خبرنگاران تشخیص کرونا با دستگاه ایرانی تصویربرداری در کمتر از 20 ثانیه

به گزارش مجله گرگانلند، تهران- خبرنگاران- یک شرکت ایرانی برای نخستین بار یکی از معروف ترین دستگاه های تصویربرداری سیار تشخیص بیماری کرونا را که توانایی تشخیص در کمتر از 20 ثانیه را دارد، مونتاژ و به بازار عرضه کرد.

خبرنگاران تشخیص کرونا با دستگاه ایرانی تصویربرداری در کمتر از 20 ثانیه

این شرکت فناور ایرانی توانسته یکی از معروف ترین دستگاه های اروپایی در زمینه تصویربرداری سیار را که در حال حاضر جزو اولین رده تشخیص بیماری کرونا است، به کشور منتقل و مونثاژ کند. با استفاده از این دستگاه می توان در کمتر از 20 ثانیه ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد.

در اپیدمی یک بیماری در جامعه پس از مرحله بیماریابی، اولین و مهم ترین مرحله، تشخیص بیماری است، تشخیص به ویژه در زمان همه گیری یک بیماری باید از حساسیت، دقت و سرعت بالایی برخوردار باشد، برای تشخیص یک بیماری از ابزارهای مهمی چون معاینات بالینی، آزمایش های پزشکی، تصویربرداری و موارد دیگر بهره گرفته می گردد.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در جهان و به دنبال آن در ایران، تشخیص این ویروس جدید خود به تنهایی از معضلات بسیاری از کشورها شده چرا که بسیاری از علایم این بیماری با بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی مشترک است، تصویربرداری، سی تی اسکن وآزمایش با کیت های تشخیصی کرونا از جمله راه های تشخیص این بیماری به شمار می رود.

دستگاه تصویربرداری سیار که دراصطلاح پزشکی به آن تصویربرداری موبایل نیز می گویند دستگاه ایکس ری بسیار سنگین و های تک است که به دلیل داشتن چرخ به آن تصویربرداری سیار گفته می گردد.

سهیل صادقیان مدیرعامل این شرکت فناور درخصوص این دستگاه روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار دانشگاه وآموزش خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به اپیدمی کرونا استفاده ای که از این دستگاه در شناسایی این ویروس می گردد مربوط به تصویربرداری از قفسه سینه است.

وی اعلام نمود: برای بیمارانی که ریه درگیر با ویروس کرونا دارند می توانیم درکمتر از20 ثانیه با استفاده از این دستگاه آن را تشخیص دهیم که آیا فرد بیمار احتیاج به آی سی یو و مراقبت های بیشتر دارد یا خیر.

وی اظهارداشت: از لحاظ استاندارد سازمان بهداشت جهانی، تصویربرداری از قفسه سینه، اولین رده تشخیص بیماری کرونا است و بعد از آن مریض را به سی تی اسکن ارجاع می دهند وبرای اطمینان بیشتر از کیت های تشخیص کرونا استفاده می نمایند، اگر بیمار از این فیلتر که شامل تصویربرداری قفسه سینه است، رد گردد به سرعت می توانند برای فرد بیمار تصمیم گیری نمایند.

مدیرعامل این شرکت فناور یادآور شد: درمواردی که بیمار توانایی رفتن به بخش رادیوگرافی و سی تی اسکن را ندارد، می توان دستگاه را بالای سر بیمار برد و در کمتر از چند ثانیه عکس رادیوگرافی را روی مانیتور دستگاه مشاهده کرد.

صادقیان توضیح داد: تصاویر ثبت شده توسط سیستم پکسف فلش و سی دی قابل انتقال هستند، مهم ترین فزونی تصویربرداری قفسه سینه بر سی تی اسکن در بیماران کرونایی کاهش احتمال انتقال ویروس در جریان فرایند انجام آنها است، به خصوص در رادیوگرافی موبایل این خطر می تواند به حداقل برسد، تمیز و ضد عفونیکردن دستگاه سی تی اسکن بسیار سخت است.

فراوری مستقل دستگاه تصویربرداری سیار در ایران و خاورمیانه

این فعال در عرصه فناوری در مورد مونتاژ این دستگاه در کشور گفت: برای اولین بار است که این دستگاه از مجوز مونتاژ با یاری صندوق پژوهش و فناوری تجهیزات پزشکی غیر دولتی دارد، تبدیل به فراوری مستقل درایران می گردد، نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه هم حتی این فراوری مستقل دستگاه به این سطح فناوری هنوز منحصر به فرد است.

صادقیان یادآور شد: این دستگاه، دستگاهی است که به لحاظ تکنولوژی خودش را ثابت نموده است و معروفترین دستگاه کاربردی در اروپا است اما ما برای اولین بار توانستیم تکنولوژی آن را به ایران منتقل کنیم و در نظر داریم در آینده نزدیک این دستگاه را به طور مستقل فراوری وطرح های پیشرفته آن را عرضه کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر دستگاه موجود کاملا مونتاژ ایران است، ما در مرحله نخست ابتدا به صورت قطعات ریز این دستگاه را مونتاژ نموده ایم و از این به بعد بر روی مهندسی معکوس این دستگاه کار می کنیم که بتوانیم قطعات آن را بسازیم در حال حاضر این کار را بر روی مونوبلاک دستگاه انجام می دهیم.

وی همچنین گفت د: هنوز مهندسی معکوس این دستگاه تمام نشده است ولی مونتاژ ایران این دستگاه انجام و در حال حاضر چند دستگاه وارد بازار ایران شد ومورد استفاده بیمارستان ها و مراکز تحقیقاتی کشور شده است.

مدیرعامل این شرکت فناور در مورد استفاده از حمایت ها و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای فراوری مهندسی معکوس این محصول اضافه کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت های دانش بنیان حمایت می نماید در صورتی که ما شرکت فناور هستیم هنوز دانش بنیان نشده ایم اما به دلیل اینکه طرح ما طرح های تک بود و سطح آن نیز متفاوت است به وسیله صندوق های واسط یعنی صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی توانستیم از حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شویم.

بومی سازی دستگاه در کمتر از یکسال با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

صادقیان اعلام کرد: یاری صندوق پژوهش وفناوری که واسط صندوق نوآوری وشکوفایی هستند حداقل فرایند کاری ما را 5 سال جلو انداخت، ما توانستیم از 500 میلیون تومان تسهیلات این صندوق استفاده کنیم، به لحاظ ارزش قیمتی این دستگاه، قیمت واحد معادل خارجی آن 3 میلیارد تومان است و دستگاه ما الان نیز یک و نیم میلیارد تومان قیمت دارد، مبلغ به لحاظ عددی، مبلغ زیادی نبود ولی اینکه ما وارد این ورطه شدیم و در مورد حمایت ها اطلاع رسانی شد بیشتر از مبلغ دریافتی ارزش داشته است.

وی در مورد مدت زمان لازم برای بومی سازی این دستگاه گفت: کمتر از یک سال زمان برای بومی سازی این دستگاه ضروری است البته بر روی این پروژه 10 سال به صورت علمی کار شده است اما به دلیل اینکه به لحاظ اقتصادی و فنی پشتوانه نداشتم زمان بسیاری را سپری نموده اما می توان گفت با توجه به آن عقبه علمی که وجود دارد در کمتر از یکسال با یاری صندوق نوآوری و شکوفایی فراوری مستقل آن را انجام دهیم.

این دستگاه در ابتدای سال 99 در پاویون متشکل از 50 شرکت دانش بنیان و فناور در نمایشگاه جهش فراوری و دستاوردهای مقابله با کرونا Corotech2020 که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برپا شده بود؛ در معرض دید نهاده شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 654

به "خبرنگاران تشخیص کرونا با دستگاه ایرانی تصویربرداری در کمتر از 20 ثانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تشخیص کرونا با دستگاه ایرانی تصویربرداری در کمتر از 20 ثانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید