روایت شریعتمداری از چهار شرط نظام برای بازگشت آمریکا به برجام

به گزارش مجله گرگانلند، حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان امروز در یادداشتی چهار شرط برای بازگشت ایران به برجام مطرح نمود. او نوشت: پاسخ نظام به درخواست آمریکا برای حضور دوباره در برجام، کاملاً روشن، قانونی و منطقی است.

روایت شریعتمداری از چهار شرط نظام برای بازگشت آمریکا به برجام

شریعتمداری در یادداشت خود از موضع حامیان برجام و موافقان مذاکره با آمریکا انتقاد کردو نوشت: بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کسانی که با نابلدی و ساده اندیشی خود فاجعه برجام را به مردم تحمیل نموده بودند، برای فرار از تبعات آن خسارت عظیم -و شاید هم در ادامه ساده اندیشی پیشین- حضور بایدن در ریاست جمهوری آمریکا را به فال نیک گرفته! و ادعا می کردند که راه و روش او با ترامپ متفاوت خواهد بود و این پرسش را بی پاسخ می گذاشتند که مگر تحمیل برجام در دولت اوباما و با معاونت همین آقای بایدن صورت نگرفته بود؟!

مدیر مسئول کیهان چهار شرط برای بازگشت به برجام ذکر کرد که عبارتند از:

اولاً؛ درپی بازگشت آمریکا به برجام نیستیم و اگرچه لغو تحریم ها را دنبال می کنیم ولی تکیه و تاکید اصلی ما بر خنثی سازی تحریم ها به وسیله تامین داخلی و بومی نیازهاست.

ثانیاً؛ آمریکا اگر قصد بازگشت به برجام را داشته باشد باید ابتدا تمامی تحریم ها، چه تحریم هایی که به بهانه هسته ای وضع شده و چه سایر تحریم ها که بهانه های واهی و من درآوردی دیگری نظیر حقوق بشر و حمایت از تروریسم داشته اند لغو شوند.

ثالثاً؛ لغو تحریم ها نباید با وعده و وعید باشد بلکه باید نتیجه عملی لغو تحریم ها دیده گردد.

رابعاً؛ هیچگونه مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت و تنها بعد از لغو عملی همه تحریم ها به آمریکا اجازه خواهیم داد به عنوان یکی از کشورهای گروه 1+5 وارد برجام گردد.

شریعتمداری در بخش پایانی یادداشت خود از سخنان اخیر ظریف در گفت و گو با سی ان ان انتقاد کرد و نوشت: متاسفانه بعضی از دولتمردان محترم، با مصاحبه های پی درپی در داخل و خارج کشور و توئیت ها و مقالات متعدد، مسئله ای با این وضوح را پیچیده می نمایند! و از شرایطی برای بازگشت آمریکا به برجام سخن می گویند که بعضاً با تصمیم قطعی و رسماً اعلام شده نظام متفاوت است و یا دستکم آنکه برای دشمن چنین توهمی را پیش می کشد.

او تاکید نمود: انتظار آن است که مسئولان محترم کشورمان از مصاحبه ها و توئیت های غیرضرور خودداری نمایند و بیرون از نظر صریح و بی حاشیه و تصمیم قطعی و رسماً اعلام شده نظام که برخاسته از نگاه قانونمند و جمعی نظام است سخنی بر زبان و نوشته ای بر قلم نیاورند.

محمد جواد ظریف در گفت و گو با سی ان ان تاکید نمود: اکنون ایالات متحده باید به اجرای تعهداتش بازگردد که در آن صورت ایران بلافاصله برای پاسخ دادن آماده خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1018

به "روایت شریعتمداری از چهار شرط نظام برای بازگشت آمریکا به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت شریعتمداری از چهار شرط نظام برای بازگشت آمریکا به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید