ذوالنوری: نباید طالبان را با داعش و القاعده یکی دانست

به گزارش مجله گرگانلند، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است نمی توان نقش طالبان در افغانستان را نادیده گرفت، ولی این گروه هم برای تأثیرگذاری در سرنوشت این کشور باید در جهت عقلانیت گام بردارد.

ذوالنوری: نباید طالبان را با داعش و القاعده یکی دانست

به گزارش خانه ملت؛ مجتبی ذوالنوری با بیان اینکه افغانستان به اسم همسایه شرقی از جهات مختلف برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد، گفت: نخست اینکه افغانستان کشوری مسلمان بوده و رابطه ما با کشور های مسلمان متفاوت از کشور های دیگر است؛ دوم اینکه این کشور همسایه ما بوده که همسایگی در شرع، عرف و سیاست های جمهوری اسلامی به اسم اصل ارتباطی لحاظ شده و سیاست های کلان نظیر سیاست های مالی و سیاست های کلی بر پایه تعامل با همسایگان و ارتباط صمیمی و سالم با آن ها تأکید دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس توضیح داد: جمهوری اسلامی با عربستان، کویت و روسیه هم همسایه است، اما حائلی میان ما وجود دارد و هم مرز زمینی نیستیم لذا افغانستان یکی از سه کشوری است که با آن مرز مستقیم طولانی زمینی داریم.

وی اضافه نمود: افغانستان از زمان استقرار کمونیست ها در این کشور محل کشمکش بوده و روی امنیت و کنش ها و واکنش های کشور ما هم تأثیر داشته و بعد از آن هم که آمریکا وارد آن شد و گروه هایی همانند طالبان قدرت گرفته و گروهک های داعشی، القاعده و ... ایجاد شدند که از این رو ضروری است مترصد شرایط باشیم چرا که هرگونه تغییر مثبت یا منفی در افغانستان روی امنیت مرز های ما به لحاظ سیاسی، مالی و فرهنگی تأثیرگذار خواهد بود.

ذوالنوری اضافه نمود: جمهوری اسلامی در طول سالیان بعد از انقلاب هیچگاه یاری به مردم افغانستان را رها ننموده و همیشه کوشش کردند صلح و ثبات در افغانستان حاکم باشد چرا که این موضوع ارتباط مستقیمی بر امنیت کشور ما دارد لذا همیشه نقش حمایتی و اصلاحی در افغانستان داشته ایم.

ایران هرگز مردم افغانستان را بی پناه نگذاشته است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به حضور مهاجران افغانستانی در ایران، گفت: علیرغم وجود مسائل مالی، منابع و مسائل آب شرب، حجم زیادی از امکانات کشور را برای مهاجران افغانستانی اختصاص دادیم تا نهایت تعامل مسالمت آمیز را داشته باشیم؛ بعلاوه زمانی که افغانستانی ها نسبت به پرداخت حق آبه جمهوری اسلامی ایران از هریر رود و هیرمند، به وزیر خارجه گفتیم حداقل سرانه آب شرب و آب مصرفی شستشو و ... شهروندان افغانستانی خود که ساکن ایران هستند را تأمین نمایند. با همه این شرایط در تمام فراز و نشیب ها، مردم افغانستان را بی پناه نگذاشته ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید پذیرفت طالبان بخش انکارناپذیری از حقیقت افغانستان است، اسم کرد: باید پذیرفت که طالبان تندی ها و تفاوتی هایی با سایر گروه های موجود در افغانستان دارد؛ نباید آن ها را با القاعده، النصره، داعشی ها و تکفیری ها یکی دانست.

ذوالنوری بعلاوه با اشاره به تأثیری که طالبان در سرنوشت افغانستان دارد، گفت: نمی توان نقش این گروه در افغانستان را نادیده گرفت لذا طالبان با وجهه متفاوتی که نسبت به جریان های تروریستی و تکفیری داشته، جمهوری اسلامی در تبادل نظر های درون افغانی نسبت به آن توجه خواهد داشت.

سرنوشت افغانستان باید به دست ملت و در مذاکرات بین الافغانی معین گردد

این نماینده مردم قم در مجلس در ادامه هرگونه مداخله خارجی در افغانستان و معین تکلیف برای سرنوشت این کشور را مردود دانست و اسم کرد: از خروج آمریکایی ها، انگلیسی ها و سایر متجاوزان از این کشور حمایت نموده و مخالف حضور آن ها هستیم چرا که سرنوشت این کشور باید به دست ملت افغانستان و با مذاکرات بین الافغانی شکل گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی: طالبان بخش انکارناپذیری از حقیقت افغانستان است

وی اضافه نمود: جمهوری اسلامی هم کوشش دارد تا گروه های معتبر افغانستان را کنار یکدیگر جمع کند تا از جنگ و خونریزی کاسته و تعامل این کشور با همسایگان را افزایش دهد و از سیاست منطق و مصالحه حمایت می نماید تا کمتر شاهد برادرکشی در افغانستان باشیم.

طالبان و سایر گروه های حاضر در افغانستان بدانند ایران با هیچ کس در زمینه تامین امنیت شوخی ندارد

ذوالنوری در ادامه نگرانی مردم نسبت به طالبان را نگرانی صحیحی دانست و گفت: طالبان اگر می خواهد در آینده افغانستان تأثیرگذار باشد نباید با جهان و همسایگان سرشاخ گردد بلکه باید از موضع عقلانیت و احترام متقابل عمل کند؛ بنابراین اگرچه ما طالبان را در آینده افغانستان تأثیرگذار می دانیم، اما این گروه و سایر جریانات باید بدانند هر اقدامی که امنیت ملی، انتفاع مالی و حقوق ملت ما را تهدید کند، نظام اسلامی با هیچ کس شوخی ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در انتها با بیان اینکه اگر در پوشش طالبان تعدی به مرز های ایران صورت گیرد، با اشد اقدامات برخورد می گردد که باید مد نظر طالبان باشد، اعلام نمود: جمهوری اسلامی کوشش دارد ریشه بحران افغانستان در داخل این کشور خشکیده گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1265

به "ذوالنوری: نباید طالبان را با داعش و القاعده یکی دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوالنوری: نباید طالبان را با داعش و القاعده یکی دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید