تأثیر زمان بر پوست

به گزارش مجله گرگانلند، اگر شما پایتان را از 60 سالگی آن طرف تر گذاشته اید، حتما می دانید که پوست و موی شما در این سنین تغییراتی با قبل نموده است. با دکتر پرویز طوسی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره این که چه کنیم تا در سالمندی پوست و موی سالم و زیبایی داشته باشیم، به تبادل نظر نشسته ایم:

تأثیر زمان بر پوست

تأثیر زمان بر پوست

تبادل نظر با دکتر پرویز طوسی درباره تغییرات پوست و مو در دوران سالمندی

اگر شما پایتان را از 60 سالگی آن طرف تر گذاشته اید، حتما می دانید که پوست و موی شما در این سنین تغییراتی با قبل نموده است. با دکتر پرویز طوسی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره این که چه کنیم تا در سالمندی پوست و موی سالم و زیبایی داشته باشیم، به تبادل نظر نشسته ایم:

آقای دکتر! بسیاری از سالمندان از لکه های قهوه ای رنگ روی دستانشان گله دارند، دلیلش چیست؟

عوارض پوستی که در سنین بالا مشاهده می شوند انواع متعددی دارند. یک نوع آن لکه هایی است که در قسمت هایی که در معرض نور آفتاب اند مانند صورت و پشت دست ها بروز می نمایند.

این لکه ها قهوه ای رنگ هستند و اگر روی آنها دست کشیده گردد، پوسته زبری دارند. این لکه ها عوارض دیررس نور آفتاب هستند و ممکن است پیش سرطانی باشند، یعنی در آینده به نوعی سرطان پوست تبدیل شوند. این لکه ها بیشتر در افراد با موی بور، چشم آبی و پوست سفید مشاهده می گردد که باید از سنین کودکی در برابر آفتاب خوردن زیاد به پوست محافظت شوند. نوع دیگر لکه های قهوه ای رنگ وجود دارد که جنبه ارثی دارند. پوسته ندارند و اهمیت چندانی هم ندارند فقط از لحاظ زیبایی ممکن است برای فرد ایجاد ناراحتی نمایند.

این لکه ها سرطانی هم می شوند؟

در سنین بالا باید به فکر بدخیمی های پوست بود زیرا بدخیمی پوست در این سنین افزایش می یابد و بیشتر دیده می گردد مانند انواع به خصوصی از سرطان پوست. اگر فرد زخمی پیدا کرد و یک ماه بگذرد و خوب نگردد یکی از تشخیص ها سرطان است که باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا نمونه برداری گردد و زیر میکروسکوپ آنالیز گردد. ملانوم سرطان دیگری است که سرطان سلول های رنگ دانه ساز پوست است و به صورت لکه خود را نشان می دهد و پس از مدتی ناگهان تغییر رنگ می دهد و حدودش نامنظم می گردد یا خون ریزی می نماید و یا برجستگی هایی روی آن دیده می گردد و موجب مراجعه فرد به متخصص پوست می گردد.

نوعی دیگر از سرطان روی لکه ای زبری که قبلا در موردش صحبت کردیم، روی ضایعات متعدد پوستی و جاهای سوختگی قدیمی دیده می گردد البته در جاهایی که در معرض نور آفتاب است، بیشتر است و در کسانی که پیوند کلیه انجام داده و داروهای تضعیف نماینده ایمنی می خورند، احتمال بروز این سرطان وجود دارد.

سالمندان با چین و چروک ها چه نمایند؟

به دو دلیل چین و چروک مشاهده می گردد. یکی ارث و دیگری آفتابی که در سال های متوالی بر پوست می تابد بنابراین بهتر است از کودکی بچه ها لباس های کافی بپوشند و جاهایی را که در معرض نور آفتاب است با ضدآفتاب و بعلاوه کلا ه های لبه دار بپوشانند.

خشکی پوست در این سنین طبیعی است؟

تغییراتی در موها مشاهده می شوند. موها خاکستری و سفید می شوند، تعداد موها کم می شوند و می ریزند و بعلاوه ناخن ها ضخیم می شوند و پوست چروک می خورد. خشکی پوست هم در این سنین بسیار شایع است.

آیا داروها هم بر پوست سالمندان تاثیر دارند؟

بله. عوارض داروها روی پوست مشاهده می شوند و افراد مسن به دلیل اینکه داروهای متعددی مصرف می نمایند باید به عوارض داروها هم توجه داشته باشند و اگر بثورات پوستی مشاهده کردند باید به متخصص پوست مراجعه نمایند و درمان لازم را انجام دهند.

برخی از خانم ها در سالمندی از کم شدن موهایشان شکایت دارند، چه کار می توانند انجام دهند؟

اگر خانمی ریزش موی مانند مردان داشته باشد درمان خیلی موثری وجود ندارد اما اگر ریزش مو خفیف باشد می توانند از محلول هایی که دوام موها را بیشتر می نمایند، استفاده نمایند.

آیا این چین و چروک ها و لکه هایی که نام بردید درمان دارند؟

بله در صورت خفیف بودن می توان این عوارض را با لیزر و کرم و درمان های رایج دیگر از بین برد که یکی از درمان ها برای لکه ها سرما درمانی است.

منبع:http://salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1314

به "تأثیر زمان بر پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر زمان بر پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید