ابلاغ سه مصوبه دولت برای حمایت از بورس

به گزارش مجله گرگانلند، رئیس سازمان بورس بسته پیشنهادی 3+7 بازار سرمایه را برای حمایت از بازار سرمایه به دولت گفت. در این راستا سه مصوبه آن از امروز اجرایی گردد و هفت مورد دیگر نیز منوط به تایید شورای عالی هماهنگی مالی است.

ابلاغ سه مصوبه دولت برای حمایت از بورس

به گزارش ایسنا، محمدعلی دهقان دهنوی امروز در نشست خبری دولت، از اجرای سه مصوبه برای حمایت از بازار سرمایه اطلاع داد و گفت: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، برطرف ممنوعیت نهاد های مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از امروز به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص پیشنهادات هفته گانه دیگر نیز شرح داد: نخستین پیشنهاد این بود که 80 درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال 1400 در حساب صندوق تثبیت وارد گردد. دومین مصوبه به منظور ترغیب شرکت های فعال در بازار سرمایه این است که چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه گردد، شرکت ها به همان اندازه معاف مالیاتی می شوند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد سومین مصوبه نیز گفت: شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خود و زیرمجموعه هایشان در جهت حمایت از بازار با اصول شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اقدام نمایند می توانند تا 50 درصد مبلغ خرید این سهام به عنوان امهال مالیاتی در یک سال منظور گردد و اجازه داده می گردد بخشی از این مالیات را طی یک سال نزد خود نگهداری نموده و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند.

جزییات هفت مصوبه دیگر

دهقان با اشاره به اینکه سابق بر این، بانک ها و موسسات اعتباری به دلیل مفاد قانون برطرف موانع فراوری امکان سرمایه گذاری در بازار سرمایه را نداشتند، ادامه داد: به موجب چهارمین پیشنهاد، بانک ها و موسسات اعتباری می توانند از ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری به مدت سه سال معاف شوند و از منابع مالی خود از بازار سرمایه حمایت نمایند.

وی اضافه نمود: پنجمین مورد این بود که در خواست شد امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه فراهم گردد. طبق اساسنامه این صندوق، سرمایه گذاری در بازار پولی و مالی خارجی جزء مصارف مجاز شمره شده بود، اما خواسته شد که بازار سرمایه هم مشمول موارد سرمایه گذاری صندوق گردد. این مورد در دولت تصویب شد و امیدواریم در شورای عالی هماهنگی مالی نیز تصویب گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مطابق ششمین پیشنهاد، درخواست شده تا به صندوق تثبیت و توسعه بازار که دو نهاد حمایتی که جز ارکان بازار سرمایه هستند اجازه داده گردد تا سقف 20 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر گردد و از محل این منابع سیاست های حمایتی از بازار دنبال گردد، درمورد هفتمین پیشنهاد گفت: افرادی که واحد های صندوق پالایشی یکم و خریداری نموده بودند و در این مدت دچار ضرر و زیان شده بودند، ضرر آن ها به نوعی جبران گردد. به این ترتیب، به وسیله واحد های همین صندوق یا سایر سهام یا صندوق هایی که دولت برای واگذاری خواهد داشت به صورت جایزه و هبه و به اندازه زیان به افراد متضرر تعلق بگیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1127

به "ابلاغ سه مصوبه دولت برای حمایت از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ سه مصوبه دولت برای حمایت از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید