فرانسه هم سفیر چین را احضار کرد

به گزارش مجله گرگانلند، وزارت امور خارجه فرانسه سفیر چین را در اعتراض به اقدامات متقابل پکن علیه تحریم های اروپا احضار کرد.

فرانسه هم سفیر چین را احضار کرد

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از هفته نامه اشپیگل، فرانسه هم در اعتراض به تحریم های متقابل چین علیه چندین شخص حقیقی و نهاد اروپایی، لو شای، سفیر چین در پاریس را احضار کرد. وزارت امورخارجه فرانسه این دیپلمات را به ایراد اظهارات غیر قابل قبول متهم کرد.

سفارت چین در پاریس در پیغامی توئیتری یک محقق فرانسوی را به اتخاذ موضع ضد چینی متهم نموده و وی را یک کلاهبردار کوچک ارزیابی نموده بود.

علاوه بر این وزارت امور خارجه فرانسه سفیر را متهم نموده است که به نمایندگان مجلس فرانسه که می خواستند به تایوان سفر نمایند انتقاد شدیدی وارد نموده است.

وزارت امور خارجه فرانسه لوشای را به توهین و تهدید بخصوص علیه آنتوان بونداز کارشناس مسائل چین از بنیاد مطالعات استراتژیک (FRS). متهم نموده است.

بونداز در پیغامی توئیتری به فشارهای چین به نمایندگان مجلس فرانسه که می خواستند به تایوان سفر نمایند انتقاد وارد نموده است. جمهوری خلق چین تایوان را به عنوان یک بخش جدا شده از خود ارزیابی می نماید.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه فرانسه پاریس با این اقدام می خواهد همچنین نارضایتی خود به تحریم های متقابل چین علیه بعضی دانشمندان، نهادها و نمایندگان مجلس اروپا را نشان دهد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه بیان کرد که سفیر چین در این کشور را به بهانه اظهارات غیر قابل قبول و اقدام علیه مقامات منتخب، محققان و دیپلمات های اروپایی فراخوانده است.

در متن پیغام وزیر خارجه فرانسه آمده است: من درخواست کردم که سفیر چین احضار گردد تا این پیغام ها قویا به او یادآوری گردد.

در بخشی از متن احضاریه سفیر چین آمده است: توهین به محققان مستقل و مجادله با مقامات منتخب فرانسه غیرقابل قبول است و در روابطی که سفارت چین وظیفه یاری به توسعه بین فرانسه و چین را دارد، جایی ندارد. چین باید به اصل تفکیک قوا و همچنین کلیه قوانین فرانسه احترام بگذارد.

در اواخر هفته گذشته، سفارت چین در فرانسه هشدار داده بود که اگر قانونگذاران فرانسوی تصمیم بگیرند که به تایوان سفر نمایند و با برقراری روابط دیپلماتیک با تایپه سیاست چین واحد را نقض نمایند، پکن نیز اقدام متقابل را در پیش می گیرد.

وزارت امور خارجه آلمان هم روز سه شنبه در اعتراض به تحریم های چین علیه چندین شخص حقیقی و نهاد اروپایی، وو کِن سفیر چین در برلین را احضار کرد.

دولت چین روز گذشته در واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا علیه 4 مقام و یک نهاد چینی به بهانه نقض حقوق بشر در استان سین کیانگ، 10 شخص حقیقی و 4 نهاد اروپایی را تحریم کرد.

پیش از آن هم اتحادیه اروپا در اقدامی که به گفته رسانه های غربی در 32 سال اخیر بی سابقه بوده است، رسماً یک نهاد و 4 مقام چینی را به بهانه آنچه نقض حقوق بشر خوانده شده، تحریم کرد.

در بین اشخاص اروپایی که وزارت امور خارجه چین از تحریم آنها خبر داده است، نام 5 نماینده مجلس اروپا و نمایندگانی از مجلس های هلند، لیتوانی و بلژیک دیده می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1049

به "فرانسه هم سفیر چین را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه هم سفیر چین را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید