خواص هلیله زرد چیست؟

به گزارش مجله گرگانلند، خواص هلیله زرد شامل تقویت معده، حافظه، قوای فکری و بینایی است. از خواص هلیله زرد برای تسکین درد مفاصل، سر درد و رفع سفیدی مو استفاده میشود.

خواص هلیله زرد چیست؟

سرویس سلامت - یکی از گیاهان دارویی که در طب اسلامی به مصرف آن اشاره شده و از خواص درمانی بیشماری برخوردار است، گیاه دارویی هلیله زرد نام دارد. حضرت علی علیه السلام درباره مصرف این گیاه فرمودهاند: اگر مردم می دانستند که هلیله زرد را چه خاصیتی است هم وزن طلا آن را می خریدند. گیاه دارویی هلیله دارای انواع مختلفی بوده، هلیله سیاه، هلیله زرد، هلیله هندی، هلیله کابلی و هلیله چینی از انواع گوناگون این گیاه محسوب میگردند که هریک دارای خواص درمانی ویژه خود است ولی همه انواع این گیاه برای درمان بیماری مراره و جزام مفید هستند.

هلیله زرد (Terminalia citrine Roxb)
طبع گیاه
 • سرد و خشک (سوداوی)
طریقه مصرف
 • مصرف خوراکی پوست و گوشت میوه هلیله
خواص درمانی
 • تقویت حافظه
 • تقویت بینایی
 • تقویت معده
 • درمان بواسیر و یبوست
 • تقویت نیروی جنسی
 • تقویت مغز و اعصاب
مضرات
 • منع مصرف برای زنان باردار و شیرده
 • منع مصرف برای بیماران تبدار
تداخل دارویی
 • از مصرف خودسرانه با داروهای شیمیایی پرهیز شود.

از هلیله کابلی در درمان سردرد استفاده شده و استفاده از این گیاه باعث تقویت هوش و عقل میشود. هلیله کابلی سودا و بلغم را خارج می کند و می گویند داروی قولنج و درمان تبهای کهنه است. خواص هلیله سیاه نیز بسیار گسترده بوده، تقویت حافظه، تقویت معده و کمک به هضم غذا از مهمترین خواص هلیله سیاه است، همچنین در طب سنتی از آن به عنوان اکسیر طول عمر یاد شده، هلیله سیاه سودا را بیرون می آورد و در علاج بواسیر مفید است. از خواص هلیله زرد در طب سنتی برای بیرون راندن صفرا و بلغم استفاده میشود، مصرف آن تپش قلب و علت ناشی از ترس را درمان میکند. برای آشنایی بیشتر با خواص هلیله زرد با ما همراه باشید.

خواص هلیله زرد (طبیعت و خواص درمانی)

به طور کلی مزاج همه گونههای گیاه دارویی هلیله سرد و خشک است، ولی طبع هلیله زرد از نوع سیاه آن گرمتر است. برخی خواص دارویی این گیاه مفید عباتند از:

تقویت مغز و اعصاب

استفاده از هلیله زرد برای تقویت قوای فکری و مغز بسیار مفید است، همچنین این گیاه حواس پنجگانه را تقویت نموده و نیرو دهنده اعصاب است. در طب سنتی توصیه شده برای افزایش حافظه روزی یک دانه هلیله زرد خورده شود.

تقویت معده

از دیگر خواص هلیله زرد تقویت معده است و سستی معده را درمان میکند. افرادی که بعد از صرف غذا دچار ترشی معده میشوند، لازم است پودر هلیله را به مقدار کم بعد از غذا میل کنند.

برای درمان دل پیچیده مصرف هلیله زرد بسیار مفید است، به این منظور، 5 گرم از گیاه هلیله زرد را در آب جوش خیس نموده و صبح ناشتا به مدت دو روز مصرف شود. برای تقویت معده میتوان مقدار کمی از آن را با قند کوبیده و صبح ناشتا میل شود.

تقویت نور چشم و بینایی

از این گیاه برای زیاد شدن نور چشم، تقویت بینایی و درمان برخی ناراحتیهای چشم استفاده میشود. به این منظور میتوان 10 گرم صبر زرد، 10 گرم کندر، 10 گرم هلیله زرد و 10 گرم از گیاه مصطکی را با یکدیگر مخلوط نموده، بعد از غذای ناهار و شام یک گرم مصرف نمود.

برای رفع سستی چشم و آبریزش آن، میتوان آن را همانند سرمه به چشم کشید. به طور کلی برای تقویت بینایی روزی یک عدد هلیله میل شود.

درمان درد مفاصل

تسکین دردهای مفصلی به ویژه درد آرنج و زانو از مهمترین خواص هلیله زرد میباشد. به این منظور لازم است، هلیله زرد را به همراه صبر زرد (آلوئهورا) و سورنجان هر کدام به میزان 10 گرم با یکدیگر مخلوط نموده، کوبیده شود و سپس آن را با گلاب مخلوط نمایید. خمیر به دست آمده را به صورت حبهای کوچکی هم اندازه نخود در آورده، روزی 3 حب میل شود.

به طور کلی استفاده از این گیاه برای مبتلایان به پا درد و کمر درد خوب است.

تسکین سر درد

هلیله زرد برای سردردهای ناشی از صفرا مفید می باشد، به این منظور هر شب یک گرم از این گیاه میل شود.

رفع سفیدی مو

برای جلوگیری از سفیدشدن مو به مدت یک سال روزی یک عدد از گیاه هلیله زرد را کوبیده با کمی آب میل شود یا این که روزی یک عدد داخل دهان گذاشته بمکید.

طریقه مصرف هلیله زرد

میوه این گیاه، تخم مرغی شکل و به رنگ زرد است و تازه آن به اندازه یک زردآلو است و خشک آن مانند زردآلوی خشک شده است که هسته در آن واقع شده است. هنگام مصرف به منظور درمان بیماری ها، باید آن را شکست و هسته را دور انداخت و سپس پوست و گوشت آن را استفاده کرد.

مضرات هلیله زرد

استفاده از این گیاه برای افرادی که تب دارند مضر میباشد. زنان باردار و شیرده در مصرف این گیاه بایستی احتیاط کنند و با نظر پزشک مصرف شود.

برگرفته از: دایره المعارف مصور گیاهان دارویی

منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 797

به "خواص هلیله زرد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص هلیله زرد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید