علاج گیاهی سوزش کف پاهایتان

به گزارش مجله گرگانلند، داغ شدن یا سوزش کف پا معمولا به دلیل آسیب به عصب پاها می باشد اما این مشکل علل دیگری هم دارد که باید با انجام تست های مربوطه توسط پزشک تشخیص داده گردد.

علاج گیاهی سوزش کف پاهایتان

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک،

احساس سوزش در پاها، ممکن است ناشی از آسیب های عصبی در پاها باشد که نوروپاتی نیز نامیده می شود. اگرچه بسیاری از بیماری ها نیز می تواند باعث سوزش پا شود، که شایعترین آنها دیابت است. بسیاری از درمان ها وجود دارند، که بر روی جلوگیری از این اتفاق و کاهش درد ناشی از آن تمرکز می نمایند.

دلایل سوزش کف پا

نوروپاتی علل سوزش کف پا

اغلب اوقات نوروپاتی علت سوزش کف پاها می باشد.

اعصاب آسیب دیده، حتی اگر هیچ زخمی هم وجود نداشته باشد، سیگنال های درد را به مغز می فرستند.

در اغلب افراد مبتلا به نوروپاتی ،ابتدا اعصاب پاها آسیب می بینند. که این افراد اغلب علائم سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاهایشان دارند و بسیاری از آنها می گویند که پاهایشان به شدت به لمس شدن، حساس است. این سوزش می تواند میزان متفاوتی داشته باشد و از خفیف تا غیبرطرفال متغیر است.

دیابت و سوء مصرف الکل به مراتب شایع ترین علل نوروپاتی در پاها هستند.

سایر علل سوزش کف پا

اما به هر حال، همانطور که در این بخش از سلامت خواهیم گفت بسیاری از شرایط دیگر وجود دارند که باعث ایجاد این بیماری و احساس سوزش در کف پا می شوند، که عبارتند از:

 • بیماری مزمن کلیه
 • کمبود ویتامین B12 ، فولات و گاهی اوقات ویتامین B6
 • سوء مصرف الکل
 • کم کاری تیروئید
 • بیماری لایم
 • اچ آی وی، ایدز
 • عوارض جانبی برخی داروها ،مانند:برخی داروهای شیمی درمانی، داروهای HIV ، مصرف بیش از حد ویتامین B6 ، میتفورمین و غیره.
 • مسمومیت با فلزاتی مانند سرب، جیوه و آرسنیک
 • التهاب عروق خونی
 • سندرم GBS
 • علاوه بر نوروپاتی، عفونت و التهاب پا نیز می تواند باعث سوزش کف پا شود. شایع ترین آنها عفونت پوستی ناشی از قارچ است.
 • بیماری شریان محیطی معمولا باعث سوزش پاها می شود؛ گردش خون ضعیف در پاها ممکن است غالبا باعث درد، سوزن سوزن شدن پاها به خصوص در هنگام راه رفتن شود.
 • چند هفته یا چند ماه بعد از بای پس کردن معده، برخی از افراد احساس سوزش در پا را تجربه مینمایند.(جذب ضعیف ویتامین های B بعد از بای پس معده میتواند باعث این اتفاق شود.

روش های تشخیص سوزش کف پا

در بیشتر افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و سوزش پا دارند، تشخیص سوختن پا به علت نوروپاتی می باشد و دیگر احتیاجی به تست های اضافی نیست.

در تعداد محدودی از مردم که احساس سوزش پا ناگهانی دارند و سوزش پا آنها هیچ توجیهی ندارد ، برای تشخیص سوختن پا انجام تست های بیشتری احتیاج است که این تست ها و آزمایشات عبارتند از:

الکترومیوگرافی (EMG)

الکترومیو گرافی آزمونی است که با آن فعالیت الکتریکی داخل عضله را با قرار دادن پروب روی پوست و یا فروکردن یک سوزن داخل عضلات ، ضبط می نمایند تا از نحوه عملکرد عضله اطلاع یابند.

مطالعه راهنمایی عصبی

در این نوع تست عصب تحریک می شود و سپس پاسخ در عضله های که عصب آنرا کنترل می نماید را اندازه گیری می نمایند. در حالت کلی مطالعه راهنمایی عصبی تست توانایی اعصاب برای انتقال تکانه های عصبی است.

تست های آزمایشگاهی

برای یاری به تشخیص علت سوزش پا گاهی اوقات آزمایش خون، ادرار و یا مایع نخاعی پیشنهاد می شود . با یک آزمایش خون ساده می توان سطح ویتامین را آنالیز نمود.

بیوپسی عصب

در موارد اندک و به ندرت پزشک پیشنهاد می نماید یک تکه از بافت عصبی برداشته شود و در زیر میکروسکوپ آنالیز شود.

برای یاری به کاهش سوزش پا می توان اقدامات زیر را انجام داد

 • بعد از پیاده روی کفش و جوراب خود را در بیاورید تا سریعا پا خشک شود.
 • پای خود را در آب خنک بگذارید اما از یخ استفاده نکنید.
 • به پاهایتان استراحت دهید.
 • در طول روز کفش و جورابتان را عوض کنید.
 • در طول روز مواد مغذی و ویتامین های بیشتری (مخصوصا ویتامین B) مصرف کنید.
 • برای از بین بردن مسائل پا از یک کفش مناسب بهره ببرید.
 • مواد مخدر یا الکل مصرف نکنید.

درمان های سوزش کف پا

برای درمان سوزش کف پا ابتدا باید علت آن معین شود. ممکن است پزشک برای درمان سوزش کف پا یکی از درمان های زیر را در نظر بگیرد:

ارتز

اگر دلیل سوزش کف پا اضافه بار مکانیکی باشد، برای می توان از وسایل یاریی یا کفش و کفی های طبی استفاده نمود.

دارو

برای درمان هر گونه دلایل احتمالی سوزش پا، مصرف داروهای تسکین دهنده درد احتیاج است. پزشک ممکن است برای کاهش تجمع پلاک های چرب مصرف استاتین ها را توصیه کند و برای پیشگیری از انسداد کامل در اثر لخته های خونی آسپرین تجویز نماید.

جراحی

برخی اوقات در موارد شدید احتیاج به عمل جراحی است. با روش جراحی مسیرهای جایگزینی برای جریان خون ایجاد می شود (بای پس) یا شریان به وسیله آنژیوپلاستی با بالون گشاد می شود. در موارد بسیار شدید و نادر بیماری شریانی محیطی، ممکن است بخشی از پا قطع شود.

فیزیوتراپی

متخصص فیزیوتراپی ممکن است یکی از درمان های شاک ویو، طب سوزنی، تزریق اوزون یا پی آر پی و لیزر را توصیه کند.

درمان های خانگی موثر برای سوزش کف پاها

1. ورزش کردن برای برطرف سوزش کف پا

به سادگی بایدسعی کنید، روزانه به منظور کاهش علائم سوزش کف پا ،پیاده روی کنید.

دویدن نیز یک پیشنهاد فوق العاده برای کسانی است که از این مشکل رنج میبرند ،چرا که گردش خون را در بدن و همچنین در پاها افزایش میدهد.

2. درمان سوزش کف پا با سرکه سیب:

یک فنجان آب با مقداری سرکه سیب ترکیب کنید و هر روز بنوشید.

همچنین میتوانید سرکه سیب را به مقداری آب گرم اضافه کنید و پای خود را به مدت 20 دقیقه در آن بخیسانید. شما باید این روش را دوبار در روز انجام دهید.

برای بدست آوردن نتایج بهتر، بهتر است مقداری نمک اپسوم یا دریا را نیز به این محلول اضافه کنید.

3. آب سرد به درمان سوزش کف پا یاری می نماید:

پاهایتان را در یک لگن آب سرد بخیسانید و بعد از چند دقیقه بیرون بیاورید و استراحت کنید.(هر روز این کار را چندین بار تکرار کنید)

4. زرد چوبه برای درمان سوزش کف پا:

1 یا 2 قاشق چای خوری پودر زرد چوبه را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و این محلول را دو بار در روز مصرف کنید.

همچنین میتوانید آب را با 2 قاشق غذا خوری زرد چوبه ترکیب کنید و هر روز 1 یا 2 بار ،در کف پایتان اعمال کنید.

باید توجه داشته باشید که این درمان ممکن است باعث ایجاد لک روی پاهایتان نیز شود.

5. درمان سوزش کف پا با زنجبیل:

یکی دیگر از مواد موثر برای درمان سوزش پاها، زنجبیل است. این ماده به دلیل افزایش گردش خون در بدن میتواند احساس سوزش در کف پا را کاهش دهد.

شما میتوانید به 2 روش از این ماده بهره ببرید:

مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل رل با یک قاشق چای خوری آب زنجبیل ترکیب کنید و به مدت 10 یا 15 دقیقه پاهایتان را با این مخلوط ماساژ دهید. برای دریافت نتایج بهتر، خوب است که این درمان را یکبار در روز تکرار کنید.

راه دیگر این است که روزانه 2 تا 3 فنجان چای زنجبیل بنوشید و این درمان را تا زمان بهبودی ادامه دهید.

6. تسکین سوزش کف پا با نمک اپسوم یا سولفات:

یک دوم فنجان از این نمک را به وان حمام اضافه کنید، سپس درون آن مقداری آب گرم بریزید و خوب مخلوط کنید و در نهایت پاهایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن بخیسانید.

7. کدو تلخ برای برطرف سوزش کف پا:

ابتدا تعدادی کدو تلخ را بشویید و له کنید و آنرا روی کف پای خود اعمال کنید و با پارچه ای ببندید، این درمان را هر روز تا زمان بهبودی تکرار کنید.

8. آویشن برای درمان سوزش کف پا:

به اندازه یک مشت آویشن را درون 2 عدد لگن بریزید، درون یکی را از آب سرد و دیگری را از آب گرم پر کنید و به مدت 5 دقیقه پاهایتان را در ظرف آبگرم بخیسانید و سپس درون ظرف آب سرد قرار دهید؛ این درمان را به مدت 20 دقیقه ادامه دهید.

9. ویتامینB3 سوزش کف پا را درمان می نماید:

یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای درمان خانگی سوزش کف پاها ، دریافت ویتامین B3 است که میتوانید فشار بر روی اعصاب را کاهش دهد، اعصاب را تقویت کند و گردش خون را نیز افزایش دهد.

اگر میخواهید مصرف ویتامین B را افزایش دهید، باید بادام زمینی، نخود فرنگی، لوبیا، زرده تخم مرغ، سبزیجات سبز، ماست، شیر و سبوس گندم را زیاد مصرف کنید همچنین میتوانید بعد از مشورت با پزشک، از مکمل های ویتامین B3 نیز استفاده نمایید.

10. برطرف سوزش کف پا با ماساژ پاها:

ابتدا مقداری روغن خردل، روغن نارگیل یا روغن زیتون را گرم کنید و سپس به آرامی روی منطقه مورد نظر اعمال کنید و به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید. شما میتوانید این کار را هر روز صبح و یا شب ها قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

11. تا جای ممکن سعی کنید که پاهایتان را خشک نگه دارید:

پاهای عرق نموده در داخل کشف یکی از عوامل ایجاد این بیماری است، بنابر این برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است از جوراب های پنبه ای و ضد تعریق بهره ببرید.

12. هاتورن درمانی موثر برای سوزش کف پا:

هاتورن یکی از دارو های خانگی برای سوزش کف پاها است. چرا که میتواند گردش خون در بدن را افزایش دهد و باعث گسترش خون در پاها میشود .برای استفاده از این دارو باید 1 قاشق غذا خوری از این گیاه را به 1 فنجان آب در حال جوش بیفزایید و سپس آن را صاف کنید و بنوشید ؛ شما میتوانید این فرایند را هر روز تکرار کنید.

13. برگ خیار چنبر تلخ برای درمان سوزش کف پا:

برای درمان سوزش کف پا در علم آیورودا از خیار چنبر تلخ استفاده می شود. برای استفاده از برگ خیار چنبر تلخ برای برطرف گرم شدن کف پا چند تا برگ خیار چنبر تلخ را با کمی آب مخلوط کنید تا نرم شود. آن ها را له کنید تا خمیری شکل شود سپس در منطقه آسیب دیده اعمال کنید تا سوزش و داغی کف پا از بین برود.

14. درمان داغی کف پا با استفاده از گیاه زعتر:

استفاده از زعتر یکی دیگر از روش های درمان داغی کف پا در طب سنتی است زیرا زعتر خواص ضد میکروبی داشته و سبب بهبود گردش خون می شود و احساس سوزش در کف پا را از بین می برد.

در 2 کاسه به اندازه مساوی یک مشت زعتر را بریزید. یکی از کاسه های زعتر را در تشت آب گرم و دیگری را در تشت آب سرد بریزید و هم بزنید. سپس به مدت 3 تا 5 دقیقه پاهای خود را درون تشت آب گرم قرار دهید. سپس پاهای خود را درون تشت آب سرد به مدت چند دقیقه قرار دهید. این کار را به مدت 20 دقیقه و یک بار در روز تکرار کنید.

15. درمان سوزش کف پا با روغن اسانس بابونه:

روغن اسانس بابونه از روشهای خانگی و طبیعی برای درمان سوزش کف پا است. برای استفاده از این روش دو قاشق غذاخوری روغن اسانس بابونه و یک قاشق چایخوری روغن زیتون را در ظرفی بریزید و پس از مخلوط کردن آن را پنج الی ده دقیقه به کف پاهایتان بمالید و ماساژ دهید.

16. زالزالک سفید برای درمان سوزش کف پا:

برای درمان سوزش کف پا از زالزالک سفید بهره ببرید زیرا زالزالک سفید سوزش و قرمزی پا را تسکین می دهد و باعث افزایش گردش خون می شود. برای استفاده از این گیاه یک قاشق غذاخوری برگ زالزالک سفید در یک لیوان که حاوی آب جوش بریزید و بگذارید تا هشت الی ده دقیقه به خوبی دم بکشد. پس از گذشت این مدت زمان آن را از صافی عبور دهید و روزانه دو الی سه فنجان نوش جان کنید تا نتایج دلخواه حاصل شود.

17. درمان سوزش کف پا با آب هاماملیس یا نارون کوهی:

برای تسکین سوزش کف پا و افزایش گردش خون و از بین بردن تورم و التهاب کف پا سه قاشق غذاخوری از گیاه نارون کوهی را در یک ظرف که حاوی یک لیوان آب است بریزید و روی حرارت به مدت پنج الی ده دقیقه بگذارید تا جوش بخورد. سپس از روی حرارت بردارید تا سرد شود. پس از سرد شدن پاهایتان را به مدت پانزده الی بیست دقیقه در آن قرار دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 893

به "علاج گیاهی سوزش کف پاهایتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاج گیاهی سوزش کف پاهایتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید