آیا ویتامین ها تامین انرژی می کنند؟

به گزارش مجله گرگانلند، واضح است که اصلی ترین مواد مغذی برای انرژی، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند. بسته به اینکه از متابولیسم هوازی استفاده کنیم یا غیرهوازی، کربوهیدرات یا چربی، نقش خود را پیدا می کنند؛ اما وجود مواد کاتالیست برای تولید واکنش های پُرانرژی لازم است. این کاتالیست ها ویتامین های B هستند.

آیا ویتامین ها تامین انرژی می کنند؟

به گزارش خبرنگاران، ویتامین ها ریزمغذی های ضروری هستند که در فرایندهای متابولیکی متعددی شرکت دارند و می توانند انرژی تولید کنند.

مهم است که به اندازه کافی ویتامین دریافت کنید؛ زیرا کمبود آن ها می تواند منجر به بیماری هایی شود. ضمناًً، ویتامین ها مستقیماً با تولید انرژی مرتبط هستند.

باید یادتان باشد که دو نوع ویتامین داریم: ویتامین محلول در آب و ویتامین محلول در چربی. ویتامین محلول در آب در آب حل می شود و ویتامین محلول در چربی در چربی؛ اما ما فقط می توانیم ویتامین های محلول در چربی را حفظ کنیم و مواد محلول در آب از طریق ادرار از بدن خارج می شوند.

آیا ویتامین ها انرژی تولید می کنند؟

واضح است که اصلی ترین مواد مغذی برای انرژی، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند. بسته به اینکه از متابولیسم هوازی استفاده کنیم یا غیرهوازی، کربوهیدرات یا چربی، نقش خود را پیدا می کنند؛ اما وجود مواد کاتالیست برای تولید واکنش های پُرانرژی لازم است. این کاتالیست ها ویتامین های B هستند. خیلی از واکنش های انرژی در میتوکندری ها روی می دهند. تنفس سلولی به این اندامک ها بستگی دارد.

ویتامین B2 به عنوان یک فاکتور اساسی در حفظ انرژی در سلول عمل می کند؛ اما این بدان معنا نیست که مصرف مکمل ویتامین یا افزایش مصرف ویتامین، به ما انرژی بیشتری می دهد. به جز در مواردی که کمبود ویتامینی در بدن وجود داشته باشد، مطالعه ای نشان نداده است که افزایش این مواد در بدن بتواند منجر به تولید انرژی بیشتر شود.

راه های افزایش انرژی در بدن با ویتامین ها

اگر به دنبال این هستید که سطح انرژی سلولی تان را بالا ببرید، بهترین راه داشتن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل است. همچنین باید به طور مرتب ورزش کنید. بدین ترتیب، کارآمدی واکنش های انرژی زا بهبود یافته و عضلات خود را سازگاری داده و سیستم هورمونی نیز تنظیم می شود.

کمبود برخی از ویتامین ها می تواند با احساس خستگی همراه باشد. یک مورد معمول، آنمی می باشد. این بیماری با کاهش کارآمدی انتقال اکسیژن رخ می دهد که نتیجه کمبود ویتامین B12 یا آهن است. آنمی می تواند با رژیم های محدود که در آن گوشت قرمز مصرف نمی شود ارتباط داشته باشد. به همین دلیل، حذف یک گروه غذایی از تغذیه می تواند خطر بزرگی برای سلامتی محسوب شود.

مکمل های مؤثر

کمک های نیروافزا یا ارگوژنیکی هستند که می توانند انرژی سلولی و عملکرد آن را افزایش دهند؛ مثلاً کافئین می تواند سیستم ادراکی را بهبود داده و از خستگی خود کم کنیم. این ماده احساس انرژی را افزایش می دهد و در مقدار زیاد سمی است.

مصرف کافئین در حد متوسط و طی بلندمدت بی خطر است. ضمناًً مصرف کافئین می تواند از ایجاد بیماری های تخریب شونده سلول های عصبی پیشگیری نماید. مطالعات علمی مبنی بر تائید این مسئله انجام شده است؛ اما همان طور که گفتیم توصیه شده است فقط در حد متوسط و متعادل کافئین مصرف کنید.

علی رغم این واقعیت که ویتامین B منبعی از انرژی متابولیک است، شواهدی وجود ندارد که طبق آن نتیجه بگیریم افزایش مصرف آن، سطح انرژی را افزایش می دهد. بهترین کار این است که رژیم غذایی تان را متنوع و متعادل کنید. اجتناب از مصرف گروه های غذایی مختلف باعث می شود کمبود مواد مغذی داشته باشید و عملکرد سلولی و متابولیسم انرژی در سطح مطلوبی نباشد و بدن در شرایط خوبی قرار نگیرد؛ اما می توانید یا مواد کمکی نیروافزا این شرایط را بهتر کنید و انرژی سلول هایتان را افزایش بدهید. کافئین یک انتخاب عالی برای این منظور است.

در نهایت اگر تردید دارید کیفیت رژیم غذایی تان مناسب است می توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. او می تواند در تنظیم رژیم غذایی کمکتان کند تا دچار کمبود انرژی نشوید.

منبع: تبیان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1117

به "آیا ویتامین ها تامین انرژی می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویتامین ها تامین انرژی می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید