ساده ترین راه جلوگیری از آلزایمر ، اولین علامت آلزایمر را بشناسید

به گزارش مجله گرگانلند، یکی از راه های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن است اما فردی که علائم آلزایمر دارد دیگر توصیه به تمرین فکری نمی کنیم چون دیگر فایده ای ندارد.

ساده ترین راه جلوگیری از آلزایمر ، اولین علامت آلزایمر را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، مهدی وحید دستجردی، متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با رادیو سلامت گفت: بیماری آلزایمر یکی از انواع زوال عقل است. عقل شامل گفتار، حساب کردن، و.. است که حافظه جزئی از آن است. در آلزایمر چون اولین علامت از دست دادن حافظه است بیشتر به حافظه برمی گردد. زیر پنجاه سال آلزایمر زودرس است و خاص و کم است.

وی ادامه داد: آلزایمر به سن مربوط است. در 90 سالگی درصد بیشتری است و هرچه سن بالاتر برود شیوع این بیماری بیشتر می گردد. البته بحث زنتیک هم تاحدودی نقش دارد. خود شخص آلزایمر را متوجه نمی گردد و یکی از علامت های آن این است که خود شخص باور نمی نماید و حتی برای پوشش این اختلال هم افسانه بافی می نمایند. فرد به خاطر ندارد اما داستان می سازد. کسی که خیلی از اختلال حافظه شاکی است آلزایمر ندارد. اطرافیان متوجه می شوند آغاز آن هم با مسائل خیلی کوتاه مدت است اگر به هیچ طریقی یادش نیاید آلزایمر دارد.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه بیان نمود: فراموشی هیچ ربطی به آلزایمر ندارد و بهش می گویند زوال عقل کاذب که هرکسی ممکن است فراموشی بگیرد در دورانی. آلزایمر بحث بسیار پیچیده ای است. یکسری آلارم هایی وجود دارد که می گردد دقت کرد ببینیم فردی اگر فراموش نموده دیروز چه اتفاقی افتاده است و به طور کلی یادش نیاید، به او اگر وقت هم بدهیم، هم یادش نیاید، آلارم است، البته باز هم لزوما آلزایمر نیست.

دستجردی ادامه داد: یکی از راه های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن هست ولی کسی که علائم آلزایمر دارد دیگر توصیه به تمرین فکری نمی کنیم چون دیگر فایده ای ندارد و یک بار روحی شدید دارد. اضطراب، استرس و افسردگی فرد را شدید می نماید.

وی در خاتمه گفت: تغذیه سالم هم برای پیشگیری از آلزایمر نقش دارد ولی اینکه بتوانیم با خوراکی و تغذیه آلزایمر را درمان کنیم اصلا امکان پذیر نیست و فقط می توانیم آلزایمر را کنترل کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1705

به "ساده ترین راه جلوگیری از آلزایمر ، اولین علامت آلزایمر را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین راه جلوگیری از آلزایمر ، اولین علامت آلزایمر را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید