاقات با اشاره به ارتباطات دیرینه و مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان، گفت: همیشه روابطی برادرانه میان مردم دو کشور برقرار بوده و این پشتوانه محکمی برای توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، مالی و فرهنگی فیمابین است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از وقایع تروریستی اخیر درکابل بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همیشه بر ایجاد امنیت و برقراری صلح و آرامش در افغانستان تأکید دارد و امیدواریم شاهد تکرارحوادث تلخ روزهای اخیر نباشیم.

وی با تأکید بر ضرورت تدوین سند جامع همکاری میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، اضافه کرد: توسعه همه جانبه همکاری های دو کشور مورد تأکید ما است و مجلس شورای اسلامی از آن حمایت می نماید.

قالیباف با اشاره به نقش موثر مجالس در ارتقا سطح مناسبات فیمابین گفت: ارتباطات مجلسی نقش مشخص نماینده و تسهیل نماینده ای در فرآیند تعاملات محبت آمیز دو کشور دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت گفت وگوهای صلح درافغانستان گفت: گفتگوهای بین الافغانی و به دور از فشار کشورهای ثالث با موضوع دولت قانونی افغانستان می تواند به فرایند برقراری صلح و ثبات منجر شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه توضیح داد: حمایت از اتباع افغان در جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک وظیفه اسلامی مورد توجه جدی است.

ملت افغانستان هیچگاه حمایت های مادی و معنوی مردم ایران را فراموش نمی نمایند

عبدالغفور لیوال در ابتدای این ملاقات با قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف تاریخی از مردم افغانستان گفت: ملت افغانستان هیچگاه حمایت های مادی و معنوی مردم ایران در دوران جنگ و بعد از آن در حمایت از قانون اساسی افغانستان را فراموش نخواهند کرد.

وی همچنین اضافه کرد: از همدلی و همدردی دولت و مردم ایران در حوادث تروریستی اخیر در دانشگاه کابل و نیز حمایت های اجرا شده از مهاجران و پناهندگان افغان در چهل سال گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

سفیر افغانستان در خاتمه با اشاره با شیوع بیماری کرونا خواهان همکاری بیشتر میان مراکز بهداشتی و درمانی دو کشور شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 841

به "قالیباف: تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل سیاستی شکست خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل سیاستی شکست خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید