تغییر کاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی 40 درصد رشد داشته است

به گزارش مجله گرگانلند، تهران (پانا) - رییس سازمان امور اراضی کشور اطلاع داد طی 9 ماهه سال جاری 45 هزارو 767 فقره تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی شناسایی شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش را نشان می دهد.

تغییر کاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی 40 درصد رشد داشته است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش ایرنا، علیرضا اورنگی در نشست خبری به مناسبت سالروز چهل و دومین پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد: از این میزان تغییر کاربری اراضی کشاورزی، 18 هزار و 638 فقره قلع و قمع بنا انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد رشد داشته است.

به گفته وی، در 9 ماهه سال گذشته میزان قلع و قمع بنا 10 هزارو 342 فقره بوده است.

رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه از سال 74 تا 85 قانون مشروط قلع و قمع تغییر کاربری اراضی نبود و بعد شامل اعمال قانون شد، توضیح داد: از سال 1374 تا به امروز حدود 320 هزار مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی شناسایی شده است.

وی اظهارداشت: براساس قانون تبصره چهار طرح های بخش کشاورزی در قالب دامداری ها، مرغداری ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی بهینه سازی می شوند و از سال 94 تا به امروز حدود 39 هزار مورد اجرایی شده است.

اورنگی توضیح داد: از این تعداد 24 مورد مشمول تغییر کاربری های مشمول عوارض، حدود دو هزارو 600 مورد هم طرح هایی مثل گردشگری و بخشی از احتیاجهای مردم که ضرورت داشتند، بودند که در قانون به عنوان معافیت از اراضی پیش بینی شده است.

وی افزود: در 10 ماهه سال 99 طبق ماده 54 قانون با تشکیل کارگروهی از شهرستان ها، حدود یک هزارو 123 پلاک به مساحت دو میلیون و 653 هزار هکتار در کشور آنالیز شده و نقشه های تکمیلی و اجرای مقررات تهیه شده است و از این تعداد 912 پلاک به مساحت دو میلیون هکتار در کمیسیون های استانی مورد تثبیت مالکیت دولت و اشخاص قرار گرفته است.

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: از این دو میلیون هکتار رسیدگی در برطرف تداخلات اراضی استان ها نزدیک 143 هزار هکتار به عنوان اراضی دارای تداخل و اراضی از پهنه به اراضی ملی اضافه شده است.

وی ادامه داد: طبق الزامات ماده 54 رسیدگی به اعتراضات قبل از سال 94 در حیطه مراجع قضایی و کمیسیون های ماده واحده بود، تا به امروز 10 هزار پرونده در کمیسیون ماده واحده و مراجع قضایی مشخص تکلیف کردیم.

اورنگی اضافه نمود: اگر بخواهیم در امر مهم حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی به یاری همه مردم احتیاج داریم که می تواند اثر بخشی داشته باشند، از سال گذشته بر سامانه 131 متمرکز شدیم که برایند را از لحظه دریافت اخبار تا رسیدگی پیگیری می کنیم.

وی گفت: در حوزه شناسایی تغییرکاربری غیرمجاز علاوه بر گشت های سازمان امور اراضی و جهاد استان ها و شهرستان ها بیش از 350 واحد گشت واکنش سریع داریم که همه اخباری که مردم ارایه می دهند را آنالیز نموده و برخورد می نمایند.

رییس سازمان امور اراضی کشور توضیح داد: طبق آمار 10 ماهه 109 هزارو 592 فقره تماس تلفنی با سامانه 131 داشتیم که فقط پیغام های مستقیم و پیغام های مرتبط با تغییر کاربری غیرمجاز 26 هزار و 924 فقره بوده که به استان ها ارسال شده و اقدام کردند و نتایج خوبی داشته است.

وی درباره اجرای احکامی که از مراجع قضایی صادر شده است، گفت: یک هزار و 339 فقره اجرای احکام قضایی را قلع و قمع کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک هزارو 268 فقره بود که 6 درصد افزایش داشته ایم.

ضابط قضایی را در دستور کار قرار داریم

اورنگی با بیان اینکه دولت و معاونت ریاست جمهوری برای افزایش نیرو پیگیر هستیم، مطرح کرد: بحث ضابط قضایی را در دستور کار قرار دادیم که می تواند اثربخشی در صحنه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تغییر شکل لباس نیروهای حفاظتی سازمان امور ارضی را پیگیر هستیم، گفت: همچنین افزایش نیروی وظیفه را دنبال می کنیم که توانستیم از ستاد کل امریه بگیریم که 150 نیرو گرفتیم و به بخش تزریق می گردد که یاری بزرگی برای سال آینده است.

طبق افق برنامه و با اجرای قانون برطرف تداخلات اراضی و تهیه کاداستر، سند دار شدن دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تا خاتمه سال 99 در دستور کار سازمان امور اراضی کشور قرار داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 994

به "تغییر کاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی 40 درصد رشد داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی 40 درصد رشد داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید