با مصرف این غذا خطر فشار خون را کاهش دهید

به گزارش مجله گرگانلند، تهران (پانا) - بر اساس تحقیقات جدیدی که در مجله معتبر انجمن قلب آمریکا منتشر شده است داشتن یک رژیم غذایی معتدل که در آن از چندین منبع پروتئین استفاده گردد می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد.

با مصرف این غذا خطر فشار خون را کاهش دهید

به گزارش ساینس دیلی، تقریبا نیمی از جمعیت ایالات متحده آمریکا فشار خون بالا دارند که یکی از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی عروقی است. اگر فشار خون بالا درمان نگردد، به سیستم گردش خون آسیب می رساند و منجر به بروز حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری ها می گردد.

دکتر شیانهو شین (Xianhui Qin)، نویسنده این مطالعه از مرکز ملی تحقیقات بالینی بیماری های کلیوی در بیمارستان نانفانگ (Nanfang) در چین می گوید: تغذیه می تواند راهی آسان و مؤثر برای مبارزه با فشار خون باشد. علاوه بر چربی و کربوهیدرات ها، پروتئین نیز یکی از سه درشت مغذی اساسی برای بدن است.

ارتباطی قوی بین کیفیت پایین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی وجود دارد.

انجمن قلب آمریکا در سال 2021 برای بهبود سلامت قلب و عروق، به مردم توصیه کرد که از منابع سالم پروتئین، عمدتاً از گیاهان و تا حدودی غذاهای دریایی و لبنیات کم چرب یا بدون چربی و در صورت تمایل از گوشت های بدون چربی و فرآوری نشده استفاده نمایند. این انجمن پیشنهاد می نماید که روزانه یک یا دو وعده پروتئین به عبارت دیگر 156 گرم پروتئین مصرف گردد.

نویسندگان این مطالعه اطلاعات مربوط به سلامت نزدیک به 12 هزار و 200 بزرگسال ساکن چین که بخشی از حداقل دو دوره از هفت دوره آنالیز سلامت و تغذیه چین از سال 1997 تا 2015 بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این آنالیز ها هر 2 تا 4 سال یکبار انجام می گردد.

آنالیز اولیه شرکت نمایندگان به عنوان معیار اولیه مورد استفاده نهاده شد، در حالی که از داده های آخرین دور آن ها به عنوان نتایج برای مقایسه استفاده شد. میانگین سنی شرکت نمایندگان 41 سال بود و 47 درصد از آن ها مرد بودند.

به شرکت نمایندگان بر اساس تعداد منابع مختلف پروتئین مصرف شده از میان مواردی که گزارش شده بود، امتیاز داده شد. این موارد شامل غلات کامل، غلات تصفیه شده، گوشت قرمز فرآوری شده، گوشت قرمز فرآوری نشده، مرغ، ماهی، تخم مرغ و حبوبات بود.

برای هر منبع پروتئین یک امتیاز در نظر گرفته شد و حداکثر امتیاز هشت بود. سپس محققان ارتباط میان این امتیاز و فشار خون بالا در افراد را آنالیز کردند.

نتایج نشان داد که بیش از 35 درصد از شرکت نمایندگان، دچار فشار خون بالا شده اند.

افرادی که بالاترین امتیاز یعنی چهار یا بالاتر از آن را دریافت نموده بودند، در مقایسه با شرکت نمایندگانی که کمترین امتیاز یعنی دو یا کمتر را داشتند، 66 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا نهاده شدند.

برای هر یک از 8 نوع پروتئین، یک پنجره اندازه مصرف وجود داشت که در آن خطر ابتلا به فشار خون پایین تر بود. محققان این مقادیر را به عنوان سطح مناسب برای مصرف توصیف کردند.

دکتر شین می گوید: مصرف یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین هایی از منابع مختلف، ممکن است به جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا یاری کند.

این مطالعه محدودیتی نیز داشت. از آنجا که محققان از اطلاعات قبلی سلامت استفاده کردند، نتوانستند به طور قطعی ثابت نمایند مصرف پروتئین از هر نوع منبع یا با هر کمیتی چه اندازه باعث ایجاد فشار خون یا جلوگیری از ابتلا به آن می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1574

به "با مصرف این غذا خطر فشار خون را کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مصرف این غذا خطر فشار خون را کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید